08:42 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
3310

USA presidendiks valitud Donald Trump kritiseeris neid, kes on vastu suhete parandamisele Moskvaga.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. Tema rünnak tuli päev pärast kohtumist USA luureülematega, kelle seas olid luurekoordinaator James Clapper ning Luure Keskagentuuri (CIA) juht John Brennan. Ülemad ütlesid ütlesid Trumpile, et USA valimiste ajal sooritatud küberrünnakud toimusid Vene president Vladimir Putini korraldusel ning nende eesmärk oli aidata Trump võidule, vahendas BNS.

"Head suhted Venemaaga on hea asi," ütles Trump laupäeval Twitteris. "Ainult "rumalad" inimesed või tobud arvavad, et see on halb."

"Kui mina olen president, siis Venemaa austab meid praegusest palju rohkem ning võib-olla teevad mõlemad riigid koostööd, et lahendada mitmed suured ja pakilised probleemid ja küsimused maailmas."

USA saatkond Moskvas
© Sputnik / Илья Питалев

Samas teatas Trump, et määrab luurekoordinaatoriks (DNI) 73-aastase Dan Coatsi, kes on korduvalt kritiseerinud Venemaa anneksiooni Ukrainale kuuluvas Krimmis.

Coats on olnud USA suursaadik Saksamaal ning senati luurekomisjoni liige ja nüüd võib tema ülesandeks saada USA 16 luure- ja julgeolekuametkonna töö koordineerimine. Coats vajab ametisse saamiseks senati heakskiitu

Pidades silmas, et Vene-USA sidemed on jõudnud väga keerulisse seisu, kavandatakse Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA presidendiks valitud Donald Trumpi kohtumist "väga hoolikalt ja täpselt", edastati Kremlist.

"Mõistagi, et kui mingeid sidemeid hakatakse kavandama, siis neid kavandatakse väga hoolikalt ja täpselt, arvestades seda, et need leiavad aset pärast väga keerulist arengujärku, täpsemalt meie suhete allakäiku," ütles Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov esmaspäeval ajakirjanikele.

"Seepärast valmistatakse tipptasemel sidemeid ette väga hoolikalt," lisas ta.

Küsimusele, millist presidentide kohtumise vormi Kremlis eelistataks, kas kahepoolset tippkohtumist või jutuajamist mõne rahvusvahelise sündmuse kõrvalt, märkis Peskov: "Siin ei ole mingit põhimõttelist vahet."

Küsimusele kohtumise võimaliku aja kohta ütles pressisekretär: "Mitte enne, kui presidendiks valitu ametisse asub."

"Trump peab vähemasti USA tegevpresidendiks saama. Pärast seda juba hakatakse plaane tegema," lisas pressisekretär.

Trump annab ametivande 20. jaanuaril.

Trump teatas juba valimiskampaania ajal, et on valimisvõidu korral valmis kohtuma Vene riigipea Vladimir Putiniga veel enne ametisseastumist 20. jaanuaril.

"Kui ma saan 8. novembril võidu, kaalun ma võimalust kohtuda V. Putini ja Venemaa juhtkonnaga veel enne oma administratsiooni töö algust," tsiteeris väljaanne Politico Trumpi sõnu intervjuus raadiosaatejuhi Michael Savage'iga.

Trumpi hinnangul on USA suhted Venemaaga halvimad kui kunagi varem alates külma sõja lõpust ning probleem olevat osaliselt põhjustatud sellest, et USA praegune juhtkond on liiga solvavalt käitunud suhetes Putiniga ning viimasel ei ole "vähimatki austust Obama vastu".

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
suhted, presidendivahetus, kohtumine, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad