19:02 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
10010

Laupäeva õhtul suri raske haiguse tagajärjel Eesti Televisiooni pikaaegne spordiajakirjanik ja reporter Lembitu Kuuse.

TALLINN, 14. jaanuar — Sputnik. Lembitu Kuuse sündis 11. septembril 1950. a. Ta lõpetas aastal 1969 kuldmedaliga Rakvere 1. Keskkooli ja aastal 1974 Tartu Ülikooli matemaatikateaduskonna rakendusmatemaatika eriala. Aastatel 1974-1988 töötas ta Tartu Riiklikus Ülikoolis spordifüsioloogia kateedris. Aastast 1988 töötas Kuuse Eesti Televisioonis.

Teda on tunnustatud Valgetähe V klassi teenetemärgiga ja 2012. aastal pälvis ta pikaaegse ja meeldejääva spordikommentaatori töö eest Eesti ringhäälingute liidu aastapreemia Kuldmikrofon. Möödunud aastal autasustati Lembitut Eesti Kultuurkapitali preemiaga, vahendas BNS.

Lembitu Kuuse alustas tööd Eesti Televisioonis 1980. aastate algul, esmalt reporterina kaastööd tehes, 1988. aastast koosseisulise reporterina. Esimesed viis aastat töötas ta Tartu korrespondendina. Alates 1993. aastast kuulus ta sporditoimetuse koosseisu ja oli omamoodi selle käilakuju.

Lembitu Kuuse asjatundlikkus, millega käis alati kaasas sära, kirglikkus ja soojus, iseloomustasid tema spordiülekandeid ja reportaaže. Tema isikupäraselt värvikad reportaažid said samasuguseks folklooriks nagu Valdo Pandi omad publitsistikas või kolleeg Toomas Uba omad spordiajakirjanduses. Lembitu oli väljapaistev intervjuumeister, usutledes oma karjääri jooksul sadu väljapaistvaid Eesti spordi- ja ühiskonnategelasi.

Lembitu Kuuse legendaarsemate otsereportaažide hulka võib lugeda pikki ülekandeid Tartu maratonilt ja Tour de France'i velotuurilt. Eesti murdmaasuusatamise kuldaegadel jõudsid meie olümpiamedalid Eesti kodudesse just Lembitu Kuuse vahendusel — Andrus Veerpalu olümpiakuld Salt Lake City 2002 olümpiamängudelt ja Torino olümpiamängude kolm kuldmedalit 2006. aastal. Lembitu Kuuse kommentaaride saatel on Eesti sõudjad saavutanud olümpiamängudelt kolm medalit.

Tema viimaseks olümpiamedalireportaažiks jäi meeste neljapaadi finaalsõit Rio olümpial, viimaseks teleülekandeks laskesuusatamise maailmakarikasarja reportaaž Östersundist ning viimaseks intervjuuks usutlus rallisõitja Ott Tänakuga Lembitu oma kodus Viimsis.

Eesti Olümpiakomitee (EOK) kirjutab oma järelhüüdes laupäeval surnud legendaarsele spordiajakirjanikule Lembitu Kuusele, et tema lahkumise tõttu tekkinud tühemikku pole võimalik täita.

"Lembitu Kuuse lahkumise järel jääb tühimik, mille täitmine on ka pikas ajas võimatu," kirjutab EOK. "Tema positiivsus, täpsus ja jäägitu spordiarmastus on olnud eeskujuks ning spordireporteri elukutse etaloniks. Ta ei hoidnud ennast tagasi, kui teema oli talle oluline ja tähtis. Mõttevahetustest kasvasid meil välja kirglikud arutelud ja edasiviivad vaidlused."

Telemaja ruudulises fuajees aadressil Gonsiori 27 on legendaarse spordiajakirjaniku Lembitu Kuuse mälestuseks avatud kaastunderaamat, kuhu saavad oma järelhüüde kirjutada kõik soovijad, teatas ERR.

Tagid:
sport, surm, olümpia, ERR, Toomas Uba, reporter, Lembitu Kuuse, Rio de Janeiro, Eesti, Tartu

Peamised teemad