10:33 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
5210

Aprilli alguses hakkavad Eesti Pank ja teised euroala keskpangad ringlusse laskma uue kujunduse ja täiustatud turvaelementidega 50-euroseid rahatähti.

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. Uue seeria 50-euroste rahatähtede paremal serval hakkab asuma hologrammriba peal läbipaistev portreeaken. Portreeaken paistab läbi ja kui pangatähte vastu valgust vaadata, on aknas näha Kreeka jumalanna Europe portree. Ülejäänud turvaelemendid — Europe portreed kujutav vesimärk ja hologrammriba, smaragdroheline number ja reljeefsed jooned rahatähe servadel — on samad, mis uutel 5-, 10- ja 20-eurostel, teatas Eesti Pank.

"Kõik kaupmehed peavad käibivat raha vastu võtma ja uute 50-euroste vastuvõtuks on aega ettevalmistusi teha veel kolm kuud," ütles Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve. "Ebapiisav tehniline ettevalmistus või rahatuvastusseadme puudumine ei ole põhjus keelduda rahatähe vastuvõtmisest. Kui rahatuvastusseade on rikkis või uuendamata, saab kõikide rahatähtede ehtsust tuvastada käsitsi," märkis Roosve.

Uus 50-eurone tuleb käibele 4. aprillist. Uute rahatähtedega maksmine läheb sujuvalt, kui kaupmehed uuendavad rahakäitlusseadmeid ja autentimisvahendeid. Selleks tuleb ühendust võtta seadmete tarnijatega.

Nii vana kui ka uue seeria rahatähtede turvaelementide kontrollimiseks tuleb rahatähti vaadata vastu valgust, kallutada silme ees edasi-tagasi ja kompida nende pinda. Kaupmehed saavad rahakäitlusseadmete ettevalmistamiseks abi seadmete tarnijatelt. Uute 50-euroste katsetamiseks seadmetes tuleb tarnijatel ühendust võtta Eesti Pangaga.

Uue 50-eurose rahatähe põhjalikumaks tutvustamiseks korraldab Eesti Pank veebruaris ja märtsis sularahakäitlejate koolitusi Tallinnas, Tartus, Jõgeval, Võrus, Pärnus, Haapsalus, Narvas ja Rakveres. Lisaks saadab Euroopa Keskpank kõikidele sularahakäitlejatele üle Eesti uut 50-eurost tutvustava trükise.

Euroopa keskpangad hakkavad 4. aprillist uue kujundusega 50-euroseid ringlusse laskma järk-järgult. See tähendab, et samal ajal uute, teise seeria rahatähtedega on kasutusel ka eelmised, esimese seeria rahatähed. Niimoodi on Euroopa keskpangad toiminud ka 5-, 10- ja 20-eurostega: pankades, poodides, sularahaautomaatides ja igal pool mujal on kasutusel nii uue kui ka vana kujundusega kupüürid.

Kõik esimese seeria rahatähed säilitavad oma väärtuse igavesti, kuid ühel hetkel ei saa esimese seeria rahatähtedega enam poes maksta. Kui see aeg on selgunud, siis teavitatakse sellest inimesi väga pikalt ette. Seejärel saab vana kujundusega 50-euroseid uute vastu vahetada tähtajatult nii Eesti Pangas kui ka euroala teistes keskpankades.

50-eurose uut kujundust saab tundma õppida iga inimese jaoks jõukohaste võtetega: rahatähte tuleb katsuda, vaadata ja kallutada. Eesti Pank soovitab alati kontrollida mitut turvamärki, mitte piirduda üheainsa turvaelemendi kontrollimisega.

Teise seeria 50-eurosel pangatähel on kasutatud uusi ning täiustatud turvaelemente, mis on sarnased uute 5-, 10- ja 20-euroste turvaelementidega. Näiteks on kõikidel uutel kupüüridel lühikesed reljeefsed jooned pangatähe servades, portreevesimärk, portreehologramm ning smaragdroheline number.

Lisaks kasutatakse teise seeria 20-eurosel ja 50-eurosel portreeakent. Aken on läbipaistev koht rahatähel, kuid esi- ja tagakülje kujutised aknas on natuke erinevad. Esiküljel on hologrammi ülaosas paiknevas aknas näha Europe portree; pangatähte kallutades on näha ka nimiväärtus ja seda ümbritsevad vikerkaarevärvilised jooned. Pangatähe tagaküljel ilmuvad aknas nähtavale nimiväärtuse vikerkaarevärvilised kujutised.

Tagid:
turvaelemendid, sularaha, 50-eurone, rahatäht, Eesti Pank, Eesti, EL

Peamised teemad