14:49 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Uudised
lühendatud link
4910

Eesti konsul kohtub reedel taaskord Indias vangi mõistetud laevakaitsjatega.

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. "Konsul või suursaadik on kohtunud laevakaitsjatega alates juhtumi algusest üle 20 korra. Konsul kohtub nendega uuesti 23. detsembril," ütles välisministeeriumi esindaja Sten Juur neljapäeval BNS-ile.

India Tamil Nadu Ülemkohtu Madurai harus on laevakaitsjate apellatsiooni kaasuses kuulamised lõppenud, mõlemad pooled on oma argumendid esitanud. Praegu oodatakse kohtuniku otsust, kuid selle tähtaeg ei ole teada.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste, brittide ja ukrainlaste kõrval ka 14 Eesti kodanikku. Sama aasta detsembris esitati kogu kinnipeetud meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse.

Jaanuari lõpus otsustasid laevakaitsjad kohtuotsuse edasi kaevata ning samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist. Kohtuistungid kaebuse osas algasid alles oktoobris ning jätkusid novembris.

Välisministeeriumi pressiesindaja sõnul on Eesti tõstatanud laevakaitsjate teema India valitsuse esindajatega igal võimalusel ja nõudnud kohtupidamise jätkumist edasiste viivitusteta.

"Näiteks, selle aasta suvel pidas toonane välisminister kaks telefonikõnet India välisministriga ja lisaks on erinevad välisministrid India poole kirja teel pöördunud kaheksal korral. Samuti on kõik Eesti riigi kõrged esindajad oma kohtumistel India osapoolega mis tahes tasandil seda teemat tõstatanud. Näiteks eelmine peaminister kohtumisel India asepresidendiga juulikuus ning augustis välisministeeriumi asekantsler Annely Kolk Indiat külastades nii sise- kui ka välisministeeriumi esindajatega," loetles Juur.

"Seda teemat on tõstatatud ka käesoleva aasta suvel välisministeeriumide vahelistel poliitilistel konsultatsioonidel Tallinnas ning Eesti uus suursaadik Riho Kruuv volikirjade üleandmise ajal ja järel mitmetel kohtumistel nii New Delhis kui Tamil Nadu osariigis. Septembrikuus külastas India IT- ja justiitsminister Prasadi Eestit, siis arutati teemat nii justiitsministriga kui presidendiga toimunud kohtumistel," lisas ministeeriumi esindaja.

Tema kinnitusel suhtlevad saatkond ja välisministeerium kinnipeetute lähedastega ning vajadusel selgitavad Indiast laekunud infot ja edasisi samme.

"Samuti aitavad ministeerium ja saatkond asjaajamises — rahaülekannetega, kirjade, ravimite jms vahendamisega vanglasse. Konsul on abistanud olmeprobleemide lahendamisel vanglas. Alates selle aasta jaanuarist ei ole uusi laene antud," kinnitas Juur.

Eelmise aasta detsembri alguse seisuga oli Eesti riik andnud Indias kinni hoitavatele laevakaitsjatele rohkem kui 100 000 euro väärtuses tagatiseta rahalist abi. Selle eest oli tasutud 14 eestlasest laevakaitsja majutuse, arstiabi ja kohtuskäimise transpordikulude eest.

Lisaks oli ministeerium maksnud suvel laevakaitsjaid India ülemkohtus esindanud advokaadile ligi 5500 eurot. Tänavu jaanuaris tasus saatkond ka laevakaitsjate advokaadile üle 49 000 ruupiat (667 eurot) trahviraha, mis oli meestele määratud kohtuotsusega üks osa karistusest.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme leiab, et Eesti poliitikute ja ametnike tegevus Indias kolm aastat tagasi vahistatud laevakaitsjate vabastamisel on olnud ebapiisav, kirjutas Sputnik Eesti varem.

„Mulle tundub kummaline hoiak, et me ei saa sekkuda kohtupidamisse ja seetõttu me ei saa midagi teha. Jah, põhimõtteliselt on see õigusriigi põhimõtetele tuginedes õige, aga me teame väga hästi, et on olemas nii poliitilise kui ka diplomaatilise surve eri variandid. Mulle tundub, et meie diplomaatiline ja poliitiline surve on olnud pigem selline sääsepirin," arvas Helme.

Tänavu 15. novembril sõlmisid Eesti ja India kohtulikult karistatud isikute üleandmise kokkuleppe, mille alusel saavad teises riigis süüdi mõistetud India või Eesti kodanikud õiguse kanda neile mõistetud karistust oma kodumaal. Lepingut ei saa siiski rakendada enne, kui laevakaitsjate kohtuotsus on jõustunud, mis tähendab nende poolt edasikaebamisest loobumist.

Samal teemal

India kohtus toimus istung Eesti laevakaitsjate edasikaebuse arutamiseks.
Indias lükkus kohus laevakaitsjate üle taas edasi
Kohus otsustas laevakaitsjaid kautsjoni vastu mitte vabastada
Tagid:
kohtuprotsess, vanglakaristus, relv, vangla, toetus, Seaman Guard Ohio, konsul, Sten Juur, laevakaitsja, Tamil Nadu, India, Eesti

Peamised teemad