21:57 20. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1085
  • RUB68.2075
Uudised
lühendatud link
6610

Esmaspäeval Ukraina presidendi Petro Porošenkoga kohtunud president Kersti Kaljulaidi sõnul peab Ukraina saama ise oma saatuse üle otsustada

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Presidendi Kersti Kaljulaidi ja Ukraina riigipea Petro Porošenko tänasel kohtumisel keskenduti olukorrale Ida-Ukrainas, Ukraina ja Euroopa Liidu vahelistele suhetele ning reformide elluviimisele Ukrainas, teatas Vabariigi presidendi kantselei.

President Kaljulaid rõhutas kohtumise järel, et Venemaa vastased sanktsioonid peavad püsima kuni Minski lepete täieliku rakendamiseni. „Ukraina territoriaalne terviklikkus peab taastuma ning Venemaa peab lõpetama Ukraina destabiliseerimise," ütles riigipea.

Ukraina ja Euroopa Liidu vahelisi suhteid kommenteerides märkis Kaljulaid, et Eesti toetab võimalikult kiiret EL viisavabaduse rakendamist Ukrainale. „Tahame, et praktiline koostöö EL ja idapartnerite vahel süveneks ning selleks on vaja astuda reaalseid samme. Idapartnerlus on ka Eesti EL eesistumise üks prioriteete," lisas Kaljulaid.

Riigipeade kohtumisel räägiti ka Ukraina siseriiklike reformide jätkamise vajalikkusest. Kaljulaidi sõnul on Ukraina selles vallas teinud küll edusamme, kuid alustatud tööd tuleb kindlasti jätkata.

„Eesti jätkab Ukraina toetamist oma riigi reformimisel. Ukraina vajab meie toetust, mõistmist ja abi. Igal riigil peab olema õigus otsustada oma enda saatuse üle," sõnas Kaljulaid.

Ukraina president tänas Eestit Ukrainale osutatud toetuse eest, muu hulgas ka Ukraina sõduritele taastusravi pakkumise eest.

Täna õhtul annab president Tallinna raekojas Ukraina riigipeale piduliku õhtusöögi.

Peaminister Jüri Ratas kinnitas kohtumisel Petro Porošenkoga Eesti jätkuvat ja igakülgset toetust Ukrainale, edastas peaministri pressiteenistus.

"Me ei tohi mingil juhul unustada ja võtta iseenesestmõistetavalt, et siinsamas Euroopas käib juba kolmandat aastat sõjategevus, milles on hukkunud ja viga saanud tuhanded inimesed. Me peame tajuma, et kitsamalt takistab see kogu Ukraina arengut, ent laiemalt on see oht Euroopa julgeolekule ja stabiilsusele," ütles Ratas Eestisse visiidile saabunud Ukraina presidendile.

„Me loodame näha edukat Ukrainat — tee sinna on keeruline, aga kui Ukraina rahvas seda tahab ja Ukraina poliitikud hoiavad end reformipoliitikal, siis on eesmärk saavutatav," ütles riigikogu esimees Eiki Nestor kohtumisel Ukraina presidendi Petro Porošenkoga.

Nestor õhutas Eesti Riigikogu ja Ukraina Ülemraadat tihedale koostööle parlamentarismi ja demokraatlike protsesside süvendamisel ning ühiskonda ja majandust kaasaegseks muutvate, õigusriiki väärtustavate reformide jätkamisel.

Riigikogu esimees kinnitas Ukraina presidendile, et esmalt peab Venemaa täitma Minski kokkulepped ning alles seejärel saab arutada Venemaa-vastaste sanktsioonide leevendamise või tühistamise üle.

„Eesti on kindlalt nende riikide seas, kes peavad oluliseks püsivat ja laia rahvusvahelist toetust end demokraatlikul reformikursil hoidvale Ukrainale. Selle üks osa on Venemaa-poolse vaenutegevuse lõpetamine Ida-Ukrainas ja Minski kokkulepete täitmine," märkis riigikogu esimees. „Enne ei ole võimalik hakata arutama Venemaa vastaste sanktsioonide tühistamist või leevendamist. Ukrainal peab olema võimalus taastada kontroll oma territooriumi üle."

Tagid:
saatus, otsus, kohtumine, visiit, president, peaminister, Riigikogu, Eiki Nestor, Jüri Ratas, Kersti Kaljulaid, Petro Porošenko, Eesti, EL, Ukraina

Peamised teemad