05:51 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Uudised
lühendatud link
14810

Ametiühingusse koondunud Nordea panga Eesti filiaali töötajad ei ole rahul kollektiivlepingu läbirääkimiste lõpetamisega, mistõttu korraldavad nad laupäeval Stockholmis Nordea peakontori ees piketi.

TALLINN, 7. jaanuar — Sputnik. Nordea Eesti filiaali töötajad korraldavad laupäeval Rootsi aja järgi kell 12 piketi Nordea panga Stockholmi peakorteri ees, et nõuda kollektiivlepingu läbirääkimiste jätkamist Eestis. Piketeerima sõidab 20 Nordea töötajat, et tõmmata ka Rootsi avalikkuse tähelepanu sellele, kui erinevalt kohtleb Rootsi ettevõte oma töötajaid Rootsis ja Eestis, vahendas BNS. 

"Selline käitumine ei ole Skandinaavia kultuuriruumis kohane," ütles Nordea töötajate peausaldusisik Tiina Kukk pressiteate vahendusel. Tema sõnul soovib 69 protsenti Nordea töötajatest läbirääkimisi ja kokkuleppeid, ent pank ignoreerib neid ja töötajate esindajaid ei kaasata ettevõtte saneerimisse ega ka liitmisse. Samuti rikub pank töötajate hinnangul seadusest tulenevat teavitamiskohustust ning sekkub ametiühingu siseasjadesse.

Eesti töötajad on Kuke sõnul oma tööd hästi teinud, ehitanud regioonis üles suuruselt kolmanda panga ning teenivad omanikele aastas kümneid miljoneid eurosid kasumit. Mullu oli juba üheksa kuuga teenitud provisjonide-eelset kasumit üle 42 miljoni euro.

Nordea töötajad asutasid ametiühingu detsembris 2014. Kahe aasta jooksul ei ole aga vilja kandnud ametiühingu püüded sõlmida pangaga kollektiivleping. Nordea pank andis 23. novembril pressiteate vahendusel teada lepinguläbirääkimiste peatamisest kuni Nordea Balti riikide äri ühendamiseni DNB-ga.

Mure ja teadmatus eelseisvatest muudatustest on kasvatanud ametiühingu liikmeskonna Eestis 69 protsendini kõigist Nordea töötajatest. Eesti Finantssektori Töötajate Liitu (EFL) kuulub veidi üle 400 inimese, kellest 303 töötavad Nordea pangas.

Nordea Eesti filiaali töötajad soovivad selgust töösuhte osaks olevate töölepinguväliste kokkulepete säilimise osas ka tulevase tööandjaga ning töötajate kohtlemise osas nende võimaliku koondamise korral.

Nordea on keeldunud kokkulepetest ning ei ole kaasanud töötajate esindajaid ühinemist ettevalmistavatesse töörühmadesse. Liitmisprotsessi viiakse läbi töötajate huve ignoreerides ning nende eest informatsiooni varjates.

Riiklik lepitaja Eestis on töötüli ka oma menetlusse võtnud.

19. detsembril andsid usaldusisikud Stockholmis emapanga juhatusele üle petitsiooni, milles palusid, et pank lõpetaks seaduserikkumise, varjates ametiühingu eest töötajatesse puutuvat olulist informatsiooni, sekkumise ametiühingu siseasjadesse ning töötajate ametiühingusse kuulumise piiramise ja arvestaks töötajate huvidega, kaasates neid nende tulevikku puudutavatesse otsustesse. 

Petitsioonile kirjutas alla 70 protsenti Nordea Eesti filiaali töötajatest. Ükski Rootsi peakontori juhatuse liige aga usaldusisikutega kohtumiseks aega ei leidnud, ehkki käik Stockholmi oli pikalt ette teatatatud ja kooskõlastatud.

Nordea ja DNB pangad teatasid suve lõpus, et ühendavad enda äritegevuse Eestis, Lätis ja Leedus, luues uue ühendpanga, kus mõlemal kontsernil on võrdne hääleõigus, ent erinev osalus. Ühendpanga peakontor tuleb Eestisse.

Tehing sõltub regulaatorite heakskiidust ja tingimustest ning plaanitakse lõpuni viia 2017. aasta teises kvartalis. Kuni kõikide vajalike kinnituste saamiseni tegutsevad mõlemad pangad eraldi.

DNB ja Nordea esindajate sõnul ei too pankade Balti äritegevuse liitmine esialgu klientidele kaasa olulisi muutusi ning kuni uue panga loomiseni jätkavad DNB ja Nordea elavat konkurentsi.

"Meie hinnangul peaks tehing lõpule jõudma 2017. aasta teises kvartalis. Kuni selle hetkeni konkureerime me aktiivselt edasi," ütles pankade ühisel pressikonverentsil DNB Balti panganduse juht Mats Wermelin.

Ta rääkis, et esialgu seetõttu klientide jaoks muutusi ei ole ning uue panga loomisel tekib kõigil võimalus liituda uue suure tegijaga Balti pangandusturul. Wermelin lisas, et klientide üks suur võit on teenuste parem kättesaadavus kogu Baltikumis.

Nordea ja DNB uue loodava Baltikumi ühendpanga juhatuse esimeheks saab Erkki Raasuke. Raasuke asub esialgselt ühendpanga holding ettevõtte tegevjuhi ja juhatuse esimehe ülesandeid täitma hiljemalt jaanuarist 2017.

Samal teemal

Nordea Eesti ametiühing korraldab Rootsi peakorteri juures piketi
Tagid:
õigus, rikkumine, pikett, Nordea, Stockholm, Rootsi, Eesti

Peamised teemad