20:21 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
3002

Keskkonnaamet korraldab alates laupäevast rahvusvahelise märgalade päeva puhul matku ja arutelusid soode taastamise teemal, et tuletada meelde soode olulisust igapäevaelus

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. "Tänavuse märgalade päeva üleskutse on väärtustada märgalasid kui loodusõnnetuste riskide maandajaid. Viiest märgalade tüübist, mis aitavad ennetada üleujutustega tekkivaid kahjusid, on Eestis levinud jõgede luhad, lammialad ja sood. Märgalade hulka kuuluvad lisaks ka siseveekogud, rannaniidud, roostikud ja madalad merealad. Meie jaoks on oluline pidada silmas nende väärtuslike ökosüsteemide rolli nii globaalselt kui ka meie igapäevaelus," ütles keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistik, vahendas BNS.

Looduslikuna säilinud soid, mida mujal maailmas napib, leidub Eestis veel rohkesti, ent nad väärivad tähelepanu ja kaitset. Eelkõige eelmise sajandi keskpaiga intensiivse maaparanduse tõttu on kuivendusest mõjutatud ligi 70 protsenti Eesti soodest. Osa neist aladest on ka turbakaevandustest mahajäetud niinimetatud jääksood. Praegu tehakse mitmetes kuivendusega rikutud Eesti soodes taastamistöid, sest sood on lisaks elurikkuse ja puhta vee säilitamisele ka väga olulised süsiniku talletajad.

"Selleks et inimesed teadvustaksid märgalade olulisust, on vaja neile juba lapsest saati jagada teadmisi märgalade tähtsuse kohta. Meie keskkonnahariduse spetsialistid pakuvad aastaringselt õpilastele tasuta õppeprogramme, kus vastavalt piirkonnale kujunevad kevadest sügiseni õpikeskkonnaks sood ja rabad, jõgede ja järvede ümbrus ning rannikumeri koos rannaniitudega. Talviti saab aga matkata räätsadega näiteks Alam-Pedja, Endla, Iisaku või Soomaa rabas," rääkis Kivistik.

Märgalade päeva tähistatakse laupäeval Soomaa rahvuspargis matkaga Tõramaa puisniidule, kus külastatakse vaatetorni ning räägitakse Soomaa elu ilust ja keerulisusest "viiendal aastaajal". Märgalade olemust ja olulisust vahendab loodusfotograaf Tarmo Mikusaar.

Pühapäeval matkatakse räätsadega või jalgsi Kaasikjärve raba taastamisalal Endla looduskaitsealal ning jagatakse teadmisi ja kogemusi soode taastamisest. Eeloleval neljapäeval toimub Pärnus keskkonnahariduse ümarlaud teemal "Kuidas toimida hädasoleva metsloomaga?", kus arutletakse märgalade elustikuga seotud probleeme. Järgmisel laupäeval võetakse ette räätsamatk Valgamaal asuvas Lagesoos, kus uuritakse, mis saab neist soodest, kus varemalt on turvast kaevandatud.

Täpsemat infot saab keskkonnaameti kodulehelt. Kõik sündmused on osalejatele tasuta, ent eelnevalt on vajalik registreeruda. Samuti on keskkonnaameti kodulehelt leitavad märgaladega seotud õppematerjalid.

Märgalade päeva tähistatakse 2. veebruarist 1971, kui Iraani linnas Ramsaris sõlmiti esimene riikidevaheline looduskaitselepe, mille eesmärk on märgalade säästlik kasutus ja kaitse. Ramsari leppega on praeguseks ühinenud 169 riiki kokku 2252 alaga. Eesti ühines leppega 1994. aastal ja rahvusvaheliselt tähtsate märgalade ehk niinimetatud Ramsari alade hulka kuulub Eestist 17 märgala.

Tagid:
ökosüsteem, roostikud, lammialad, sood, keskkond, Rahvusvaheline märgalade päev, Keskkonnaamet, Maris Kivistik, maailm, Eesti

Peamised teemad