01:29 24. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Uudised
lühendatud link
3301

Eesti plaanib Balti riikide peaministrite Rail Balticu projekti kokkuleppe allkirjastamist 31. jaanuaril, kuid Leedu peaminister Saulius Skvernelis ei ole selles veel kindel.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Tema sõnul peab uus valitsus veel hoolikalt uurima enne kokkuleppe allkirjastamiset kõiki projekti aspekte, vahendas BNS. Skvernelise sõnul lepingut ei allkirjastata juhul, kui analüüs pole tema Tallinna külastuseks valminud.

"Meil ei ole veel allkirjastamise osas informatsiooni. Me ei ole veel jõudnud oma positsiooni lõplikult kujundada ning allkirjastamise aeg ei ole kindlalt välja öeldud. Kui meil ei ole piisavalt aega seda analüüsia, siis allkirjastamist ei tule. See on meie eesmärk ja siht, aga uue valitsusena peame me kõik Rail Balticut puudutavad asjaolud üle vaatama. See hõlmab ka rahastust, omandamist ja kaubavoogusd, me peame kindlustama projekti kasumlikkuse ja selle rahastuse peale 2020. aastat. Ma ei saa täna kinnitada, et see saab olema päevakorra põhipunkt," ütles Skvernelis esmaspäeval ajakirjanikele.

Tema sõnul ei ole Leedu positsioon Rail Balticu osas muutunud, kuid riik peab enne allkirjastamist kõik detailid üle vaatama.

Eesti valitsus plaanib riikidevaheluist Rail Balticu lepet allkirjastada Leedu, Läti ja Eesti peaministrite kohtumisel 31. jaanuaril Tallinnas.

Kokkuleppes lepitakse kokku Rail Balticu ehitamise eeltingimustes ning nende täitjas ja ühisettevõtte RB Rail AS rollis eeltingimuste täitmises ning Rail Balticu rajamises kuni täieliku kasutusvalmiduse saavutamiseni. Kokkulepe reguleerib ehitatava infrastruktuuri ning selle aluse maa omandiküsimusi ning ehitamise rahastamise tingimusi. Lepitakse kokku juurdepääsu tagamises infrastruktuurile ning antakse üldised suunised Rail Balticu haldamiseks raudteeinfrastruktuuri-ettevõtja määramiseks.

Projekti väärtust hinnatakse 5 miljardile eurole, millest Euroopa Liit võib rahastada kuni 85 protsenti perioodil 2014-2020. 2015.-2016. aastal eraldas Euroopa Liit 311 miljonit eurot, sealjuures 106 miljonit eurot Leedu raudteele ja 205 miljonit RB Railile.

Tagid:
leping, Rail Baltic, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad