03:31 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
President Kersti Kaljulaid

Kaljulaid: riigi ilmalikkus on parim kaitse võõraste religioonide eest

© Estonian Defence Forces
Uudised
lühendatud link
3301

President Kersti Kaljulaid ütles teisipäeval rahvusringhäälingule antud aastalõpuintervjuus, et meie riigi ilmalikkus on parim kaitse võõraste religioonide eest.

TALLINN, 28. detsember — Sputnik. "Riik on meil ilmalik ja riigikirikut ei ole. Mulle tundub, et just see on meile parim kaitse ka võõraste religioonide eest. Meil ei ole kohustust aktsepteerida nende religioonidega seotud tavasid, kui meie haiglad ja meie koolid on ilmalikud ega tee ühegi religiooni suhtes spetsiaalseid liigutusi, spetsiaalseid kummardusi," märkis president.

Riigipea puudutas intervjuus mitmesuguseid eluvaldkondi alates perevägivallast, tööst, metsadest, religioonist ja lõpetades raudtee ja Venemaaga, vahendas BNS.

"Me peame ennast ühendama Euroopaga. Pöördumatult. Läbi infrastruktuuri, läbi energiavõrkude. See, et me kuuluksime Euroopasse, on eluliselt oluline küsimus. Ainult lillesidemega köitmisest enam ei piisa. On vaja tugevamaid sidemeid. Ja sellepärast me võiksime selle Rail Balticu ära ehitada. Me näeme, kuidas nüüd, kui projekt on jõudmas ehitusfaasi, hakkavad selle vastu järjest rohkem huvi tundma soomlased — tunnelijutt on väga kõvaks läinud —, samamoodi poolakad tulevad kaasa. Sellest saab üks oluline asi meie jaoks," arvas president.

Kaljulaid avaldas arvamust, et Euroopa Liit saab oma kriisidega hakkama.

"Kui toimuvad pommiplahvatused ja terroriaktid, siis tuleb tunda kaasa ja hoida kokku. Aga kui mõelda Euroopa Liidu tulevikule, siis on Euroopa Liidu minevik see, mis pakub mulle julgust väita, et Euroopa Liit saab alati nende kriisidega hakkama. Jah, see võib näha ajuti kole välja, see võib võtta aega kuni kokku leppida suudetakse, mida siis nüüd teha, aga alati lepitakse," ütles president.

"Terrorist rääkides — Euroopa Liit on otsustanud, et välispiire tuleb kontrollida, omavahel tuleb ühendada andmebaasid, et kõik teaksid, kes on sees ja kes on väljas. Võib tagantjärele öelda, et võib-olla olnuks parem, kui andmebaasid saanuks valmis enne kui Schengeni ruum avanes, aga nüüd need asjad kindlasti tekivad ja tulevad," lisas Kaljulaid.

"Aga see ongi Euroopa Liidule hästi omane vastupanuvõime — alati kuidagi saadakse hakkama," märkis president.

Rahvusringhääling tõi välja, et presidendi viie aasta ametiaja sisse jääb ka Eesti Vabariik 100 juubelipidustuste tähistamine ja küsis Kaljulaiult kas sinna on võimalik kutsuda ka Venemaa presidenti Vladimir Putinit.

"Ma ei tea, milline on selleks ajaks Moskva välispoliitika. Praegu me näeme, et Venemaa on riik, kes on eriarvamusi valmis lahendama relva jõul, muutma riikide piire. Sellist Venemaa presidenti ma ei kutsuks Eesti juubelile," ütles president.

Tagid:
ilmalikkus, aastalõpuintervjuu, tulevik, EL, Rail Baltic, Kersti Kaljulaid, Euroopa, Eesti

Peamised teemad