15:47 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Uudised
lühendatud link
29 0 0

Välisminister Sven Mikser arutas esmaspäeval Barcelonas kohtumistel Hispaania välisministri Alfonso Dastise ning Portugali välisministri Augusto Santos Silvaga Euroopa Liidu tulevikku, kaitsekoostööd ning eelseisvat Eesti eesistumist EL-is

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Euroopa Liidu tulevikust kõneldes rõhutas Mikser, et liikmesriikidel on oluline tegutseda ühtse ning otsustusvõimelisena, teatas välisministeeriumi pressiesindaja. Välisminister tutvustas oma Hispaania ning Portugali kolleegile Eesti EL-i eesistumise prioriteete.

„Keskendume uuendusmeelse, turvalise, digitaalse ning kaasava Euroopa arendamisele," vahendas välisministeerium Mikseri sõnu. Mikser avaldas heameelt, et Portugal lähetab Eesti eesistumise ajaks Tallinnasse oma diplomaadi. 

Mikser arutas kohtumistel Dastise ning Santos Silvaga Euroopa julgeolekut, EL-i ja NATO koostööd ning kaitsekoostööd laiemalt. „Eesti hindab kõrgelt Hispaania ning Portugali panust Balti riikide õhuturbemissiooni. Loodame jätkata edukat koostööd mõlema riigiga ka edaspidi," sõnas Mikser.

Välisminister tõstis esile ka Hispaania panust NATO küberkaitsekoostöö keskuse tegevusse ning avaldas heameelt, et peatselt liitub keskusega ka Portugal.

Veel kõneldi Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumisega seonduvast, rändekriisist ja suhetest Ameerika Ühendriikide ning Venemaaga.

Mõlemal kohtumisel arutati ka koostööd ja vastastikuste kandidatuuride toetamist rahvusvahelistes organisatsioonides. Eesti kandideerib ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks perioodil 2020-2021. Mikser õnnitles oma Portugali kolleegi Santos Silvat António Guterrese hiljutise ÜRO peasekretärina ametisse astumise puhul.

Mikser kutsus Hispaania ning Portugali välisministrit külla Eestisse.

Mikser rõhutas digimajanduse tähtsust majanduse kasvatamisel

Välisminister rääkis Barcelonas Vahemere Liidu regionaalsel foorumil noorte rollist, innovatsioonist ja digimajanduse kasvavast mõjust, rõhutades digimajanduse edendamise tähtsust heaolu kasvatamisel, vahendas BNS.

Digimajanduse mõjudest maailma majandusele kõneldes tõi välisminister esile noorte rolli selles ning IT-hariduse kättesaadavuse olulisuse. „Digimajanduse edendamine, IT oskuste täiustamine ning noorte uuendusmeelsus aitavad lõppkokkuvõttes kaasa majanduskasvule," sõnas välisminister. 

Samuti märkis Mikser oma sõnavõtus vajadust keskenduda traditsioonilise ettevõtluse kaasajastamisele.

„Toetame idufirmade loomist ja kasvu. Eesti korraldab tänavu EL-i eesistumise ajal idufirmade tippkohtumist, mis toob Tallinnasse kokku valdkonna poliitikakujundajad ja ettevõtjad üle maailma," lisas välisminister.

Eesti on Mikseri sõnul valmis pakkuma oma praktilisi kogemusi e-valitsemise võimekuse ning IT-tööstuse ja —hariduse arendamisel. „Eesti e-valitsemise kogemusi on edukalt rakendatud nii Palestiinas kui ka Tuneesias. Oleme kindlad, et sarnaseid süsteeme on võimalik ehitada ka mujal," lisas ta.

Läänemere piirkonna digitaaliseerimise arengu mõttekoja Top of Digital Europe avalikustatud digitaalvaldkonna uue aruande „Digitaalvaldkonna olukord 2016. aastal" põhjal on Eesti digitaalvaldkonnas kõige kiiremini arenev Läänemere riik, vahendas Eesti Sputnik eile.

Vahemere Liitu kuulub 43 riiki, sealhulgas Euroopa Liidu liikmesriigid ning 15 riiki Põhja-Aafrikast, Lähis-Idast ja Kagu-Euroopast.

Välisminister Sven Mikser kohtub teisipäeval Barcelonas ka Vahemere Liidu peasekretäri Fathallah Sijilmassiga, et arutada võimalusi koostöö tihendamiseks EL-i lõunanaabruse teemades seoses läheneva Eesti EL-i eesistumisega.

Tagid:
regionaalne, foorum, tulevik, eesistumine, EL, välisministrid, Sven Mikser, Barcelona, Hispaania, Portugal

Peamised teemad