09:37 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
4220

USA presidendiks valitud Donald Trump seadis kolmapäeval taas kahtluse alla luureameti väited, et Venemaa tegi presidendivalimistele küberrünnaku ning kordas WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i väidet, et demokraate kahjustanud lekitatud info ei pärinenud Moskvast.

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. "Julian Assange ütles, et iga 14-aastane oleks suutnud Podestat häkkida — mis oli DNC nii hooletu? Ta ütles ka, et venelased ei andnud talle seda infot," kuulutas Trump Twitteris, vahendas BNS.

Tulevane president viitas demokraatide rahvuskomiteelt (DNC) ja tema vastaskandidaadi Hillary Clintoni kampaaniajuhilt John Podestalt häkitud tuhandetele e-kirjadele, mille WikiLeaks enne 8. novembri presidendivalimisi avaldas.

"Keegi häkkis DNC-d, aga miks neil ei olnud "häkkimiskaitset" nagu RNC-l," lisas Trump vabariiklaste rahvuskomiteele viidates.

USA luureametkonnad on jõudnud järeldusele, et e-kirjade häkkimise ja avalikkuse ette toomise eesmärgiks oli Vene presidenti Vladimir Putinit ülistanud Trumpile valimisvõit kindlustada.

Moskva on korduvalt tõjunud süüdistusi, et küberrünnaku taga oli tema.

Assange ütles teisipäeval usutluses telekanalile Fox, et Podesta Gmaili kontosse suudab häkkida ka 14-aastane laps.

Tema kinnitusel ei olnud häkitud materjali allikaks Vene valitsus ega ükski sellega seotud osapool.

Trump avaldas ka pühapäeval kahtlust, kas Ühendriikide luure andmed Venemaa sekkumisest valimistesse häkkimise teel, vastavad tõele.

"Ma lihtsalt tahan, et nad oleksid kindlad, sest see on päris tõsine süüdistus ja ma tahan, et nad oleksid kindlad," ütles ta.

Trump meenutas, kuidas USA luure ekslik süüdistus, et Iraagil on massihävitusrelvad, viis 2003. aastal Ühendriikide invasioonini, ning nimetas tollal toimunut katastroofiks.

Tema sõnul on USA-l ebaõiglane süüdistada Venemaad häkkimises, kui selles osas on mingeid kahtlusi. "Ja ma tean häkkimisest palju. Häkkimist on väga raske tõestada. Seega võis see olla keegi teine. Ja ma tean ka asju, mida teised inimesed ei tea, ning seega ei saa nad olukorras kindlad olla," lausus Trump.

Tulevaselt presidendilt küsiti ka, kui oluline saab küberjulgeolek olema tema administratsioonile, kui ta 20. jaanuaril ametisse astub.

"See on väga tähtis," vastas Trump. "Kui sul on midagi tõeliselt tähtsat, kirjuta see üles ja lase kulleril vanamoodsal moel kohale tuua. Sest ma ütlen teile, ükski arvuti ei ole turvaline, mind ei huvita, mida nad räägivad, ükski arvuti ei ole turvaline."

USA president Barack Obama kehtestas neljapäeval sanktsioonid Vene ametiisikutele ja luureteenistustele seoses sekkumisega Ühendriikide presidendivalimistesse.

USA välisministeerium saatis riigist välja 35 diplomaati, kes töötasid suursaatkonnas Washingtonis ja konsulaadis San Franciscos, andes neile 72 tundi riigist lahkumiseks. Diplomaadid kuulutati "persona non grataks" tegevuse eest, mis ei vasta nende diplomaadistaatusele.

Donald Trump teatas teisipäeva õhtul plaanist anda oma esimene pressikonverents pärast USA presidendivalimiste võitu. Ta kirjutas Twitteris, et annab pressikonverentsi New Yorgis 11. jaanuaril, vaid üheksa päeva enne ametisseasumist.

Diplomaatiline skandaal

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
häkkimisskandaal, presidendivahetus, sanktsioonid, kahtlus, Donald Trump, Julian Assange, USA, Venemaa

Peamised teemad