10:19 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
1910

Endise majandusministri Kristen Michali sõnul ootab Reformierakond, et õiguskantsler kaitseks riigikogus vastuvõetud maksumuudatuste niinimetatud kobareelnõu puhul printsiipi, et maksumuudatustest tuleb kuus kuud ette teatada.

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. "Reformierakonna fraktsioon juhtis riigikogus korduvalt ja ka ööistungiga tähelepanu, et olukord, kus riigikogu liikmetele antakse ulatuslike maksumuudatustega tutvumiseks vaid mõni päev, ei ole seadusandja töös piisav," ütles Michal pressiteate vahendusel.

Ta lisas, et veel vähem saab eeldada, et maksumaksja ja ettevõtja jõuaks ennast tulevaga kurssi viia. "Sellise kiirustamise põhjenduse auklikkusele ja seadusandluse lubamatule sõnamurdlikkusele on lisaks opositsioonile ja ettevõtjate liitudele viidanud oma seisukohtades ka president ning õiguskantsler," arvas Michal.

"Ka vormi osas ei hoidnud president ennast tagasi ja ütles üsna otse, et loodab õiguskantsleri peale, kes saab kõlbmatud marjad kobarast ükshaaval välja noppida. Kindlasti ootame meiegi, nagu kõik maksumaksjad ja ettevõtjad, et seaduses olev kuue kuu reegel maksutõusude tegemisel saab õiguskantsleri kaitse," lisas Michal.

"Eeldan, et sellest tuleb taas üks üsna põhimõtteline kohtuvaidlus teemal, kas valitsusvahetus on piisav põhjus teha reegleid rikkudes kiire maksutõus. Oleme valitsusele mitmel korral soovitanud selliselt oma tegevust mitte alustada, kuid Eesti on õigusriik, ja kui ei saa heaga, saab küllap ka muul viisil oma õigusi kaitsta. Ootame siis koos ettevõtjate ja maksumaksjatega pärast jõule õiguskantsleri samme," märkis Michal.

President Kersti Kaljulaid kuulutas huvigruppide vastuseisust hoolimata reedel välja uue koalitsiooni maksumuudatuste kobareelnõu, lisaks kuulutas president välja tuleva aasta riigieelarve seaduse.

"Olen seisukohal, et jättes selle seaduse välja kuulutamata, sekkuksin ma fiskaalpoliitikasse määral, milleks põhiseadus mulle õigust ei anna," ütles president Kersti Kaljulaid pressiteates.

"Tegin seda vaatamata selle seaduse vastuvõtmise asjaoludele, millega ma ei saa kuidagi rahul olla. Pean oma kohuseks pöörata tähelepanu probleemidele seaduse menetlemisel," lisas ta.

Käesoleva seadusemuudatuse välja kuulutamata jätmise otseseks tulemuseks oleks presidendi sõnul 19. detsembril heaks kiidetud 2017. aasta riigieelarve seaduse vastuolu riigieelarve seadusega, mille kohaselt peab riigi eelarve olema struktuurses tasakaalus. "Seega peaksin välja kuulutamata jätma ka nimetatud seaduse ning Eesti alustaks uut aastat ilma riigieelarveta," sõnas riigipea.

"Ülaltoodud põhjustel pöördusin ma täna ka õiguskantsleri poole palvega analüüsida vajadusel selle seaduse üksikuid aspekte, mis võivad seada küsimuse alla seaduse vastavuse põhiseaduse ja teiste seadustega. Erinevalt Vabariigi Presidendist on õiguskantsleril võimalik vaidlustada seaduse üksikuid norme ning menetlusega seotud küsimusi," lausus president.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
rikkumine, reeglid, maksumuudatused, kobareelnõu, õiguskantsler, Kersti Kaljulaid, Kristen Michal, Eesti

Peamised teemad