16:54 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Uudised
lühendatud link
7510

Miljardi euro eest 2022. aastaks Eestisse puidurafineerimistehast rajada plaaniv investorite grupp teeb investeerimisotsuse 2019. aastal, projekti plaanivad osapooled kaasata ka strateegilise investori ja välispangad.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Investeerimisotsuse teevad projekti osalised valdusfirma Est-For Invest juhatuse liikme Margus Kohava sõnul 2019. aastal. Sellele eelnevalt käib planeerimisprotsess ning tuleb valida ka tehnoloogia. Aastal 2019 hakkavad ka kõnelused rahastajatega, kui otsus on positiivne, vahendas BNS. 

Projekti algatajad on valmis projekti finantseerima kuni uuringu- ja analüüsifaasi lõpuni. Ettevõtjatel on pikaajaline kogemus metsatööstuse vallas, märkis Polli. Lisaks on projekti kaasatud mitmed konsultandid.

"Investorid on ette näinud, et summa kokku saamiseks on vaja kaasata rahvusvaheline pankade konsortsium, kes aitab seda kapitali leida. Lisaks on investorid ette näinud, et tuleb kaasata strateegiline investor. Ja kui sellest jääb puudu, tuleb kaasata veel finantsinvestor," ütles ettevõtte juhatuse liige Aadu Polli pressikonverentsil.

Ühe võimalusena kaalutakse ka raha kaasamist kohalikult kapitaliturult. Ehitustööde mahte arvestades võib eeldada välismaiste ja kodumaiste ehitusettevõtjate konsortsiumi moodustamist üldehitustööde läbiviimiseks.

Planeeritava tehase toorainega varustamisest saaks projektist Est-For Investi hinnangul kasu rohkem kui 104 000 Eesti metsaomanikust leibkonda. Samuti saaks sellest kasu riik läbi Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK).

Tehas toodaks 25 protsenti rohkem taastuvenergiat, kui ise tarbib, teatas ettevõte pressiteates. Taastuvenergiast toodetud elektri tootmine suureneks Eestis ettevõtte hinnangul 34-45 protsenti.

"Võimaliku asukohana analüüsime kogu Eesti territooriumi," ütles Est-For Investi juhatuse liige Aadu Polli pressikonverentsil.

Vaja on maatükki pindalaga ligikaudu 100 hektarit, ent mõistlikul kaugusel peab olema kättesaadav kase-, männi- ja kuusepuit. Tehas peab paiknema toorme hankepiirkonna keskel, olemas peab olema toimiv maantee- ja raudteevõrgustik ning juurdepääs keskkonnasäästlikku majandamist võimaldavale mageveeressursile.

Est-For Invest OÜ on asutatud oktoobris. Ettevõtte omanikeringi kuuluvad metsa- ja puidutööstuskontsern AS Lemeks, Caspar Re OÜ, Ivard OÜ, Kaamos Group OÜ, OÜ Combiwood ja OÜ Tristafan.

Firma tegelikud kasusaajad on ettevõtjad Tiit Nilson, Peeter Mänd ja Kaido Jõeleht ja Mati Polli, kellest igaühele kuulub firmast 16,67 protsenti, ning Jüri Külvik, kelle osalus on 12,97 protsenti.

Tagid:
puidurafineerimistehas, investeering, Est-For, RMK, Margus Kohava, Eesti

Peamised teemad