13:36 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Uudised
lühendatud link
5410

Kõnelustel istuvad läbirääkimistelaua taha praegu teadaolevalt Süüria režiimi, mässuliste ja ÜRO esindajad.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Süüria mässuliste rühmitused osalevad 23. jaanuaril Kasahstani pealinnas algavatel rahukõnelustel Süüria valitsusega, ütlesid mässuliste esindajad AFP-le esmaspäeval.

"Kõik mässuliste rühmitused lähevad. Kõik on (selles) kokku leppinud," ütles Jaish al-Islami juhtfiguur Mohammad Alloush. "Astana on protsess, et tuua lõpp režiimi ja selle liitlaste verevalamisele. Tahame lõppu nendele kuritegudele."

Ahmad al-Othman rühmitusest Sultan Murad kinnitas samuti AFP-le, et "mässuliste rühmitused otsustasid minna kõnelustele", vahendas BNS.

Kõnelustel istuvad läbirääkimistelaua taha praegu teadaolevalt Süüria režiimi, mässuliste ja ÜRO esindajad. Kõnelusi võõrustavad Süüria režiimi toetav Venemaa ning mässulisi toetav Türgi.

Prantsuse seadusandjate sõnul ütles Süüria president Bashar al-Assad jaanuari algul neile, et suhtub Astana kõnelustesse "optimistlikult" ning on "valmis lepituseks (mässulistega) tingimusel, et nad panevad oma relvad maha".

Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov ütles, et Astanasse kavandatavad Süüria läbirääkimised täiendavad Genfi protsessi.

"Astana kohtumist valmistatakse ette. See on väga raske protsess," ütles Peskov esmaspäeval ajakirjanikele.

"Astana kohtumine ei asenda muid formaate nagu Genfi protsess ja seda ei maksa unustada. See on pigem lisaosa," rõhutas pressisekretär.

Varasemalt Genfis aset leidnud kõnelusi valmistas ette Rahvusvaheline Süüria Toetusgrupp (ISSG), kuhu kuulub 20 riiki ja rahvusvahelist organisatsooni.

Küsimusele, kas nad kinnitavad USA presidendiks valitud Donald Trumpi administratsiooni esindaja kutsumist Astanasse, vastas Peskov: "Ei." Seni teadaolevalt edastas Venemaa detsembris kutse Trumpi riiklikuks julgeolekunõunikuks saavale Michael Flynnile.

USA välisminister John Kerry avaldas pühapäeval lootust, et 23. jaanuaril algaval Astana kohtumisel tehakse edusamme ja see viib Genfi kõneluste taasalustamiseni, mis on suunatud üleminekuvalitsuse moodustamisele ja valimiste korraldamisele Süürias. Kerry kutsus Trumpi meeskonda Venemaa kutset vastu võtma.

Venemaa ja Türgi vahendasid detsembris sõjast laastatud Lähis-Ida riigi vaherahu, millest USA osa ei võtnud, ehkki Washington on varasemate relvarahude juures olnud üks vahendajaist. Viimane relvarahu jõustus 30. detsembril ning on toonud kaasa lahingutegevuse peatumise suures osas Süüriast. Samas on mõnel pool siiski esinenud kokkupõrkeid ja tulevahetusi.

Relvarahu ei hõlma äärmusrühmitusi Islamiriik (IS) ja Fateh al-Shami Rinne, mis muutis möödunud aastal oma nime pärast sidemete läbilõikamist terrorivõrgustikuga Al-Qaeda.

Tagid:
rahukõnelused, kõnelused, IS, Islamiriik, ÜRO, Kerry, Assad, mässulised, Dmitri Peskov, Bashar al-Assad, John Kerry, Astana, Kasahstan, Genf, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad