17:01 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
18 0 0

USA presidendiks valitud Donald Trump valis neljapäeval oma valitsuse tööministriks Andrew Puzderi, kirjutas väljaanne Wall Street Journal.

TALLINN, 10. detsember — Sputnik. Tööministrit peetakse Trumpi tulevaseks üheks tähtsamaks kaastöötajaks, sest töökohtade loomine Ühendriikides oli valimiskampaanias üks keskseid lubadusi, vahendas BNS.

Oletatakse, et Puzder leevendab muu hulgas reegleid tööturul, mis võib kaasa tuua ametiühingute rahulolematuse.

Tulevane tööminister on varasemalt teravalt kritiseerinud president Barack Obama tervishoiureformi, mida kutsutakse Obamacare.

Puzder töötab kiirtoiduketi CKE Restaurantsi tegevjuhina ja osales Trumpi valimiskampaanias nõunikuna.

Trump teatas nädal tagasi nõuandva kogu moodustamisest, kuhu hakkavad kuuluma üle kümne äri- ja tegevjuhi ning kes hakkavad käsitlema töökohtade loomist ja majanduskasvu kiirendamist. Presidendi Strateegia ja Poliitika Foorum koguneb Valgesse Majja esmakordselt 2017. aasta veebruari esimesel nädalal, pisut pärast Trumpi ametisseastumist 20. jaanuaril.

"Minu valitsus on pühendunud erasektori kogemuse kaasamisse ning kärbib riigi regulatsioone, mis hoiavad meie firmasid inimeste palkamisest, innovatsioonist ja laienemisest siin Ameerikas," ütles Trump avalduses.

Kogu hakkab juhtima investeerimisfirma Blackstone Group tegevjuht Stephen Schwarzman. Selle liikmete seas on General Motorsi tegevjuht Mary Barra, JPMorgan Chase'i tegevjuht Jamie Dimon, Wal-Marti poeketi tegevjuht Doug McMillon, IBM-i tegevjuht Ginni Rometty, BlackRocki tegevjuht Larry Fink ja Walt Disney tegevjuht Bob Iger.

Trump lubas hoida töötleva tööstuse töökohad USA pinnal ning seada majanduskasvu sihiks neli protsenti aastas. See on viimastest aastatest umbes kaks korda suurem.

Giuliani ei ühine valitsusega

Trump ütles reedel, et otsekohese jutuga New Yorgi endine linnapea jaanuaris ametisse astuva administratsiooniga ei ühine.

Giulianit peeti üheks tõenäolisemaks välisministrikandidaadiks, kuid Ühendriikide ajakirjandus võttis ta pihtide vahele seoses äritehingutega, mis võivad kaasa tuua huvide konflikti.

"Rudy võinuks olla väljapaistev kabineti liige erinevates rollides, kuid ma mõistan ja austan täielikult põhjusi, mis ajendasid teda jääma erasektorisse," on öeldud Trumpi avalduses, mille kohaselt langetas Giuliani selle otsuse juba 29. novembril.

"Jutt ei ole minust; jutt on sellest, mis on hea riigile ja uuele administratsioonile," seisab Giuliani enda avalduses.

Juristiharidusega Giuliani oli New Yorgi linnapea 1994. aasta 1. jaanuarist kuni 2001. aasta lõpuni, kogudes kuulsust kuritegevuse vähendajana. Tegevuse eest 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute järel nimetas ajakiri Time ta aasta inimeseks.

New York Timesi andmeil on nüüd juhtiv kandidaat välisministri kohale Exxon Mobile'i tegevjuht Rex Tillerson, kes kohtus Trumpiga New Yorgis teisipäeval.

Trump kinnitas möödunud nädalal juba varem meedias liikunud kuuldusi, et valib kaitseministriks erukindral James Mattise.

"Me nimetame "Marukoer" Mattise oma kaitseministriks. Mulle on meie sõjaväelased öelnud, et ta on sama kõva mees, kui seda oli kindral Patton. Ja ongi aeg selliste meeste jaoks, juba ammu on aeg," ütles Trump oma valimistejärgses tänukõnes Cincinnatis kogunenud toetajatele.

2011. aastal Eestis kahepäevasel visiidil viibinud Mattis kohtus tollase peaministri Andrus Ansipi, kaitseministri Mart Laari ja kaitseväe juhataja Ants Laaneotsaga ning osales kaitsepoliitika konverentsi ABCD (Annual Baltic Conference on Defence) raames seminaril.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
ministrid, töökohad, tööturg, president, Rudy Giuliani, Andrew Puzder, James Mattis, Donald Trump, USA

Peamised teemad