02:12 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
6610

Ametiühingusse koondunud Nordea panga Eesti filiaali töötajad ei ole rahul panga otsusega lõpetada kollektiivlepingu läbirääkimised, mistõttu korraldavad nad laupäeval Stockholmis Nordea panga peakontori ees piketi.

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. Stockholmi läheb protestima 20 ametiühingu liiget. "Piketiga soovitakse tõmmata Rootsi avalikkuse tähelepanu kauboikapitalismile ning sellele, kui erinevalt kohtleb Rootsi ettevõte oma töötajaid Rootsis ja Eestis," ütles ametiühingu usaldusisik Tarmo Kase ERR-ile, vahendas BNS.

Ametiühinguga on praeguseks liitunud 69 protsenti panga töötajatest. 19. detsembril andsid usaldusisikud Stockholmis emapanga juhatusele üle petitsiooni, milles palusid, et pank lõpetaks seaduserikkumise, varjates ametiühingu eest töötajatesse puutuvat olulist informatsiooni, sekkumise ametiühingu siseasjadesse ning töötajate ametiühingusse kuulumise piiramise ja arvestaks töötajate huvidega, kaasates neid nende tulevikku puudutavatesse otsustesse.

Petitsioonile kirjutas alla 70 protsenti Nordea Eesti filiaali töötajatest. Ükski Rootsi peakontori juhatuse liige aga usaldusisikutega kohtumiseks aega ei leidnud, ehkki käik Stockholmi oli pikalt ette teatatatud ja kooskõlastatud.

Nordea Bank AB Eesti filiaal otsustas novembri lõpus peatada kollektiivlepingu läbirääkimised EFL-iga; läbirääkimisi jätkata soovib pank peale DNB pangaga ühinemist.

Pank tõi põhjendusena välja selle, et poolte vahel on oluliselt erinevad seisukohad lepingu eesmärgi ja tingimuste osas.

Nordea ja DNB pangad teatasid suve lõpus, et ühendavad enda äritegevuse Eestis, Lätis ja Leedus, luues uue ühendpanga, kus mõlemal kontsernil on võrdne hääleõigus, ent erinev osalus. Ühendpanga peakontor tuleb Eestisse.

Tehing sõltub regulaatorite heakskiidust ja tingimustest ning plaanitakse lõpuni viia 2017. aasta teises kvartalis. Kuni kõikide vajalike kinnituste saamiseni tegutsevad mõlemad pangad eraldi.

Ühinemine klientidele esialgu suuri muutusi ei too

DNB ja Nordea esindajate sõnul ei too pankade Balti äritegevuse liitmine esialgu klientidele kaasa olulisi muutusi ning kuni uue panga loomiseni jätkavad DNB ja Nordea elavat konkurentsi, kirjutas Eesti Sputnik novembris.

"Meie hinnangul peaks tehing lõpule jõudma 2017. aasta teises kvartalis. Kuni selle hetkeni konkureerime me aktiivselt edasi," ütles pankade ühisel pressikonverentsil DNB Balti panganduse juht Mats Wermelin. 

Ta rääkis, et esialgu seetõttu klientide jaoks muutusi ei ole ning uue panga loomisel tekib kõigil võimalus liituda uue suure tegijaga Balti pangandusturul. Wermelin lisas, et klientide üks suur võit on teenuste parem kättesaadavus kogu Baltikumis.

Poola üks suurimaid kommertspanku, PKO, võib peale ühinemist ära osta Nordea ja DNB pankade Baltikumi ärid, teatas BNS novembris viitega Leedu portaalile 15min.lt.

KO ostis kolm aastat tagasi Nordea äritegevuse Poolas 694 miljoni euro eest. Poola panga esindajad ütlesid, et pank plaanib uusi oste välismaal, nagu toodi välja ka esitletud uues strateegias.

Leedu eksperdid peavad ostu jällegi loogiliseks sammuks. "See oleks asjakohane, kuna pank on juba ostnud Poola Nordea," tsiteeris portaal anonüümset Eesti allikat.

Nordea panga Baltikumi kõneisik Signe Lonerte sõnas, et pank ei kommenteeri kuulujutte ja spekulatsioone. Nordea ja DNB jätkavad oma tööd Balikumis, sõnas ta.

Nordea ja DNB uue loodava Baltikumi ühendpanga juhatuse esimeheks saab Erkki Raasuke, teatas Eesti Sputnik varem. Raasuke asub esialgselt ühendpanga holding ettevõtte tegevjuhi ja juhatuse esimehe ülesandeid täitma hiljemalt jaanuarist 2017.

Lisaks valiti tulevase ühendpanga nõukogu esimeheks Nils Melngailis, kes on hetkel Londoni investeerimisfirma Centerbridge Partners töökorralduse eest vastutav juhtkonna liige.

"Erkki Raasuke on ennast pangajuhina juba tõestanud — tal on rohkem kui 20 aasta pikkune laialdane kogemus piiriülese jaepanganduse vallas Balti riikides, mis tähendab, et temast saab ühendpangale suurepärane juht," ütles Melngailis.

Tagid:
petitsioon, kaitse, õigusrikkumised, ametiühing, ühinemine, pikett, Nordea, Rootsi, Eesti

Peamised teemad