12:25 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
Lennukatastroof võttis Mustal merel 92 elu (12)
13051

Venemaal mõisteti teravalt hukka ajakirjas Charlie Hebdo avaldatud karikatuur Sotšis lennukiga Ту-154 toimunud lennukatastroofi kohta. Jurist Maria Jarmuš nimetas raadio Sputnik eetris ajakirja toimetuse tegevust irvitamiseks kogu Venemaa üle.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Venemaal mõisteti teravalt hukka ajakirjas Charlie Hebdo avaldatud karikatuur Venemaa lennukiga Ту-154 Musta mere kohal toimunud lennuõnnetuse kohta, vahendas RIA Novosti

Kaitseministeeriumis nimetati seda "pingutatud jälkuseks" (vene keeles — "натужной гадостью", toim). Ametkonna ametlik esindaja Igor Konošenkov kommenteeris, et kui seda pidada tõeliste "läänelike väärtuste" ilminguks, siis on nende väärtuste kandjad ja kaitsjad määratud äärmisel juhul üksindusele.

Senaator Aleksei Puškov teatas, et väljaandel ei ole midagi ühist sõnavabadusega. Riigiduuma asespiikeri Irina Jarovaja arvates ei mahu see karikatuur inimliku moraali ega seaduse raamidesse, see on ekstremism, millel ei ole mingit pistmist ajakirjandusega. 

Venemaa ajakirjanike liidus märgiti, et murele tuleb kaasa tunda, mitte selle üle rõõmustada.

Charlie Hebdo avaldab regulaarselt provokatiivseid karikatuure erinevatest sündmustest. Maailma avalikkusele varem tundmatu ajakiri sai tuntuks pärast 2015. aasta jaanuaris toimunud terroriakte, kui ajakirja toimetust ründasid islamistid. 

Rahvusvahelisele õigusele spetsialiseerunud advokaat Maria Jarmuš nimetas raadio Sputnik eetris Prantsusmaa ajakirja toimetuse tegevust vastuvõetamatuks.

"Need inimesed on oma äri ja läbimüügi rajanud inimese verele, valule ja leinale. Nad irvitavad inimeste ja ühiskonna kõige pühamate tunnete üle ja see on vastuvõetamatu. Prantsusmaa seadusandlus näeb vihkamise ja vaenu õhutamise eest ette kriminaalvastutuse. See juhtum käibki just selle paragrahvi alla. 

Saatkonna hoone juurde Tallinnas toodi lilli ja küünlaid
© Sputnik / Виталий Белоусов

See on irvitamine lennukatastroofi ohvriks langenud Venemaa kodanike üle. Lisaks rüvetab see irvitamine meie kaasmaalaste üle mitte ainult nende ja nende lähedaste mälestust, see puudutab iga õnnetusele kaasa tundvat Venemaa kodanikku. See on kogu Venemaa mõnitamine ja sellepärast on Charlie Hebdo toimetuse tegevus kahtlemata kriminaalkorras karistatav," ütles Maria Jarmuš. 

Ta märkis, et Prantsusmaa võimud ja õiguskaitseorganid peaksid sellise tegevuse tõkestama.

"Prantsusmaa võimud ja õiguskaitseorganid ei ole varem sedalaadi asjades menetlust alustanud viidates väidetavalt sõna- ja ajakirjandusvabaduse piiramise lubamatusele. Tegelikult on see vaid labasus ja seaduserikkumine. Riigi võimud peaksid sellised satiiriajakirja toime pandud kriminaalselt karistatavad teod tõkestama ja võtma tarvitusele kriminaalseaduses ettenähtud abinõud," ütles jurist.

Lennukatastroof võttis Mustal merel 92 elu

Süüriasse teel olnud lennukiga Ту-154 toimus 25. detsembri hommikul, mõni minut pärast Sotši lennuväljalt õhkutõusmist lennukatastroof. Lennuki pardal oli 92 inimest: kaheksa meeskonnaliiget, 64 Aleksandrovi-nimelise laulu- ja tantsuansambli artisti, üheksa ajakirjanikku, heategevusfondi "Õiglane abi" juht Jelizaveta Glinka, keda tuntakse Doktor Lizana ja kaks föderaalametnikku.

Prantsusmaa satiiriajakiri Charie Hebdo avaldas võrgulehel Venemaa lennuki Ту-154 allakukkumise kohta tehtud karikatuuri.

Karikatuur kujutab allakukkuva lennuki taustal Aleksandrovi-nimelise ansambli solisti karjumas "а-а-а-а-а-а-а". Karikatuuri allkiri on: "Punaarmee koori repertuaar laieneb."

Teema:
Lennukatastroof võttis Mustal merel 92 elu (12)
Tagid:
karikatuur, kriitika, lennukatastroof, Charlie Hebdo, Must meri, Prantsusmaa, Venemaa

Peamised teemad