14:50 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Uudised
lühendatud link
6101

Paide linna elanikuks registreerimise kampaanias tehti reedel esimene vahekokkuvõte ja tulemus rahulolematust ei põhjusta - juurde on saanud üle poolesaja elaniku, kirjutab Järva Teataja.

TALLINN, 10. detsember — Sputnik. Paide linna avalike suhete spetsialist Maarit Nõmm andis teada, et kampaania avanädal tõi kolme omavalitsusse juurde 51 elanikku, tehes neljapäevase seisuga koguarvuks 10 914 inimest. Nõutavast 11 000-st on seega puudu 86 inimest. "Eriti palju tööd oli esmaspäeval, teised päevad on elanike registreerimise poolelt olnud stabiilsemad," sõnas Nõmm.

Rahandusministeeriumis ei peeta praegu kuigi tõenäoliseks, et riigikohus reformi sundühendamist puudutavad sätted tervikuna põhiseadusvastaseks tunnistaks.
© Sputnik / Сергей Субботин

Kampaania algas 1. detsembril. Avapäeval tuli raekotta end linna elanikuks kirja panema viis inimest. Järgmisse hommikusse jäi veel kuus elukohateate menetlust. Seisuga 1. detsember 2016 oli Paide linnas 8146, Paide vallas 1658 ja Roosna-Alliku vallas 1059 elanikku, mis annab kokku 10 863 inimest ja tähendab, et nõutavast hulgast oli puudu 137 inimest, vahendas BNS.

Aasta lõpuni kestva kampaania eesmärk on saada 1. jaanuariks Paide linna ja valla ning Roosna-Alliku valla peale kokku 11 000 elanikku, et kasutada edaspidi eeliseid projektidele rahastuse taotlemisel ja ühinemistoetust 500 000 eurot.

Neile, kes kirjutavad end Paide elanikuks kampaania ajal, pakutakse 100 euro väärtuses kingitusi. Suured auhinnad, nagu auto ja tahvelarvutid, loositakse välja kõikide elanike vahel 13. jaanuaril. Toyota Auris leiab uue omaniku juhul, kui 1. jaanuari seisuga on kolme ühineva omavalitsusüksuse elanike arv kokku vähemalt 11 000 elanikku.

Järgmine elanike hulk selgub 15. detsembri seisuga järgmisel reedel.

Kaksteist omavalitsusjuhti saatsid koalitsioonikõnelusi pidavate erakondade juhtidele ühispöördumise, milles soovivad käimasoleva haldusreformi peatamist, teatas Sputnik novembris.

Omavalitsusjuhid märkisid oma pöördumises, et 7. juunil vaetu võetud ja 1. juulil jõustunud haldusreformi seaduse menetlemine oli väga kiire, kuigi haldusreform vajanuks pikemat ja põhjalikumat kaalutlemist.

"Nimelt on 1. juulil jõustunud haldusreformi seadus osaliselt põhiseadusvastane ja vastuolus omavalitsuste põhiseaduslike tagatistega. Haldusreformi käigus hinnatakse omavalitsuste võimekust üksnes miinimumsuuruse kriteeriumi ehk 5000 elaniku järgi, kuid see ei ole ainsa kriteeriumina piisav ning erandid sellest on liiga kitsad," selgitasid omavalitsuste juhid.

Kunagise justiitsministri Paul Varuli juhitud meeskonnal valmis kolmenädalase töö tulemusena ligi 50-leheküljeline analüüs, milles leitakse, et liigne põhiseaduse riive ei kaasne mitte ainult 5000 elaniku alampiiri ja valdade sundliitmisega, vaid ka ebavõrdsete ühinemistoetuste maksmise ja kiirustamisest tekkinud liialt lühikeste tähtaegadega.

Tagid:
omavalitsus, elanikud, kampaania, kingitus, meelitamine, haldusreform, Maarit Nõmm, Paide, Eesti

Peamised teemad