09:03 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Uudised
lühendatud link
Terrorirünnak Berliini jõuluturul (18)
10340

Saksamaa pealinna Berliini jõululaadal sõitis esmaspäeval rahva hulka veok, arvatavas terrorirünnakus sai surma vähemalt 12 ja vigastada veel 48 inimest, kellest mitmed on raskes seisundis.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Saksa politsei pressiesindaja sõnul on veokit juhtinud mees ilmselt kinni peetud ja tema kaasreisija surnud. Julgeolekuallikad ütlesid uudisteagentuurile DPA, et rooli taga olnud mees oli varjupaigataotleja Afganistanist või Pakistanist, kes saabus Saksamaale veebruaris.

Berliini politsei kirjutas Twitteris, et Breitscheidplatzi jõululaadal rahvahulka ramminud veokist surnuna leitud mees oli Poola kodanik, vahendas BNS.

Politsei oli varem teatanud, et veok oli registreeritud Poolas.

Päevaleht Tagesspiegel kirjutas, et mees oli politseile teada, kuid seoses pisikuritegudega, mitte terrorismiga.

Veoki poolakast omanik kinnitas, et tema autojuht on kadunud.

"Me ei ole temast midagi kuulnud esmaspäeva pärastlõunast saadik. Me ei tea, mis temaga on juhtunud. Ta on mu nõbu, ma tunnen teda lapsest saadik. Ma võin tema eest vastutada," ütles transpordifirma omanik Ariel Zurawski.

Politsei andmeil ei ole mingeid märke veel mingitest ohuolukordadest linnas. "Praegu puuduvad märgid veel mingitest ohuolukordadest linnas Breitscheidplatzi lähistel," kirjutas politsei Twitteris, viidates linna keskel asuvale väljakule, kus arvatav rünnak aset leidis.

Vahejuhtum turistide seas populaarsel keskväljakul meenutab juulikuist veokirünnaku Prantsuse kuurortlinnas Nice'is, kus hukkus 86 inimest.

Associated Pressi videolõigus võis näha kõnniteel purunenud esiklaasiga Scania veokit ja selle lähistel hulka kiirabiautosid. Suur jõulupuu kuldse tähega tipus oli pikali kukkunud.

Saksa siseministri Thomas de Maiziere sõnul on palju märke sellest, et veoki sõitmine Berliini jõululaadal olnud rahva sekka oli tahtlik. "Ma ei taha veel kasutada sõna "rünnak", kuigi paljud asjad viitavad sellele," ütles ta

Pealtnägija Michael Fox ütles Associated Pressile, et suur veok oli turu temast möödunud vaid kolme meetri kauguselt, paisates turuplatsile liikudes ümber laudu ja müügilette.

"See oli kindlasti tahtlik," ütles Inglismaalt Birminghamist pärit turist.

Politsei pressiesindaja teatel uuritakse, kas tegemist on terrorirünnakuga, kuid seni ei osata öelda, kes selle taga võiks olla.

Jõululaadad on Saksamaa linnades populaarsed ja julgeolekuteenistused on neid varem nimetanud haavatavateks taoliste rünnakute suhtes.

Esmaspäevane tragöödia leidis aset Keiser Wilhelmi memoriaalkiriku juures, millele Teises maailmasõja ajal pommitamises tekitatud purustused on tulevatele põlvkondadele hoiatuseks säilitatud. Väljak asub populaarse ostutänava Kurfürstendammi lõpus.

Politsei sõnul sõitis jõuluturu alal 80 meetrit, enne kui seisma jäi.

Peaminister Jüri Ratas nimetas rünnakut jõuluturule barbaarseks. "See, mis juhtus Berliinis, on barbaarne, sellele pole vabandust ega õigustust. Minu mõtted on kõigiga, keda see puudutas," ütles Ratas sotsiaalmeedia vahendusel.

Euroopa on pärast Pariisi ja Brüsseli terrorirünnakuid olnud kõrgendatud valmisolekus suurema osa 2016. aastast. Ka Saksamaad on tabanud mitmeid rünnakuid, mille eest on vastutuse võtnud äärmusrühmitus Islamriik (IS) ja toime pannud asüülitaotlejad.

890 000 põgeniku saabumine mullu on polariseerinud Saksa ühiskonda, kriitikute sõnul on tegemist tõsise julgeolekuohuga.

Berliini verise vahejuhtumi järel on Prantsusmaa suurendanud turvameetmeid oma jõuluturgudel.

Oma kaastunnet arvatava terrorirünnaku ohvritele väljendasid ka Valge Maja ja USA järgmiseks presidendiks valitud Donald Trump.

Eesti välisministeeriumil ei ole praegu andmeid, et Eesti kodanikke oleks olnud kannatanute seas Berliini jõululaadal, kus hukkus esmaspäeval üheksa inimest ja sai viga veel kümneid, kui veok rahvahulka rammis.

Välisministeerium jälgib olukorda ning palub, et Berliinis viibivad eestlased annaks endast lähedastele märku.

Lähedastel, kellel ei ole õnnestunud piirkonnas viibivate eestlastega kontakti saada, palume pöörduda välisministeeriumi poole telefonil +372 53 01 9999. Välisministeeriumi andmetel on Berliinis alaliselt regisreerunuid 65 ning ajutiselt üks Eesti kodanik, vahendas ministeeriumi avalike suhete osakond.

Teema:
Terrorirünnak Berliini jõuluturul (18)
Tagid:
terrorirünnak, jõululaat, Berliin, Saksamaa

Peamised teemad