12:39 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
5210

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski hinnangul vajab Euroopa Liit (EL) uut alkoholistrateegiat, muude aspektide seas tuleks ministri sõnul tegeleda piirikaubandusega ning kaaluda võimalust arvestada joogi kangust ka veini maksustamisel, nii nagu see on lubatud õlle puhul.

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. "Euroopa Liidu tasemel on alkoholistrateegia varem olemas olnud, kuid see sai läbi 2013. aastal. Euroopa Komisjon ei ole olnud nõus uue strateegia koostamisega, kuid teemaga on tegelenud kõikide EL riikide terviseministrid pärast seda, kui eelmine strateegia 2013. aastal lõppes. Suurimad eestkõnelejad on olnud Iirimaa, Eesti ja Põhjamaad," ütles Ossinovski BNS-ile.

Minister tõi välja, et tihti rõhutatakse, justkui oleks tervisepoliitika liikmesriigi siseasi ning iga riik peaks oma alkoholiprobleemiga ise toime tulema. "Samas, kui aga liikmesriik asub tervist kaitsma seda kahjustavate nähtuste eest, jõutakse kiiresti teemadeni, mis on EL tasandil ehk kõikide liikmesriikide kokkuleppena reguleeritud," rääkis minister.

Foto on illustratiivne
© Sputnik / Ирина Калашникова

Ta tõi välja, et näiteks selle, mis alkoholipudeli peal kirjas peab olema, on Euroopa Liidu liikmesriigid ühiselt otsustanud toiduainete märgistamise kohta käiva määrusega. "Praegu on arutelude keskmes audiovisuaalsete meediateenuste direktiiv, millega määratletakse suuresti ära need piirid, mille raames liikmesriik internetis ja mobiilirakendustes levivat reklaami reguleerida saab," rääkis Ossinovski.

Aktsiisipoliitikas peab ministri sõnul arvestama lausa kahe direktiiviga, millest üks määratleb, kuidas peame alkohoolseid jooke liigitama, ning teine määrab minimaalsed aktsiisimäärad.

"Juba aastaid on käinud arutelud selle üle, miks sunnib direktiiv arvestama õlle maksustamisel kangust, veini maksustamisel aga keelab seda teha. Selline praktika on ebavõrdne, ebaõiglane ning on toonud kaasa veini keskmise kanguse tõusu Euroopa turul. Kuigi paljudele liikmesriikidele on selline olukord vastukarva, saab seda muuta vaid EL tasandil ehk taas kõikide riikide ühise kokkuleppena," ütles Ossinovski.

Ta märkis, et ka piiriületamisel maksimaalsete lubatud alkoholikoguste küsimus otsustatakse Euroopa Liidu tasandil. "Seega väärib see küsimus ka EL-i tasandi arutelu. Teema ei puuduta sugugi ainult Eestit, Soomet ja Lätit — alkoholirallit täheldatakse ka Rootsi ja Taani ning Taani ja Saksamaa piiril, Luksemburgi ja tema naaberriikide vahel ja nii edasi," rääkis tervise- ja tööminister.

Neljapäeval kirjutas Eesti Päevaleht, et Ossinovski nõuab Läti piirikaubanduse tõttu terves Euroopas piiriüleste koguste vähendamist. Minister viitas, et plaanib alkoholiteema tõstata olulise küsimusena Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise perioodil selle aasta teises pooles.

Samal teemal

Ossinovski plaanib suhkrujookide maksu kehtestada astmelisena
Ossinovski kavatseb alkoholireklaami keelata
Ossinovski plaanib kehtestada suhkrumaksu
Tagid:
alkoholistrateegia, alkoholiaktsiis, piirikaubandus, alkohol, Jevgeni Ossinovski, EL

Peamised teemad