19:11 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Uudised
lühendatud link
6830

USA presidendiks valitud Donald Trump nimetas teisipäeval välisministri kandidaadiks naftafirma Exxon Mobil tegevjuhi Rex Tillersoni, vahendas BBC.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Trump ütles BBC vahendatud avalduses, et Tillerson on "üks edukamaid ärijuhte ja rahvusvaheliste kokkulepete sõlmijaid" maailmas.

"Rex Tillersoni karjäär on Ameerika unelma kehastus," lausus Ühendriikide järgmine riigipea, vahendas BNS. "Tema sitkus, laialdased kogemused ja sügavad teadmised geopoliitikast teevad temast suurepärase välisministri kandidaadi."

Tillerson sõnas, et USA välisministri kandidaadiks nimetamine teeb talle au. Exxon Mobili juht lisas, et ta jagab Trumpi visiooni "Ühendriikide tõsiseltvõetavuse taastamisest välissuhetes ning riigi rahvusliku julgeoleku edendamisest".

Tillersoni peab ametisse kinnitama senat.

Mõned vabariiklased ja demokraadid on väljendanud muret Tillersoni tihedate sidemete pärast Vene võimuladvikuga.

Tema ametisse kinnitamist võib raskendada Venemaa sekkumist USA valimisprotsessi ümbritsev skandaal.

Владимир Путин во время встречи с Рексом Тиллерсоном
© Sputnik / Алексей Никольский
Rex Tillersonil on lähedased ärisuhted teiste seas Vene presidendi Vladimir Putiniga, kes 2013. aastal andis Tillersonile Venemaa Sõpruse ordeni.

Tillerson on juhtinud Exxon Mobilit 2006. aastast ja ettevõte tegutseb rohkem kui 50 riigis. Meedia andmetel on tal lähedased ärisuhted teiste seas Vene presidendi Vladimir Putiniga. Aastal 2011 sõlmis Exxon Mobile koostöölepingu Venemaa riikliku naftakompaniiga Rosneft.

2013. aastal andis Putin Tillersonile Venemaa Sõpruse ordeni.

Kreml kiitis teisipäeval president Vladimir Putini häid suhteid ExxonMobili juhi Rex Tillersoniga, kelle USA presidendiks valitud Donald Trump kavatseb nimetada välisministriks.

"Mitte ainult presidendil, vaid ka teistel Venemaa esindajatel on Tillersoniga head ja töised suhted," ütles Putini abi välispoliitilka küsimustes Juri Ušakov, kelle sõnul Tlllerson on oma alal "äärmiselt professionaalne".

USA mõttekoja Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskus (CSIS) ekspert John Hamre ütles, et Tillerson on "veetnud Vladimir Putiniga koos ilmselt rohkem aega kui ükski teine ameeriklane peale Henry Kissingeri".

Välisminister Sven Mikseri sõnul loodab Eesti koostööle Ameerika Ühendriikidega ükskõik, kes USA riigisekretäriks nimetatakse.

"Meil pole põhjust olla ei eufooriline ega ka murelik. Ameerika Ühendriigid on olnud ja ka jäävad Eesti jaoks kõige olulisemaks liitlaseks," ütles Mikser.

"Kindlasti on USA välispoliitilise joone nii nagu ka teiste poliitikate kujundamisel jäme ots presidendi käes, aga kindlasti on siin ka teisi jõu- ja mõjukeskusi — välisministeerium, kaitseministeerium, rahvusliku julgeoleku nõukogu. Kindlasti ei tasu unustada ka kongressi," viitas Mikser.

"Eestil tuleb töötada kõigil nendel suundadel, et oleksime kuuldud ja toetatud," lisas Eesti välisminister. "Meie ei vali teistele riikidele liidreid — töötame nendega, kes demokraatlikes riikides demokraatlike protsesside tulemusena ametikohtadele nimetatakse või valitakse. Loomulikult olen optimistlik selles osas, et kõik valikud saavad mõistlikud ja siis juba asume nendega koostööle selleks, et neid asju teha, mis on Eestile julgeolekuliselt olulised," ütles Mikser.

Tagid:
Exxon Mobil, välisminister, Rex Tillerson, Sven Mikser, USA

Peamised teemad