00:42 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Uudised
lühendatud link
11220

USA ja Baltimaade suhe on praegu vast olulisem kui see on pikalt olnud, ütles Eestit külastav USA senaator John McCain teisipäeval.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. "Minu sõnum, nii vabariiklastelt kui ka demokraatidelt on, et kavatseme jätkuvalt hoida kinni NATO-s võetud kohustustest ning säilitame Ameerika kohalolu, koostöö ja väljaõppe. Lisaks tunnustame neid vapraid eestlasi, kes on meiega praegu Afganistanis," ütles McCain Tallinnas toimunud ühisel pressikonverentsil Eesti peaministri Jüri Ratasega.

"(2001. aasta) 11. septembril ei rünnatud mitte Eestit, vaid Ameerika Ühendriike. Eesti ja teised riigid, meie liitlased NATO-s, olid need, kes liitusid meiega, et minna terve tee Afganistani vastuseks Ameerika Ühendriikidele sooritatud rünnakule," vahendas BNS senaatori sõnu.

"Minu sõnum on: ajal, mil näeme Venemaad, Hiinat ja teisi riike sooritamas küberrünnakuid, jätkuvat agressiooni Krimmis ja Ida-Ukrainas ning jätkuvat ohtu Gruusiale, on meie suhe (praegu) ehk olulisem kui see on olnud väga pikka aega," ütles McCain vastuseks küsimusele, mis on tema sõnum Baltimaadele julgeoleku ja USA-Balti koostöö vallas.

Teisipäeval Eestisse kahepäevasele visiidile saabunud delegatsiooni kuuluvad mõjukad USA vabariiklastest senaatorid John McCain ja Lindsey Graham ning demokraadist senaator Amy Klobuchar, kirjutas Sputnik Eesti eile.

McCain on senati relvateenistuste komitee esimees. Viimati külastas ta Eestit 14. — 15. aprillil 2014. aastal.

Senaator McCain on kõige innukamaks „kotkaks" USA senatis. Üheks tema radikaalsetest ettepanekutest (mis pälvis Donald Trumpi toetuse) on idee luua ÜRO asemele uus organisatsioon, kuhu kuuluksid ligi sada tõeliselt demokraatliku korraldusega riiki. Venemaale ja Hiinale ei ole selles nimistus kohta leidunud.

McCain leiab, et USA on kohustatud suurendama oma sõjalist potentsiaali ja arendama raketitõrjesüsteemi kaitseks võimalike ohtude vastu Venemaa ja Hiina poolt. Ta pooldab USA immigratsiooniseaduse liberaliseerimist ja samasooliste abielude seadustamist, kuid on ka abortide keelustamise poolt ja on surmanuhtluse kaotamise vastu. Võitleb piinamiste keelamise eest USA vanglates. On tänase Venemaa äge vastane.

Eestis visiidil olevad USA senaatorid kohtuvad president Kersti Kaljulaidi, peaminister Jüri Ratase ja välisminister Sven Mikseriga. Kohtumistel on kõne all regionaalne julgeolek ning NATO plaanid Eestis, samuti transatlantilised suhted ning Eesti ja USA koostöö.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras annab visiidi ajal McCainile üle kaitseväe teeneteristi, tunnustamaks senaatori panust Eesti julgeoleku tagamisse.

USA senaatorite delegatsioon külastab ka Lätit, Leedut, Ukrainat, Gruusiat ja Montenegrot.

Tagid:
senaator, visiit, koostöö, julgeolek, NATO, John McCain, Jüri Ratas, Eesti, USA

Peamised teemad