01:35 24. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
USA senaator John McCain

McCain: Venemaa häkkimise mõjust tõendeid ei ole

© AP Photo / Wong Maye-E
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (101)
5001

Praegu pole mingeid tõendeid, et USA presidendivalimiste ajal toimunud Vene küberrünnakutel ja USA demokraatlikku parteid puudutanud dokumentide lekitamisel olnuks käegakatsutav mõju valimistulemusele, ütles USA senaator John McCain teisipäeval.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. "Arutasime ka küberjulgeolekut ja selle väljakutse erinevaid külgi, kaasa arvatud süüdistust Venemaa sekkumisest USA presidendivalimistesse," ütles Eestit külastav McCain ühisel pressikonverentsil peaminister Jüri Ratasega.

"Praegu käib uurimine, mida viib läbi president Barack Obama ja tema administratsioon. Meie USA senatis ja kongressis kavatseme pidada komisjonides istungeid ja uurida kogu seda küsimust," lausus senaator.

USA luurejuhid teatasid, et Venemaa on üritanud küberrünnakutega sekkuda USA valimistesse ja õõnestada protsessi usaldusväärsust. Ühendriikide luurekogukond läks hiljem sammu kaugemale, väites, et küberrünnakute eesmärk oli kahjustada demokraatide presidendikandidaati Hillary Clintonit ja aidata vabariiklast Donald Trumpi. 

Uudistekanal NBC edastas, et USA luureametnike hinnangul oli Putin otseselt seotud USA presidendivalimiste kampaania ajal aset leidnud häkkimistega.

"Ma ei usu, et Vene valitsuses juhtub sellise tähtsusega asju ilma Vladimir Putini teadmiseta," ütles Obama nõunik Ben Rhodes telekanalile MSNBC.

Obama on andnud USA luureteenistustele korralduse viia häkkimiste suhtes läbi täiemahuline juurdlus ja esitada talle raport enne ametist lahkumist 20. jaanuaril.

"Minu hinnangul pole kahtlust, et kui mõni välisriigi valitsus üritab mõjutada meie valimiste austust, peame me samme astuma," ütles Obama riigiraadio uudistele (NPR News), lisades, et USA vastab "valitud ajal ja kohas."

Presidendi märkused on seni selgeim märk sellest, et vastumeetmeid, mida Ühendriikide valitsus kavandab, ei ole veel ellu viidud. Obama sõnul võivad mõned vastusammud olla nähtavad ja leida avalikkuses kajastamist, ning osad mitte.

NBC teatas Putini isiklikust sekkumisest USA presidendivalimistesse
© Sputnik / Алексей Филиппов

USA rahvusliku luure direktori ametkond (Office of the Director of National Intelligence — ODNI) ei kinnitanud Luure keskagentuuri (LKA) hinnanguid, nagu oleks Venemaa korraldanud häkkerirünnakuid, et aidata Donald Trumpil presidendivalimised võita, teatas agentuur Reuters viitega kolmele Ameerika ametnikule.

Kuigi ODNI ei vaidlusta LKA Venemaa häkkerite tegevust käsitlevat analüüsi, ei kinnitanud ta tehtud järeldusi veenvate tõendite puudumise tõttu, et need rünnakud oleksid tehtud Trumpi toetuseks, teatas üks agentuuri vestluskaaslastest.

Donald Trump ise nimetas avaldusi Venemaa sekkumisest presidendivalimistesse tema toetuseks naeruväärseteks. "Minu kaotuse korral poleks Vene küberrünnakud päevakorral," sõnas ta.

Trump märkis Twitteris, et on "väga raske kindlaks teha, kes tegeles häkkimisega" ning lisas, et kui ta oleks valimistel kaotanud ja üritanud mängida "Vene/CIA kaardile", oleks seda nimetatud "vandenõuteooriaks".

Kreml mõistis hukka USA häkkimissüüdistused pärast seda, kui Ühendriikide president Barack Obama lubas maksta kätte väidetavate Vene küberünnakute eest.

Venemaa president Vladimir Putin on varem teatanud, et avaldatud andmetes ei ole midagi, mis oleks Moskva huvides ja hüsteeriat köetakse üles selleks, et juhtida tähelepanu kõrvale nende andmete sisult. 

Riigipea pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas süüdistusi "täiesti paljasõnalisteks", tema sõnul ei põhine sellised avaldused mitte millelgi, mingeid fakte nende väidete kinnituseks ei esitata."

"Praegu tuleb neil kas lõpetada sellest rääkimine või esitada mingid asitõendid. Muidu mõjub see äärmiselt laimavana," ütles Peskov.

"Pole kahtlustki, et venelased häkkisid. Samas kaheldakse, kas sellel oli mõju valimistulemusele," sõnas Eestit külastav USA senaator John McCain teisipäeval. "Praegu pole mingeid tõendeid, et Vene küberrünnakutel ja informatsiooni lekitamisel oli Ameerika (presidendi)valimistele käegakatsutavat mõju."

Eestit külastab 27.-28. detsembrini USA senaatorite delegatsioon, kuhu kuuluvad vabariiklased McCain ja Lindsey Graham ning demokraat Amy Kloubchar. McCain on senati relvateenistuste komitee esimees.

Delegatsioon külastab ka Lätit, Leedut, Ukrainat, Gruusiat ja Montenegrot.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (101)

Samal teemal

CNN tegi ettepaneku vastata küberrünnakutele blackout´iga Moskvas
Kreml mõistis hukka USA küberrünnakusüüdistused
Obama lubas vastust Vene küberrünnakutele
Trumpi kaotuse korral poleks Vene küberrünnakud päevakorral
Tagid:
tõendid, presidendivalimised, küberrünnak, John McCain, Jüri Ratas, Eesti, USA, Venemaa

Peamised teemad