04:41 18. November 2017
Tallinn+ 6°C
Kuula otse
Koolivaheaja lõppemine võib Eestis kaasa tuua uue gripipuhangu

Esimene õppenädal näitab, kas Eesti koolides tuleks kehtestada karantiin

© Sputnik / Игорь Зарембо
Uudised
lühendatud link
5221

Koolivaheaja lõppemine võib Eestis kaasa tuua uue gripipuhangu, kuid päris kindlad arstid selles ei ole. Alanud nädal saab anda vastuse vaidlusküsimusele, kas karantiin koolides muudaks gripi leviku üldpilti.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Peaaegu kõigis vabariigi haiglates on välja kuulutatud karantiin, mis keelab niiöelda tänavalt tulijatel patsiente külastama pääseda. Möödunud nädalal registreeriti arstide hinnangul grippihaigestumiste kõrgpunkt, epidemioloogiline lävi on ületatud, arstide poole pöördumiste koguarv ületas 6000 juhtu nädalas, ehkki haigestumiste sagedust hinnatakse praegu keskmisel tasemel olevaks. Kuid seni ei tea arstid veel, kuidas ja kas üldse muudab haigestumiste üldpilti uue õppeveerandi algus vabariigi koolides, tunnistab Terviseameti peaspetsialist Olga Sadikova, kes on jätkuvalt Eesti ainus gripiekspert.

Haigestunute seas on enim kuni 15-aastaseid lapsi
© Sputnik / Максим Богодвид

Lapsed kujutavad endast arusaadavatel põhjustel sotsiaalselt kõige aktiivsemat (ja tuleb lisada, et kõige enam kaitset vajavat) osa ühiskonnast ning on seetõttu omalaadseks haigestumisjuhtude „vallapäästjaks". Teisisõnu, õppetööle naasvad koolilapsed kogunevad sadade kaupa õpihoonetesse ja osutuvad tahes-tahtmata ideaalseks keskkonnaks gripiviiruse levikule, mis võib põhjustada uue haigestumispuhangu.

Miski ei päästa lapsi gripi küüsist

Samas, nagu tervishoiutöötajad usuvad, on võimalik ka vastupidine, kuivõrd gripilaine kõrghetk saabus justnimelt talvisel koolivaheajal, mis tähendab, et epideemia lävepakk on juba ületatud ja on alust eeldada, et haigestumiste kasvu enam ei tule. Lihtsamalt öeldes, prognoose teha arstid ei saa. Terviseamet, nagu ütleb Sadikova, jälgib olukorda tähelepanelikult ja on tänavu valmis hooajalise gripihaigestumuse korral ühes küllaltki keerulises küsimuses otsuse langetama.

Asi on selles, selgitab Olga Sadikova, et Euroopas ei ole koolides ja lasteaedades karantiini kehtestamise tõhususe suhtes ühtset seisukohta. Lääne-Euroopas kaldutakse pigem arvama, et lasteasutuste sulgemine gripi leviku laineharjal ei anna mingeid positiivseid tulemusi. Lapsed suhtlevad omavahel igal juhul intensiivselt ja neid gripi viirusnakkuse eest kaitsta on peaagu võimatu.

Karantiin võib gripi eest kaitsta
Illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кондратюк

Ida-Euroopa riikides aga, vastupidi, leitakse, et karantiini kehtestamine koolides ja lasteaedades, ehkki see läheb riigile kulukaks, vähendab kokkuvõttes haigestumust ja seega säästab nii elanike isiklikku kui ka riigi eelarveraha. Eestis kohustusliku karantiini, koolide sundsulgemist nakkuspuhangute ajaks ei praktiseerita, mis tähendab, et puudub, ütleme nii, mõiste „gripiepideemia" õiguslik komponent. Kuid täit kindlust pole selleski, kas tegemist on ikka õige otsusega. 

Nagu ütleb Olga Sadikova, on praegune hooajaline gripipuhang teatud mõttes ainulaadne, kuna see algas kuu võrra varem kui tavaliselt ja jõudis pärale just koolivaheajaks. Arstidel tekkis tegelikult võimalus täpselt välja selgitada, kas see, et koolid olid gripi leviku kõrghetkeks tühjaks jäänud, avaldas mõju haigestumiste sagedusele. Ja ühtlasi teada saada, kuidas mõjutab haigestumuse kulgu koolivaheaja lõppemine. Kui selgub, et vaheaeg koolitöös mõjus kujundlikult öeldes positiivselt elanikkonna tervisele, ütleb Sadikova, siis edaspidi võidakese langetada otsus karantiinide kehtestamiseks.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кондратюк

Lihtsad viisid riski vähendamiseks

Mis puutub meetmetesse, millega saab last gripi eest kaitsta, siis nendega on võimalik üksikasjalikult tutvuda Terviseameti veebilehel. Peamiste abinõude hulgast tasub meenutada vanematele soovitust mitte lubada last kooli, kui on tekkinud kahtlus tema tervisliku seisundi suhtes, ja oodata veel vähemalt kaks päeva pärast seda, kui palavik on vaibunud. Ning loomulikult tasub püüda praegu vältida rahvarohkeid üritusi, juhul kui kellelgi kargab pähe mõte neid korraldada.

Kroonilisi haigusi põdevaid lapsi on kõige parem praegu üldse kodus hoida. Koolides tuleb sagedamini korraldada märgpuhastust, sagedamini tuulutada klassiruume, pesta või puhastada ukselinke ja —käepidemeid, desinfitseerida tualettruume. Tualettruumides on soovitatav kasutada ühekordseid pabersalvrätte ja mitte kasutada käterätikuid. Võib-olla oleks mõistlik lühendada õppetundide kestust. Lasteaedades aga on võimalik korraldada regulaarseid arstlikke läbivaatusi ja nimelt nii olekski hea toimida.

Tagid:
karantiin, koolivaheaeg, gripp, gripipuhang, Terviseamet, õpilased, koolilapsed, Olga Sadikova, Eesti

Peamised teemad