10:41 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Uudised
lühendatud link
1310

Aastavahetusel Istanbuli ööklubis 39 inimest maha lasknud mees on tuvastatud, ta on usbeki džihadist, kes kuulub äärmusrühmitusse Islamiriik (IS), teatas Türgi ajakirjandus pühapäeval.

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Ründajat ei ole kätte saadud ja tema isiku ümber on olnud segadusi.

Esialgu räägiti, et tegemist on Kõrgõzstani kodanikuga ja siis, et Hiina uiguuriga, vahendas BNS. Esimese puhul avaldati ka nimi, kuid selgus, et kõnealune isik ei viibinud 31. detsembril Türgis ja ta nõuab levitatud väärteabe avalikku ümberlükkamist.

Nüüd on aga luureteenistused ja Istanbuli terroritõrjepolitsei kindlaks teinud, et tulistaja on 34-aastane usbekk, kes kuulub IS-i Kesk-Aasia rakukesse, teatasid pühapäeval Hürriyet ja teised Türgi ajalehed.

Ajakirjanduse andmetele kasutab ta IS-is nime Ebu Muhammed Horasani. Ametlikult ei ole seda teavet kinnitatud.

Istanbuli ööklubis Reina aastavahetusel pidutsejaid valimatult tulistanud mees tappis 27 välismaalast ja 12 Türgi kodanikku ning kadus. Julgeolekujõudude pingutustest hoolimata ei ole talle tänini jälile jõutud, ehkki levivad kuuldused, et ta polegi Istanbulist lahkunud.

Politsei on avaldanud väidetava tapja foto ja video, mille too arvatavasti ise endast Istanbulis tegi.

Usbekistan surus sõjaka islami maha Nõukogude Liidu lagunemise järel võimule tulnud president Islam Karimovi valitsusajal, mis kestis liidri surmani 2016. aastal.

Arvatakse, et IS-i Kesk-Aasia džihadistid osalesid juunikuises rünnakus Istanbuli lennujaamas. IS on omaks võtnud ka ööklubirünnaku.

Tagid:
luure, baar, politsei, Ebu Muhammed Horasan, ründaja, Istanbul, Kõrgõzstan, Türgi

Peamised teemad