23:38 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
3110

Hiina hoiatas teisipäeval, et igaüks, kes heidab väljakutse Pekingi huvidele Taiwanis, "tõstab kivi, millega lömastab ise oma varbad".

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. "Kui Donald Trump üritab saboteerida ühe Hiina poliitikat või kahjustada Hiina tuumhuvisid, tõstab ta kivi vaid selleks, et ise oma varbad lömastada," ütles Šveitsis visiidil viibiv Hiina välisminister Wang Yi.

Välisministri sõnul jälgib Hiina tähelepanelikult sündmuste arengut ja "hoiatab iga inimest ja jõudu maailmas", kes soovib Pekingile väljakutse heita, vahendas BNS.

USA presidendiks valitud Donald Trump
© Sputnik / Алексей Филиппов

USA presidendiks valitud Trump on öelnud, et võib vaadata üle Washingtoni aastakümnetepikkuse "ühe Hiina poliitika", mis võimaldab USA-l ajada üheaegselt äri nii Pekingi kui ka Taipeiga.

Trump esitas pühapäeval eetrisse läinud intervjuus küsimuse, kas Ühendriigid peaksid jätkama oma "ühe Hiina poliitikat", kui Peking ei tee järeleandmisi kaubanduses ja teistes küsimustes.

"Ma ei tea, miks me peame olema seotud "ühe Hiina poliitikaga", kui me ei lepi Hiinaga kokku teistes asjades, seal hulgas kaubanduses," ütles Trump. "Ma ei taha, et Hiina mulle dikteeriks," lisas ta, viidates hiljuti Taiwani presidendiga peetud telefonivestlusele, millele järgnes Hiina protest.

Trumpi ja Taiwani presidendi Tsai Ing-weni reedene telefonivestlus läks vastuollu aastakümnete pikkuse USA diplomaatilise praktikaga ja ähvardab tuua kaasa suhete halvenemise Hiinaga.

Ükski USA president või valitud riigipea pole rääkinud Taiwani liidriga alates 1978. aastast, kui Jimmy Carteri valitsus teatas, et hakkab "ühe Hiina poliitika" raames tunnustama ainsa legitiimse Hiina valitsusena Pekingis tegutsevat kommunistide valitsust. Sellele järgnes diplomaatiliste sidemete katkestamine Taiwaniga 1979. aastal.

Samal teemal

Trump vestles Taiwani presidendiga, Peking esitas protesti
Tagid:
telefonikõne, protest, hoiatus, ühe Hiina poliitika, Wang Yi, Tsai Ing-wen, Donald Trump, Taiwan, Hiina, USA

Peamised teemad