11:43 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
6610

Väidetavalt Eesti teabeameti poolt jälgitud USA tulevase presidendi Donald Trumpi esindaja ja Venemaa parlamendisaadiku kohtumine võis toimuda Prahas, selgub veebiväljaandes buzzfeed.com avaldatud USA luure raportitest.

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. USA meedia andmeil suundus Trumpi abide delegatsioon, mida juhtis tema advokaat Michael Cohen, augusti lõpus või septembri alguses Prahasse, et kohtuda Vene luure esindajatega arutamaks [USA demokraatide presidendikandidaadi Hillary] Clintoni kampaaniamaterjalidesse häkkimist, teatas Tšehhis tegutsev mõttekoda European Values, vahendas BNS.

Sama mõttekoja programmi Kremlin Watch andmeil toimus kohtumine Vene välisministeeriumiga seotud agentuuri Rossotrudnitšestvo esinduses Prahas ning seda vahendas sama agentuuri töötaja Oleg Soloduhhin. "Meie kui julgeolekuteemadele pühendunud mõttekoda, võime lisada, et härra Soloduhhin on Praha diplomaatilistes ringkondades hästi tuntud ning ta on korduvalt käinud meie avalikel üritustel luureandmeid kogumas," märkis programmi Kremlin Watch juht Jakub Janda mõttekoja kodulehel avaldatud tekstis. Tema sõnul on Soloduhhin Tšehhi nädalelehele Respekt öelnud ei ole kohtunud viimasel aja USA kodanikega.

Buzzfeedi edastatud materjalidest selgub, et luureraporti hinnangul oli Coheni kohtumiste korraldamisel Kremli esindajatega oluline roll Vene parlamendi ülemkoja väliskomisjoni esimehel Konstantin Kossatšovil. Kossatšov on küll tugevalt Vene presidendi Vladimir Putini meelne, kuid seadusandliku ning mitte täidesaatva võimu esindajana "usutavalt vaieldavana" sobiv kattevari sellise kohtumise korraldamiseks. Samas ei välistata, et Kossatšov ka ise osales kohtumisel Coheniga.

Mõttekoda European Values viitab, et sama nädalalehe andmeil ei ole ühtegi jälge sellest, et Cohen oleks Prahasse lennukiga saabunud. Kui selline kohtumine siiski toimus, pidi Cohen saabuma lennukiga mõnda teise Euroopa lennujaama ja sõitma Tšehhi pealinna autoga, kuna Schengeni tsoonis liikudes ei jääks siis piiriületusest ühtegi jälge.

USA valitud president Donald Trump ja tema abikaasa Melania Trump
© REUTERS / Brendan McDermid

Ka Cohen on Twiteri kaudu teatanud, et pole kunagi Prahas käinud ning kinnitas samas, et oli 23.-29. augustini Los Angelses. Ta ei maininud, mida ta tegi septembri alguses, lisas mõttekoja esindaja.

Tšehhi vastuluure agentuuri BIS pressiesindaja ei soovinud teemat mõttekojale kommenteerida.

USA uudisteajakiri Newsweek kirjutas kolmapäeval, et Eesti välisluure jälgis eelmisel aastal ühes Ida-Euroopa riigis Donald Trumpi nõuniku ja Putini-meelse Vene parlamendisaadiku kohtumist.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
välisluure, teabeamet, Kreml, luure, Putin, Trump, Donald Trump, Vladimir Putin, Praha

Peamised teemad