05:14 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Eesti ja USA lipud

USA senaatorid arutavad Eesti juhtidega julgeolekut

© Flickr / Johan Viirok
Uudised
lühendatud link
7940

Sel nädalal külastab Eestit USA mõjukate senaatorite delegatsioon, mille eesotsas on vabariiklane John McCain, kohtumistel on kõne all julgeoleku ja koostööga seotud küsimused.

TALLINN, 26. detsember — Sputnik. Teisipäeval Eestisse kahepäevasele visiidile saabuvasse delegatsiooni kuuluvad mõjukad USA vabariiklastest senaatorid John McCain ja Lindsey Graham ning demokraadist senaator Amy Klobuchar, teatas BNS-ile USA saatkond Eestis. McCain on senati relvateenistuste komitee esimees.

USA senaatorid kohtuvad president Kersti Kaljulaidi, peaminister Jüri Ratase ja välisminister Sven Mikseriga. 

Kohtumistel on kõne all regionaalne julgeolek ning NATO plaanid Eestis, samuti transatlantilised suhted ning Eesti ja USA koostöö.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras annab visiidi ajal McCainile üle kaitseväe teeneteristi, tunnustamaks senaatori panust Eesti julgeoleku tagamisse.

USA presidendiks valitud Donald Trump
© AP Photo / Matt Rourke

USA senaatorite delegatsioon külastab ka Lätit, Leedut, Ukrainat, Gruusiat ja Montenegrot.

Balti riigid on USA vastvalitud presidendile Donald Trumpile olulised, ütles endine New Yorgi linnapea ja Trumpi liitlane Rudy Giuliani reedel telefonikõnes Leedu välisministri Linas Linkevičiusega.

"Trump väärtustab endise USA presidendi Ronald Raegani pärandit, kes toetas Balti riikide iseseisvuspüüdlusi kaheksakümnendatel," ütles Giuliani.

Pärast Donald Trumpi valimist USA presidendiks kardavad Balti riigid alliansi USA-poolse rahastuse vähendamist, mis seab kahtluse alla bloki rahvusvaheliste pataljonide paigutamise neisse vabariikidese, kirjutas Sputnik Eesti varem.

Trump hirmutas oma valimiskampaania ajal USA Kesk- ja Ida-Euroopa liitlasi NATO-s, kui sõnas, et USA peaks neid kaitsma juhul, kui nad täidavad alliansi nõutud kohustusi. Iseäranis puudutab see kaitse-eelarve tõstmist kahele protsendile sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Lisaks kritiseeris Trump NATO liitlasi, väites, et need ei kata alliansi kulutusi võrdsetel alustel USA-ga. „Meie maksame liiga palju ja kõik lüpsavad meid. Kakskümmend kaheksa riiki lüpsavad meid," ütles poliitik. 

Tema sõnul ei pruugi Ühendriigid tema juhtimise all tulla kaitsma teatud NATO liikmesriike, kui Venemaa peaks neid ründama.

President Kersti Kaljulaid täheldas BBC-le antud intervjuus, et Eesti täidab võetud kohustusi NATO vägede paigutamisel oma territooriumile ja garanteerib alliansile ettenähtud kaitsekulutused kogusummas 2% SKP-st.

Kaljulaid avaldas lootust, et Donald Trumpi uus administratsioon jääb „rahututel aegadel" ustavaks demokraatlike väärtuste kaitsmise ideele.

Riigipea märkis, et Eesti jätkab oma kohustuste täitmist seoses NATO väeüksuste paigutamisega oma territooriumile ning nentis ühtlasi vajadust suurendada teiste alliansi liikmete poolt kaitsekulutusi 2%-ni sisemajanduse kogutoodangust.

„Saame näha, millise seisukoha võtab Trump nimelt atlandiülese koostöö osas. Seni tuleb tagada NATO otsuste täitmine ja seda me teeme. Me oleme valmis Eestis oma liitlasi vastu võtma ja me kulutame sellele koguni üle 2% SKP-st," ütles Kaljulaid.

Riigipea tuletas ühtlasi meelde, et vabariik täidab „oma kohustusi NATO idapiiride kaitsel".

Käesoleval ajal tagavad ainult viis liikmesriiki panustusena NATO-sse oma kaitsekulutused tasemel 2% SKP-st: USA, Suurbritannia, Eesti, Poola ja Kreeka.

NATO plaanib juba 2017. aastal paigutada Balti riikidesse ja Poolasse neli rahvusvahelist pataljoni. Läti väekontingendi põhiosa moodustab Kanada, Leedus — Saksamaa, Eestis — Suurbritannia ja Poolas — USA.

Tagid:
delegatsioon, senaator, koostöö, julgeolek, Amy Klobuchar, Lindsey Graham, John McCain, Sven Mikser, Kersti Kaljulaid, Jüri Ratas, Eesti, USA

Peamised teemad