20:07 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
11310

Venemaa Leedu suursaadiku Aleksandr Udaltsovi hinnangul võib Leedu võimude plaani ehitada Kaliningradi oblasti piiri ette piirdetara võrrelda laste liivakastimänguga

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Leedu Sputnikule antud eksklusiivintervjuus esitas Vene Föderatsiooni suursaadik Leedus oma nägemuse piirirajatise püstitamisest Vene-Leedu piirile.

„Seoses Leedu võimude otsusega, mis puudutab tara ehitamist piki Kaliningradi oblasti ja Vene Föderatsiooni piiri, tekib mul selline assotsiatsioon: meenutan oma kõiki nelja lapselast, kes mängivad liivakastis. Lapsed ehitavad seal tavaliselt tornikesi, müüre, losse, kaevavad liivasse neid üksteisest eraldavaid kraavikesi ja mängivad „oma" platsi peal välismaa sõdureid. Ilmselt on kavatsus piirile sein ette ehitada dikteeritud elulisest filosoofiast, täpsemalt aga liivakastifilosoofiast," ütles Udaltsov.

Rahva raha eest

Kaliningradi oblasti ja Leedu vahelise piirdetara väljaehitamiseks on Leedu 2017. aasta riigieelarves ette nähtud üle 3,5 miljoni euro.

Kaliningradi oblasti ajutine kohusetäitja Anton Alihhanov teatas, et Venemaa on valmis toetama iga algatust, mis on suunatud võitlusele salakaubanduse vastu ning oblast on isegi valmis tarnima Leedule ehitusmaterjale piiritara ehitamiseks.

Samas ei kavatse Euroopa Komisjon tara rajamist rahastada, kuna ei osale sedasorti ettevõtmiste rahalises toetamises, on eelnevalt teatanud Euroopa Komisjoni esindaja migratsiooni ja siseasjade valdkonnas Tove Ernst.

„Mis puudutab Leedu ja Kaliningradi oblasti vahelist piiri, siis tegemist on Schengeni tsooni välispiiriga, mille tähistamise ja selleks vahendite eraldamise eest vastutab Leedu," ütles Ernst. Ta märkis, et Euroopa Komisjon toetab piirirajatiste väljaehitamist selles, mis puudutab meetmeid piirikontrolli teostamiseks ja välispiiri tähistamiseks vajalikke seadmeid.

Mis tahes ettekäändel

Leedu ei ole ainus riik, kes on teatanud plaanidest ehitada tara Vene Föderatsiooni piirile. Nii on ka Läti juba alustanud ettevalmistustega tara püstitamiseks, ja nagu riigi valitsus on teatanud, tehakse seda eesmärgiga vähendada nende illegaalsete immigrantide hulka, kes plaanivad Venemaa kaudu pääseda Läti territooriumile.

Kevadel ehitati Läti-Vene piirile esimesed kolm kilomeetrit piirdetara kõrgusega vähemalt 2,7 meetrit; ühtekokku on kavas ehitada 92 km tara teatud piirilõikudes — seal, kus puuduvad looduslikud tõkkeid, näiteks sood.

Plaanidest tarastada end Vene Föderatsiooni eest piirdeaiaga teatas Norra, kes otsustas sel moel võidelda sellele põhjamaale üle Venemaa piiri saabuvate süüria migrantide vooga. Norra valitsuse andmetel rajatakse julgeoleku tagamiseks Storskogi piiripunktis uus piirivärav ja 3,5 meetri kõrgune ning 200 meetri pikkune tara.

Ka Eesti kindlustab oma maismaapiiri Venemaaga, selle projekti jaoks on valitsus eraldanud 71 miljonit eurot. Vene —Eesti piirile paigutatakse kaasaegne valvesüsteem, mis võimaldab tõkestada ebaseaduslikke piiriületusi, aga ka piirideülest kuritegevust.

Ühtlasi püstitatakse piirijoonele, olenevalt piirilõigu maastiku eripäradest ja looduslikest tingimustest, ka piirdetara, „esmajoones seal, kus ebaseaduslike piiriületuste tõenäosus on kõige suurem," teatas valitsuskabineti pressiteenistus 2016. aasta märtsis.

Tagid:
liivakastimäng, tara, piirirajatis, piir, Aleksandr Udaltsov, suursaadik, Lääne-Eesti, Kaliningrad, Leedu, Eesti, Venemaa

Peamised teemad