03:28 23. Märts 2018
Tallinn0°C
Kuula otse
Guantanamo provints, Kuuba

On oodata veel Guantanamo vangide üleviimisi

© REUTERS / Alexandre Meneghini
Uudised
lühendatud link
7 0 0

Vastuolulises kinnipidamiskeskuses viibib endiselt 59 vangi, kellest vaid üksikute üle on hakatud sõjaväetribunalides kohut mõistma.

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. USA president Barack Obama kavatseb enne ametist lahkumist viia Guantanamo Bay sõjaväevanglast üle veel kinnipeetavaid, vahendas BNS.

"Praeguse seisuga ma ootaksin veel üleviimisi," ütles Valge Maja pressiesindaja Josh Earnest teisipäeval vaid mõni tund pärast seda, kui 20. jaanuari ametisse astuv Donald Trump oli Twitteris nõudnud, et seda rohkem ei tehtaks.

"Need on äärmiselt ohtlikud inimesed, keda ei tohiks lubada tagasi lahinguväljale," kirjutas Trump.

Vastuolulises kinnipidamiskeskuses viibib endiselt 59 vangi, kellest vaid üksikute üle on hakatud sõjaväetribunalides kohut mõistma. Nende seas on ka 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute väidetavad sepitsejad.

Mõned kinnipeetavad on õiguslikus vaakumis — süüdi neid pole mõistetud, ent vabastamiseks peetakse liiga ohtlikuks.

Trump on lubanud Valgesse Majja jõudes täita (Guantanamo) "mõnede halbade kuttidega".

Küsimusele, kas Trumpi seisukoht mõjutab Obama hoiakut, vastas Earnest: "Ei, see ei mõjuta."

"Tal on võimalus läbi viia poliitikat, mida ta peab kõige tõhusamaks, kui ta 20. jaanuaril ametisse asub," lisas ta.

Obama lubas ametisse astudes Guantanamo laagri sulgeda, öeldes, et kinnipidamine kohtumõistmiseta ei peegelda Ameerika väärtusi. Kuid ta on pidanud silmitsi seisma poliitiliste ja õiguslike takistustega, Pentagoni venitamisega ja vabariiklaste vastuseisuga kongressis.

Umbes 20 vangi suhtes on antud luba üleviimiseks, kuid neid vastu võtma nõustuvate riikide leidmine on sageli osutunud aeganõudvaks.

George W. Bush vabastas enne ametist lahkumist või lasi üle viia umbes 500 vangi. Obama on vabastanud või üle viinud 179.

Tagid:
Valge Maja, Donald Trump, Barack Obama, USA, Guantanamo

Peamised teemad