12:55 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Diplomaatiline skandaal (37)
43 0 0

USA kehtestas esmaspäeval sanktsioonid Venemaa juurdluskomitee juhile ning kahele endisele Vene julgeolekutöötajale, kes olid väidetavalt seotud samuti endise KGB ja FSB agendi Aleksandr Litvinenko mürgitamisega Londonis.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. USA rahandusministeerium lisas sanktsiooninimekirja 2011. aastal asutatud juurdluskomitee juhi Aleksandr Bastrõkini ning arvatavad mõrvarid Andrei Lugovoi ja Dmitri Kovtuni, vahendas BNS.

Litvinenko suri 2006. aastal pärast polooniumiga mürgitatud tee joomist Londoni hotellis. Briti valitsus on külmutanud nii Lugovoi kui Kovtuni varad.

Bastrõkin, kes on õppinud president Vladmiri Putiniga koos ülikoolis, kutsus aprillis üles kehtestama uusi ulatuslikke piiranguid, et anda vastulöök "USA kahjulikule mõjule".

"On aeg lõpetada pseudodemokraatia mängimine ja pseudoliberaalsete väärtuste järgimine," kirjutas Bastrõkin nädalalehes Kommersant Vlast, kutsudes muu hulgas piirama internetivabadust ja muutma ebaseaduslikuks Krimmi annekteerimise kahtluse alla seadmise.

Juurdluskomitee on Venemaa kõrgeim föderaalne juurdlusorgan.

Lugovoi ja Kovtun: USA otsus meile sanktsioone kehtestada on mõttetu

"Oleks intrigeerivam, kui mind kantaks McLareni nimekirja Sotši olümpiamängude dopingupatustest. Magnitski nimekirja puutuvalt, siis minu arusaamist mööda kätkeb see inimõiguste rikkujaid, mida riigiduuma saadikuna tegelen vastupidi, nende kaitsmisega," ütles Lugovoi Interfaxile.

"See on mingi agoonia lahkuval USA administratsioonil, kes otsustas tuletada meelde brittide loo seoses Litvinenko surmaga," lisas duumasaadik.

"Mul ei ole kunagi välismaal midagi olnud ja ei ole ka praegu. Viimastel aastatel ma ei ole välismaal käinud," ütles Lugovoi.

Samamoodi suhtus USA rahandusministeeriumi otsusesse ka Kovtun: "Kõik see on vastuolus terve mõistusega, mida viimastel aastatel Washingtonis napib. Ma ei kavatsenud ka oma parimatel aastatel USA-sse sõita. Mul ei ole arveid, vara ega kinnisvara USA-s ega Euroopas, isegi Venemaal mitte," ütles Kovtun Interfaxile.

2016. aasta 21. jaanuaril avalikustati Londonis erukohtunik Robert Oweni ettekanne, millest järeldus, et Litvinenko surmas on süüdi Kovtun ja Lugovoi, kellele andis selleks korralduse Venemaa juhtkond.

Teema:
Diplomaatiline skandaal (37)
Tagid:
sanktsioonid, julgeolekutöötajad, Aleksandr Bastrõkin, Dmitri Kovtun, Andrei Lugovoi, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad