22:25 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Uudised
lühendatud link
2002

USA president Donald Trump kohtub NATO liikmesriikide liidritega mais, teatas Valge Maja pühapäeval pärast presidendi telefonivestlust alliansi peasekretäri Jens Stoltenbergiga

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Trump kinnitas "tugevat toetust NATO-le", kuid kutsus alliansi Euroopa liikmeid panustama rohkem ühenduse eelarvesse, ütles Valge Maja avalduses, lisades, et USA president "nõustus osalema NATO liidrite kohtumisel Euroopas mai lõpus".

"Osapooled leppisid kokku tiheda koordineerimise ja koostöö jätkamises, et tegeleda kogu julgeolekuväljakutsete spektriga, millega NATO silmitsi seisab," ütles Valge Maja avalduses, vahendas BNS.

USA katab suure osa NATO eelarvest ning Trump on korduvalt kutsunud alliansi teisi liikmeid omapoolset panust suurendama. 

"Liidrid arutasid, kuidas julgustada kõiki NATO liitlasriike täitma oma kaitsekulutuste panust," lisati avalduses.

Euroopa liidrid tunnevad muret Trumpi kriitika pärast NATO aadressil, kuna ta on nimetanud allianssi "iganenuks".

Briti peaminister Theresa May pärast Trumpiga Valges Majas peetud kõnelusi ühisel pressikonverentsil kutsus juba enne kohtumist USA liitlasriike üles panustama rohkem globaalsesse julgeolekusse.

"Iseseisvad riigid ei saa veeretada oma julgeoleku ja jõukuse tagamist Ühendriikide kaela. Samuti ei tuleks õnnestada meid tugevaks tegevaid liitlassuhteid sellega, et ei suudeta end kokku võtta ja oma panust anda," manitses May.

USA administratsioon on varemgi kurtnud, et paljud NATO liikmesriigid ei panusta Ühendriikide kõrval piisavalt alliansi eelarvesse. Lisaks Ühendriikidele, mille arvele tuleb rohkem kui 70 protsenti NATO kaitsekuludest, täidavad ainult neli liitlast — Eesti, Suurbritannia, Kreeka ja Poola — NATO nõuet eraldada riigikaitsele vähemalt kaks protsenti sisemajanduse koguproduktist.

USA president allkirjastas reedel määruse, mida nimetas ise "armee uuesti ülesehitamiseks" ning lubas sõjaväele uusi lennukeid, sõjalaevu ja suuremate ressursside eraldamist.

"Meie sõjalist jõudu ei saa keegi enam küsimärgi alla seada nagu ka meie pühendumust rahule. Meie tahame rahu," ütles Trump Pentagoni külastades. USA kaitseminister James Mattis andis reedel Pentagonis ametivande, mille juures viibis ka president.

Valge Maja teatel arutasid Trump ja Stoltenberg ka Ukraina relvakonflikti rahumeelse lahendamise võimalusi. Trumpil oli laupäeval telefonivestlus Ukraina riigipea Petro Porošenkoga.

Tagid:
panus, kohtumine, telefonikõne, liikmesriigid, toetus, eelarve, Valge Maja, NATO, Jens Stoltenberg, Donald Trump, USA

Peamised teemad