04:55 24. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Uudised
lühendatud link
4310

Käesoleva aasta kevadel tellis Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakond kultuurimälestisena kaitse all oleva Nikolai kiriku ikooni kompleksuuringud, mis tõestasid hüpoteesi, et hilisema ülemaalingu all peitub üks Eesti vanimaid ikoonimaale.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Juba 2000. aastal jäi kiriku ikoone uurinud ja restaureerinud Eesti kunstnikule Nikolai Kormašovile (1929-2012) silma 19. sajandist pärinev Kristust aujärjel kujutav ikoon, mis ümbritsevatest ikoonidest stiili poolest eristus, teatas Raepress.

Ikooni punakaspruun taust, sellel kujutatud neobarokne troon ja küllalt robustselt maalitud Kristuse figuur olid vastuolus peene ja tundliku näomaalingu ning figuuri suhtes väga väikse peaga. Ikooni vaatluse põhjal püstitas Kormašov hüpoteesi, et tegemist võib olla 15. sajandi II poolest pärineva ikooniga, mis on 19. sajandil üle maalitud.

Nikolai Kormašovi tööd jätkas tema poeg, Tallinna Ülikooli kunstidotsent Orest Kormašov, kes koos ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskusega käesoleval aastal röntgenuuringutega hüpoteesile kinnitust leidis. Ülemaalingu alt paljastatud ikooni stiililised tunnused vastavad 15.-16. sajandi Novgorodi ikoonimaalile, mis tähendab, et tegemist on Eesti ühe vanima ikooniga.

Uuringu tulemus on tõstatunud küsimuse keskajast pärineva ikooni avamise kohta. Nimelt selgus, et 19. sajandi ülemaaling on tehtud tumenenud ja paksu kaitsekihi peale, mis annab võimaluse selle siirdamiseks uuele alustahvlile.

Vanale tahvlile jääks alles keskaegne ikoon ning uuele alusele siirdatud ülemaalingule tuleks nägu juurde maalida. Kuna aga ikooni siirdamine on tehnoloogiliselt väga keerukas peab sellekohase otsuse vastu võtma Muinsuskaitseameti kunstimälestiste ekspertnõukogu.

Siirdamise poolt räägib Orest Kormašovi arvates see, et tegemist on olulise täiendusega Tallinna keskaja ajaloole, mis mitmekesistab meie ettekujutust sel ajal linnas tegutsenud erinevate kogukondade kultuurist mitte ainult teoreetiliselt vaid ka visuaalselt. Vene tänaval asuv Nikolai kiriku hoone ehitati vana kiriku kohale 19. sajandi alguses ja pühitseti sisse 1827. aastal.

Uues kirikus on siiski säilinud mõningaid vanast kirikust pärinevaid objekte, millest vanimad on 1599. aastast pärit küünlalühter ning 1686. aastal valminud Vene tsaaride tellitud viiekorruseline ikonostaas, mis on kohandatud sobivaks kiriku lõunalöövile. Seda ikonostaasi on muinsuskaitse osakond uurinud ja konserveerinud juba alates 2000. aastast, kuid tööd jätkuvad.

Käesoleval aastal uuris Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakond ka „Russalka" monumenti ning jätkab kultuurimälestiste uuringutega ka järgneval aastal. Alustatud on Toomkiriku nn kuningakabeli uuringuid, lisaks sellele kavandatakse terve kiriku mõõdistamist. Mõõdistamine on aluseks kolmemõõtmelise digitaalse mudeli loomiseks, mis tehakse ka avalikult kättesaadavaks.

Tagid:
ülemaaling, ikoon, uuring, muinsuskaitse, TLÜ, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Orest Kormašov, Nikolai Kormašov, Eesti

Peamised teemad