11:31 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
16612

Venemaa majandusraskused ei ole vähendanud tema otsustavust jätkata kiires tempos armee moderniseerimist ja sõjalise eelarve suurendamist. Ameerika analüütikud hindasid Venemaa sõjatehnika loojate saavutusi.

TALLINN, 3. jaanuar — Sputnik. Venemaa püüab igati näidata, et on võimeline NATO-le vastukaaluks olema ja sõjalist allianssi heidutama. Kuid uurimused Venemaa relvajõudude praeguse olukorra kohta viitavad, et vaevalt ta alliansile kestva ja pingelise sõjategevuse korral reaalset väljakutset esitada suudaks, vahendas portaal Inosmi.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Даничев

Sellele vaatamata pingutab Venemaa jätkuvalt edu nimel sõjaliste võimekuste arendamisel ning paljud Pentagoni eksperdid ja analüütikud väljendavad muret NATO jõudude seisundi pärast Ida-Euroopas, kaheldes, kas nendest ikka piisab Moskva heidutamiseks ja Venemaa sissetungi ärahoidmiseks Ida-Euroopa riikidesse. Venemaa tuuma- ja tavarelvastuse arsenal on vaid väike osa sellest, mis oli Nõukogude Liidu käsutuses külma sõja ajal.

Venemaa jätkab tööd uue, õhu juurdepääsust sõltumatu jõuseadmega allveelaevade põlvkonna, raskesti avastatava hävituslennuk i T-50, uue põlvkonna rakettide ja lahinguväljal üksikvõitlejale mõeldud uusima tehnoloogiaga individuaalrelvastuse väljatöötamise kallal.

"Armata", "Terminator" ja teised

Analüüsikeskus TNI avaldas hiljuti materjalideseeria Venemaa relvastuse loojate tänastest saavutustest.

Nende seas on materjalid uue satelliitide vastase relva, tanki T-14 "Armata", õhutõrjekomplekside, kuuenda põlvkonna hävituslennuki loomise plaanide ja teiste relvastustealaste ettevõtmiste kohta. Venemaa räägib ühemõtteliselt sõjalise moderniseerimise tähtsusest ja tahab selles vallas kindlalt edu saavutada, märgitakse TNI ja teiste väljaannete materjalides.

Näiteks teatab TNI, et Venemaa võis hiljuti sooritada satelliidi püüdurraketi "Nudol" eduka katsetuse. "See oli juba teine raketikatsetus, mis on võimeline hävitama satelliidi kosmoses. Ilmselt lasti rakett välja Plessetski kosmodroomilt, mis paikneb Moskvast põhjapool," teatab TNI. 

Lisaks teatab TNI, et Venemaa õhudessantväed formeerivad kuus tankiroodu, mis relvastatakse moderniseeritud tankidega Т-72Б3М. Kahe järgneva aasta jooksul arendatakse nendest tankipataljonid. Venemaa tegeleb samuti tankide lahingtoetusmasina "Terminator-3" väljatöötamisega.

Vähem ei tähenda, et on nõrgem

Külma sõja ajal moodustas Venemaa sõjaline eelarve riigi kõikidest kulutustest peaaegu poole. Praegu on Venemaa kaitsekulud suhtarvuna palju väiksemad. Kuid vaatamata sõjaliste assigneeringute tohutule erinevusele, on riigi kaitse-eelarve hakanud taas suurenema. Business Insider andmetel suurenes see 2006. kuni 2009. aastani 25-lt 50 miljardi dollarini ja oli 2013. aastal 90 miljardit.

Külma sõja ajal oli Venemaa relvajõudude isikkoosseis umbes viis korda suurem kui täna. 2013. aastal oli Venemaa armees tegevteenistuses 766 tuhat inimest ja reservis veel 2,4 miljonit, millest teatab portaal globalfirepower.com. Külma sõja ajal oli Venemaa relvajõududes kolm kuni neli miljonit inimest.

Sama allika hinnangul oli Venemaal 2013. aasta seisuga üle 3000 lahingulennuki ja 973 kopteri. Globalfirepower.com andmetel oli Venemaal 15 tuhat tanki, 27 tuhat soomukit ja peaaegu 6 tuhat iseliikuvat suurtükki. 

Kuigi täna on Venemaa armee arvukus palju väiksem, kui külma sõja ajal, teeb Moskva tõsiseid jõupingutusi tankide ja nende platvormide moderniseerimiseks ja lahinguvalmiduses hoidmiseks.

Nii on Venemaa T-72 tanki alates selle esimeste näidiste loomisest 1970-ndate aastate alguses palju kordi moderniseeritud. Mis puutub sõjalaevastikku, siis Globalfirepower.com andmetel on selle koosseisus 352 laeva, kaasa arvatud üks lennukikandja, 13 hävitajat ja 63 allveelaeva. Must meri on Venemaale majanduslikust ja geopoliitilisest aspektist lähtudes strateegiliselt tähtis piirkond, sest siitkaudu kulgeb pääs Vahemerele. 

Analüütikud märgivad samuti, et 1980-ndatel aastatel toodeti Venemaa armee vajadusteks tohututes kogustes tava- ja tuumarelvastust, alates mittejuhitavatest tiibrakettidest ja lõpetades efektiivsete õhutõrjerakettide kompleksidega. Ekspertide arvates on Venemaa õhutõrje raketikompleksid С-300 ja С-400 erakordselt efektiivsed, kui neid nõutaval viisil hooldada ja moderniseerida.

Venemaa meediaväljaannetele viidates teatas TNI, et käesoleva ajal katsetatakse uut õhutõrjesüsteemi C-500, mis võib hävitada kuni 200 kilomeetri kaugusel asuva õhusihtmärgi.

Taevas toimetavad Venemaal praegu 1980-ndatel aastatel loodud Cy-27 hävitajad, mida kasutatakse kõige erinevamates strateegilistes suundades. Seda lennukit võrreldakse tihti ameeriklaste F-15 Eagle'ga. Cy-27 on hea manööverdusvõimega kahemootoriline hävituslennuk, mis on konstrueeritud 1980-ndatel ja on ette nähtud peamiselt õhus ülekaalu saavutamiseks.

Venemaa majandusraskused ei ole vähendanud tema otsustavust jätkata kiires tempos oma armee moderniseerimist ja sõjalise eelarve suurendamist, vaatamata sellele, et tema tänased relvajõud on vaid kahvatu vari sellest, mis oli Nõukogude Liidu käsutuses külma sõja kõrgajal 1980-ndatel aastatel, lõpetab The National Interest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
võimsus, hinnang, sõjatehnika, armee, relvastus, TNI, NATO, Ida-Euroopa, Venemaa

Peamised teemad