11:36 17. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1223
 • RUB70.3975
Eesti välisminister Sven Mikser

Mikser kutsub Venemaad piirileppeid ratifitseerima

© Фото: riigikogu.ee/Erik Peinar
Uudised
lühendatud link
43 0 0

Eesti on piirilepete ratifitseerimisel Venemaast ette jõudnud ja kutsub Vene parlamenti Eestiga sama tempot hoidma, ütles välisminister Sven Mikser usutluses uudisteagentuurile Interfax.

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. "Eesti on huvitatud lepingute ratifitseerimisest. Vähe sellest, Eesti on Venemaaga võrreldes sammu võrra ees," sõnas Mikser intervjuus, vahendas BNS.

Välisministri sõnul on Eesti ja Venemaa vahelise mere- ja maismaapiiri lepingute ratifitseerimine läbinud riigikogus esimese lugemise, samal ajal, kui Venemaa riigiduuma uus koosseis ei ole piirileppeid arutama asunud.

Mikser viitas ka duuma väliskomisjoni uuele esimehele Leonid Slutskile, kes ütles ühes oma esimestest usutlustest, et soovib teema lahendada juba enne aasta lõppu.

"Ootame, et nendele sõnadele järgneksid ka teod ja [välis]komisjon asuks ratifitseerimisseadust arutama. Sellisel juhul oleks ka Eesti parlamendil võimalus väga kiiresti viia läbi teine lugemine ja panna seadus lõpphääletusele," ütles Mikser Interfaxile.

Leonid Slutski
© Sputnik / Владимир Федоренко

Tema sõnul sooviks Eesti liikuda ratifitseerimisega paralleelselt Venemaaga, enam-vähem samas tempos. "Kui Venemaa ilmutab head tahet ja asub ka praktikas seaduseelnõu arutama, siis ma usun, et asi ei jää ka meie parlamendi taha, mis on valmis kiiresti edasi liikuma," rääkis Mikser.

"Meil ei ole mitte mingisuguseid protseduurilisi piiranguid. Parlamendi praegune koosseis töötab kuni 2018. aasta kevadeni, kuid alati on võimalik seda kiiremini teha," lisas Eesti välisminister.

Välisminister Urmas Paet ja tema Venemaa kolleeg Sergei Lavrov allkirjastasid Eesti ja Venemaa piirilepped 18. mail 2005 Moskvas. Üks lepe sätestas Eesti ja Venemaa vahelise mere- ja teine maismaapiiri. Riigikogu ratifitseeris Eesti ja Venemaa piirilepped 2005. aasta 20. juunil 78 poolt- ja nelja vastuhäälega.

Viie fraktsiooni ettepanekul lisas riigikogu seadusele preambuli, mille kohaselt pidas Eesti parlament lepet ratifitseerides silmas, et piirileping muudab kooskõlas põhiseaduse 122. artikliga osaliselt 1920. aasta 2. veebruari Tartu rahulepinguga sätestatud riigipiiri joont, kuid ei mõjuta ülejäänud Tartu rahulepingut ega määra piirilepinguga mitteseotud kahepoolsete küsimuste käsitlemist.

2005. aasta juuni lõpus teatas Venemaa, et võtab oma allkirja Eestiga sõlmitud piirilepetelt tagasi. Vene ametiisikute sõnul võimaldab riigikogus piirilepetele lisatud preambul esitada Venemaale tulevikus territoriaalseid nõudmisi.

Pärast aastaid kestnud vaheaega alustasid Eesti ja Venemaa 2013. aastal taas piirileppe teemal kõnelusi ning 2015. aasta 18. veebruaril allkirjastasid Paet ja Lavrov piirilepped teist korda.

Riigikogus läbis piirilepingu ratifitseerimine esimese lugemise eelmisel sügisel, edasiseks menetlemiseks jäi Eesti parlament ootama arenguid Venemaa parlamendis.

Tagid:
maismaapiir, merepiir, ratifitseerimine, piirileping, Välisministeerium, Sven Mikser, Leonid Slutski, Eesti, Venemaa

Peamised teemad

 • Eesti peaminister Ratas ja NATO peasekretär Stoltenberg näitavad endeid Tapa sõväebaasis

  Põhja-Atlandi alliansis on loodud eraldi vastuluureallüksus, mille eesmärk on edendada liikmesriikide vahelist teabevahetust ja võitlus blokiväliste riikide luureteenistustega.

  19
 • Türgi ja S-400: tõrksa taltsutamine ei õnnestunud

  Venemaa seniitraketikompleksi S-400 jõudmine Türgisse sõjaväelise riigipöördekatse kolmanda aastapäeva eel – võimuhaaramiskatse toimus 16. juulil 2016 – ei ole mitte sümboolne kokkusattumus, vaid Ankara otsene ja karm vastus Washingtoni survele ja välise juhtimise katsetele, selgitab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

  37
 • Kreenholmi tehaste hooned Narvas

  Baltnews meenutab kahe kunagise Eesti suurettevõtte – Tallinna Masinaehitustehase ja Kreenholmi Manufaktuuri saatust.

  58