21:07 20. November 2017
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
Riigikogu täiskogu istung

Kahe tooli ühitamine pole põhiseadusevastane

© Фото: riigikogu.ee/Erik Peinar
Uudised
lühendatud link
1920

Riigikohtule saadetavat komisjoni arvamust toetas üheksa komisjoni liiget, üks liige jäi erapooletuks.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. Riigikogu põhiseaduskomisjoni hinnangul ei ole riigikogu liikme samaaegne kuulumine kohaliku omavalitsuse volikokku põhiseadusevastane ning komisjon saadab vastava arvamuse riigikohtule, teatas riigikogu pressiteenistus.

"Riigikogu liikme kuulumine volikokku ei ohusta omavalitsuste autonoomiat ega tekita seadusevastast huvide konfikti," ütles põhiseaduskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher. "Riigikogu ja kohaliku omavalitsuse üksuse volikogu ülesanded ei kattu ning kummalgi organil on oma pädevused."

Vaher märkis, et mullu juunis heaks kiidetud seadusemuudatus annab parlamendisaadikutele võimaluse olla enam kaasatud kohalike probleemide lahendamisse ja hoida tugevamat sidet omavalitsuses toimuvaga. „Pole põhjust seada kunstlikke takistusi osalemisele kohalikus otsustusorganis. Suutlikke kaasarääkijaid pole kunagi liiga palju, pigem on neist puudu ja enamikes Euroopa riikides sääraseid takistusi parlamendiliikmetele seatud ei ole," lisas ta.

Riigikohtule saadetavat komisjoni arvamust toetas üheksa komisjoni liiget, üks liige jäi erapooletuks.

Ka õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on põhiseadusega kooskõlas riigikogu liikme staatuse seaduse ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seadus, mis võimaldab olla nii riigikogu kui kohaliku omavalitsuse volikogu liige. Kui soovitakse kohaliku kogukonna ja riigi liidrite selget eristamist, tuleb Madise arvates kaaluda asjakohaseid kandideerimispiiranguid.

Riigikohus küsis põhiseaduskomisjoni arvamust, sest Kose vallavolikogu ja Lääne-Saare vallavolikogu vaidlustaid mullu 7. juunil vastu võetud seadusemuudatuse, millega kaotati riigikogu liikmetele ette nähtud piirang kuuluda kohaliku omavalitsuse volikokku.

Seadusemuudatus peaks jõustuma pärast tänavusi kohalikke valimisi 16. oktoobril.

Tagid:
volikogu, põhiseaduskomisjon, omavalitsus, õiguskantsler, Riigikogu, Madise, Vaher, Ken-Marti Vaher, Ülle Madise

Peamised teemad