07:31 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
3410

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) energeetika asekantsleri Ando Leppimani sõnul pole Eestil praegu veendumust, et Klaipeda LNG terminal on soodsam kui LNG terminal Paldiskis; Leedu aga sooviks oma projektile Eesti toetust.

TALLINN, 28. detsember — Sputnik. "Eesti on lähtunud seisukohast, et LNG terminalide rajamist gaasitariifi kaudu toetada ei soovi. Regionaalne LNG terminal peaks tekkima lähtudes turuloogikast. Sealjuures on regionaalse LNG terminali rajamiseks nähtud ette ka võimalus taotleda Euroopa Liidu kaasfinantseerimist," ütles Leppiman BNS-ile.

"Selleks, et leida pikaajaliselt meie turule kõige konkurentsivõimelisem lahendus, tuleb hinnata, kas Leedu terminal on soodsam kui regionaalne LNG terminal Paldiskis. Täna meil selline veendumus puudub," sõnas ta.

Valitsuse tegevusprogramm peab Leppimani sõnul oluliseks regionaalse LNG terminali rajamist Eestisse. "Paldiski LNG terminali rajamiseks on esitatud taotlus investeeringuabi saamiseks käimasolevasse Euroopa Ühendamise rahastu taotlusvooru," märkis ta.

Leedu läbirääkimised Euroopa Komisjoniga veeldatud maagaasi (LNG) ujuvterminali ostmiseks sõltuvad sellest, kas Läti ja Eesti tunnistavad Leedu LNG-terminali regionaalse rajatisena, ütles energeetikaminister Žygimantas Vaičiūnas teisipäeval.

"Loomulikult ootame me Euroopa toetust, kui tegemist on regionaalse terminaliga. Palju sõltub sellest, kuidas Läti ja Eesti näevad selle terminali potentsiaali, sest me räägime kontseptuaalselt uuest projektist, kuna praegune alus on meil liisitud 2024. aastani ja sellele ei ole toetus võimalik," ütles ta intervjuus BNS-ile.

Vaičiūnase sõnul oleks kokkulepe aluse ostmise toetuseks seotud Balti riikide ühise gaasituru loomisega.

Leedu ei ole jõudnud kokkuleppele Norra Hoegh LNG-ga, millele kuulub Klaipeda terminali veeldatud maagaasi hoidmise ja taasgaasistamise ujuvüksus (FSRU) Independence, aluse ostmiseks enne, kui liisingu 10-aastane periood 2024. aastal lõpeb.

Tagid:
veeldatud maagaas, gaas, eelis, toetus, LNG terminal, MKM, Žygimantas Vaičiūnas, Ando Leppiman, Paldiski, Klaipeda, Leedu, Eesti

Peamised teemad