05:49 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
5820

Riigikogu arutab teisipäeval Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ettepanekul olulise tähtsusega riikliku küsimusena Rail Balticu tulevikku.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Istungil esinevad Tallinna Tehnikaülikooli juhtimisdotsent Endel Oja, Eesti Ostu- ja Tarneahelate Juhtimise Ühingu auliige Illimar Paul, MTÜ Avalikult Rail Balticust juhatuse liige Priit Humal ning EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

Kõikidele ettekandjatele saavad rahvasaadikud esitada küsimusi ja arutelu on avalik. Riigikogu istung algab kell 10, vahendas BNS.

Helme sõnul on Rail Baltic sedavõrd mahukas projekt ja oluline otsus Eesti jaoks, et erakond pidas vajalikuks tuua see teema arutamiseks riigikogu suurde saali.

"Soovime anda valitsusele müksu, et nad ei teeks rumalaid otsuseid, mis mõjutavad meie riigieelarvet, majandust, regionaalpoliitikat, looduskaitset, kokkuvõttes kõigi Eesti inimeste tulevikku. Kutsusime teemat arutama oma ala spetsialistid, et arutada, milline peaks olema Rail Balticu tulevik," sõnas Helme.

"Rahvale üritatakse selgeks teha, et rong on läinud. Aga rong ei ole läinud. Me loodame, et valitsuse vahetusega muutub ka mõtteviis ning häirekella lööjatest ja alternatiivide pakkujatest teerulliga enam üle ei sõideta," sõnas ta.

Humal sõnas, et Eesti väärib parimat Rail Balticu lahendust ning selleks on vaja enne Rail Balticu otsuste tegemist koostada olemasoleva raudteevõrgu arengukava. "Lisaks tuleb avalikustada kõik senised Rail Balticu lepingud, et anda avalikkusele võimalus protsessis kaasa rääkida," ütles ta.

Foto on illustratiivne
© Pixabay /

"Riskina tuleb arvestada ka seda, et Rail Balticu planeerimise ja ehitamise finantseerimise maht EL-i poolt ei ole kindel. Vajame kohest ja sisulist analüüsi, milline Rail Baltic seisab kõige paremini Eesti huvide eest," lausus Humal.

Rail Baltic peab ühendama Leedu, Läti ja Eesti ülejäänud Euroopaga. Ent valitsuses võtmepositsitsioonidel seisvate isikute vahetumine on projekti suhtes esile kutsunud uue kriitikalaine ning taaselustanud kahtlusi selle majanduslikus põhjendatuses.

Erakond Eestimaa Rohelised (EER), Noored Rohelised ja Ökoriik Eesti algatasid petitsiooni "Eestimaa kaitseks", milles nõutakse Rail Balticu kulgemist mööda olemasolevat raudteekoridori suunal Tallinn-Tartu-Riia ja teema arutamist riikliku tähtsusega küsimusena riigikogus. Roheliste arvamuse kohaselt peaks ainuüksi uue trassi hoolduskulud olema palju suuremad kui 50 miljonit eurot aastas.

"Seda raha Euroopa Liidust ei saa ja juba praegu on Eesti raudtee-dotatsioonide maksmisega hädas. Meil on tõsine oht avastada end olukorras, kus Eesti riik hakkab tervishoiu- ja sotsiaalkulutuste arvelt ebafunktsionaalsele raudteele peale maksma," teatas erakond.

Samal teemal

Rail Balticu vastu on huvi tundnud ka Peterburi ettevõtjad
Rail Balticu toetajad on projektiga halvasti kursis
Rohelised: Rail Balticu trass peab kulgema mööda olemasolevat raudteed
Rohelised kutsuvad üles loobuma Rail Baltic trassi ehitusest
Riik tellib Rail Balticu rajamiseks vajalike kinnistute hindamise
MKM: Rail Balticu trassi muutmine paiskaks meid ajas 10 aastat tagasi
MKM tahab lihtsustada Rail Balticu trassile jääva maa sundvõõrandamist
Enamik pooldab Roheliste pakutud Rail Balticu trassivalikut
Komisjon arutab 101 avaliku tegelase Rail Balticu teemalist kirja
Balti riigikontrollid valmistuvad Rail Balticu auditeerimiseks
Peatage Rail Baltic
Balti riigid jagavad võimupirukat Rail Balticu juhatuses
Rail Baltic: vaidlused suundade üle
Tagid:
diskusioon, arutelu, raudtee, Rail Baltic, EKRE, Riigikogu, Priit Humal, Martin Helme, Euroopa, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad