17:29 26. September 2017
Tallinn+ 13°C
Kuula otse
Aasta tuleb tulvil taevaseid üllatusi

Kosmosekalender: taevas pakub meile 2017. aastal üllatusi

© Sputnik / Антон Денисов
Uudised
lühendatud link
79530

Saabunud 2017. aastal tasub sagedamini pea kuklasse ajada – aasta tuleb tulvil taevaseid üllatusi. Eesseisvatest kuu- ja päikesevarjutustest, allatuhisevatest komeetidest ja asteroididest rääkis Sputnikule astronoom Andrei Solodovnik.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. Uusaastaööl on kombeks soovida mõni salasoov, et see aga tingimata täituks, tuleb kindlasti mõnda langevat tähte silmitseda. Millal on alanud aastal oodata tähesadusid, kuu- ja päikesevarjutusi ning teisi taevalaotuse ilminguid, sellest kõneles Kasahstani Sputniku korrespondendile Põhja-Kasahstani riikliku Manaš Kozõbajevi nimelise ülikooli astronoomiadotsent Andrei Solodovnik.

Varjutused, varjutused…

„Maakera taevas toimub kaks päikesevarjutust. Esimene neist leiab aset 26. veebruaril ja on rõngakujuline, teine aga — 21. augustil — on täielik päikesevarjutus ning seega aasta kõige huvitavam sündmus," lausus Solodovnik.

Fotogalerii: Superkuu Maa kohal

Ei saa see aasta läbi ka kuuvarjutusteta.

„Esimene neist toimub 11. veebruaril. Tegemist tuleb osalise varjutusega, kuid Maa poolvari katab Kuu täielikult ja seetõttu saab varjutust edukalt ka palja silmaga vaadelda. See varjutus algab sügaval südaööl, lõpeb aga alles siis, kui enamik meist peab juba tööpostil olema (tõsi, tegemist on laupäevaga). Teine kuuvarjutus aga, mis leiab aset 7. augustil, tõotab tulla veel ilusam. Esiteks on see osaline, mis tähendab, et Maa vari katab Kuu alumise sektori ja Kuu näeb välja nii, nagu oleks temast veerand ära lõigatud. Teiseks, nähtuse maksimaalne faas ilmub meile umbes südaööl — Kuu kerkib kõrgele taevasse ja mis eriti tore, augustiöö peaks olema soe," ennustas astronoom.

Haarata komeedil sabast

Aasta alguse (jaanuari-veebruari) tähistaevast ehib heledalt särav Veenus — teda on võimatu teiste taevavalgustajatega segi ajada. Teistest planeetidest on õhtuti kõige selgemalt näha Jupiter — alates märtsist koos Neitsi tähtkujuga, ja Saturn — maikuust koos Maokandja tähtkujuga.

„Kuid loomulikult võluvad kõiki teistest taevakehadest enim komeedid. Päikese lähedalt mööduvate komeetide hulgas ei ole seni ilmnenud ühtegi, mis võiks eriti eredaks muutuda. Leidub objekte, mida saab võimalikuks jälgida väikese ja keskmise võimsusega teleskoopide abil: nendeks on järjekordsel ringil meie vaatevälja ilmuv komeet Encke ning komeedid Honda-Mrkos-Pajdušáková (45P), PANSTARRS (C/2015), Johnson (C/2015 V2) ja Tuttle-Giacobini-Kresák (41P). Nende seast võib ainult komeet Encke vahest läheneda meile veebruaritaevas palja silmaga nähtavaks. Komeedi Encke jaoks võib oodatav naasmine Päikese orbiidile jääda viimaseks. Asi on selles, et „vana komeet" ja selle tuum on tema avastamisest möödunud 240 aastaga kõvasti kahanenud. Lisame, et komeet Enckega on seotud Beeta-tauriidide ja ja Tauriidide meteoriidivood. Oletatakse, et Tunguusi meteoriit võis olla osakeseks komeedi Encke tuumast Lisaks sellele ei ole välistatud, et Maale lähenev asteroid 2004 TG10 võib olla samuti komeedi Encke fragment. Vaat niisugune huvitav külaline kosmosest," jutustas Solodovnik.

Peame meeles, et see nimekiri võib vastavalt uute komeetide avastamisele ja oodatavate kosmosekülaliste heleduse suurenemisele muutuda.

Kas maailma lõpp?

Mõningaid lugejaid vaevab veidi küsimus „maailma lõpust". Astronoom kinnitas, et astronoomilisi põhjendusi selle eeldamiseks ei ole.

„Jah, 2017. aasta 12. oktoobril möödub meie planeedist asteroid 2012 ТС4. Kuid minimaalne kaugus selle möödalennu hetkel on kaunikesti suur — üle 100 000 km. Ja ka selle taevakeha läbimõõt on võrdlemisi väike — umbes 20 meetrit. Enam-vähem samasugune taevakeha plahvatas Tšeljabinski kohal taevas 2013. aastal. Ja me oleme ju elus!" märgib Solodovnik. „Jätame kohe kõrvale igasugused jamajutud superkuust või kahest üheaegselt taevasse kerkivast kuust — midagi sellist ei tule ilmselt kuni tegeliku apokalüpsiseni. Meteoriidivood tekivad 2017. aastal küll. Ja eriti soodsad tingimused saavad olema kvadrantiidide, orioniidide, leoniidide ja geminiidide jälgimiseks. Viimaste jaoks on 2017. aasta eriti tähendusrikas, kuna detsembris möödub Maast üsna lähedalt asteroid Phaeton — geminiidide tähesaju allikas," lausus astronoom lõpetuseks.

Tagid:
geminiidid, leoniidid, komeet, meteoriit, Maa, Kuu, varjutus

Peamised teemad

 • Peaminister Jüri Ratas Eesti II Omavalitsuspäeva konverentsil

  Peaminister Jüri Ratas ütles täna Eesti II Omavalitsuspäeva konverentsil, et riigi vundament on omavalitsused, mille tegevusest ja võimekusest sõltub otseselt inimeste igapäevane elukeskkond

  4
 • Prantsusmaal avati Donetski RV esindus, illustratiivne foto

  Marseille´is avati pidulikult isehakanud Donetski Rahvavabariigi esinduskeskus. Esinduse esmasteks plaanideks on internetis oma veebilehe avamine, kontsertide ja näituste korraldamine

  7
 • Käesoleval ajal on maailma riikide arsenalides ligikaudu 15 000 ühikut tuumarelva, illustratiivne foto

  26. tähistatakse rahvusvahelist tuumarelva täieliku likvideerimise eest võitlemise päeva. Käesoleval ajal on maailma riikide arsenalides ligikaudu 15 000 ühikut tuumarelva

  20