10:21 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Uudised
lühendatud link
83 0 0

Laste arv, kellel on probleeme vaimse tervisega, kasvab üha, uuringu kohaselt esineb kurbust või masendust igal nädalal 40 protsendil 11–15-aastastel lastel

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. Eelmisel aastal kirjutati 12-19-aastastele lastele 10 385 antidepressantide ja rahustite retsepti, neli aastat tagasi oli see arv 6745, kirjutab teisipäevane Eesti Päevaleht (EPL) viitega sotsiaalkindlustusameti läbiviidud uuringule, vahendas BNS.

Korralikku ülevaadet depressiooni esinemisest Eesti laste seas aga polegi. Sümptomina on see küll kirjas tervise arengu instituudi uuringus, mis uurib koolilaste käitumist, ent depressiooni kui haiguse noorte seas esinemist uuringutes pole. Teada on, et tahtlike enesevigastuste arv kuni 19-aastaste seas on suurenenud: tunamullu oli see 488, mullu 640. Riigikontrolli andmeil ei jõua aga ligi 20 protsenti lapsi isegi mitte tavalisse tervisekontrolli.

Uuringu koostanud Grant Thorntoni siseauditi valdkonna juhi Siiri Antsmäe sõnul teevad tulemused lihtsalt nukraks.

„Neid lapsi, kes on hädas, on meeletult palju ja nende arv on kasvul. Ühiskonnas on kasvav trend alavääristada hariduslike erivajadustega (HEV) lapsi, vanemad pöörduvad ajakirjandusse, et kaitsta oma last klassis oleva lärmava ja ohtliku lapse eest — ent kes seda last kaitseb? Uuringu käigus kohtusin lastega, kes on talunud nii füüsilist kui ka psüühilist vägivalda. Selliseid lapsi on palju ja me ei märka neid," rääkis Antsmäe Eesti Päevalehele.

Uuringu kohaselt esineb kurbust või masendust igal nädalal 40 protsendil 11-15-aastastel lastel. Selgus aga, et riigil pole teavet, kui palju tugispetsialiste üldse (põhi)koolides töötab, ning seetõttu pole tagatud, et laste erivajadused ja mured oleksid kvaliteetselt ja asjakohaselt märgatud.

Eesti laste vaimse tervise murede leevendamist on viimastel aastatel toetanud väga suures mahus Norra, panustades sellesse ligi üheksa miljoni eurot, märgib leht.

Tagid:
rahusti, antidepressant, masendus, kurbus, vaimne tervis, uuring, tervis, koolilapsed, alaealised, Eesti

Peamised teemad