01:34 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Uudised
lühendatud link
38 0 0

Jeruusalemma plaanikomitee andis kolmapäeval loa ehitada Ida-Jeruusalemma palestiinlaste alale juudi asunikele neljakorruseline elumaja.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Iisrael peaminister Benjamin Netanyahu nimetas USA välisministri John Kerry kolmapäevast kõnet "suureks pettumuseks".

"Ta kulutas enamuse oma kõnest sellele, et sisuliselt süüdistas Iisraeli rahu puudumises," ütles Netanyahu.

"Iisraeli rahvas ei vaja mingeid tohutuid loenguid rahu tähtsusest välisriikide liidritelt. Nagu ka kogu see ÜRO resolutsioon, siis oli ka see kõne suunatud Iisraeli vastu," tõdes peaminister.

"Rohkem kui tund aega keskendus Kerry maniakaalselt asundustele ja vaevu puudutas konflikti olemust, milleks on palestiinlaste vankumatu vastuseis kogu Iisraeli riigile ja selle piiridele," rääkis Netanyahu.

Obama on hüljanud oma ainsa sõbra Lähis-Idas
© Sputnik / Сергей Гунеев

Palestiina president Mahmoud Abbas teatas kolmapäeval USA välisministri kõnet kommenteerides, et on valmis Iisraeliga rahukõnelusi jätkama, kui juudiriik lõpetab asundustegevuse, edastas BNS.

"Sel minutil, kui Iisraeli valitsus soostub asundustegevuse peatama, on palestiinlaste juhtkond valmis alustama rahuläbirääkimisi rahvusvahelisi seadusi järgides," ütles Abbas.

Kerry rõhutas kolmapäeval, et ainus viis Iisraeli ja palestiinlaste vahel kestev rahu saavutada on leppida kokku kahe riigi lahenduses.

Kerry sõnul ohustab Iisraeli asunduste ehitamine Läänekaldale ja Ida-Jeruusalemma lootust palestiinlastega rahuni jõuda, aga ka Iisraeli enda tulevikku demokraatliku riigina.

USA välisminister esitas kõnes oma nägemuse konflikti lahendamise võimalustest ja hoiatas, et Iisrael on asunud palestiinlaste kuuluva maa "alalise okupeerimise" kursile.

Jeruusalemma plaanikomitee andis kolmapäeval loa ehitada Ida-Jeruusalemma palestiinlaste alale juudi asunikele neljakorruseline elumaja. Otsus langetati pärast seda, kui ÜRO Julgeolekunõukogu võttis eelmisel nädalal vastu resolutsiooni, mis nõuab Iisraeli asunduste ehituse peatamist.

USA valitud president Donald Trump süüdistas kolmapäeval ametisolevat riigipead Barack Obamat tüli õhutavates avaldustes, mis raskendavad tema sõnul võimu üleandmise protsessi.

"Me ei saa lasta jätkuda Iisraeli kohtlemisel sellise põlguse ja lugupidamatusega. Neil oli varem USA näol olemas suur sõber, aga nüüd enam mitte. Lõpu algus oli kohutav Iraani lepe ja nüüd veel see ÜRO. Pea vastu Iisrael, 20. jaanuar läheneb kiiresti," kirjutas Trump.

Tagid:
ÜRO, John Kerry, Benjamin Netanyahu, Palestiina, Iisrael

Peamised teemad