11:57 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
13411

Harju maakohus mõistis esmaspäeval šokivangistuse politsei- ja piirivalveameti (PPA) neljale endisele töötajale, kes osalesid mastaapses dokumendiäris, nende kuus kaassüüalust said täies ulatuses tingimisi vangistuse

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Kohtupingis istunud eksametnikest kaks töötas Tallinnas teenindusletis, üks Põhja prefektuuri kodakondsus- ja migratsiooniosakonna teeninduskeskuses ja üks oli politsei peamaja teabehaldusosakonna töötaja. Põhja prefektuuri ekstöötaa Žanna Reede, PPA eksametnik Ülle Lill, tema ekskolleeg Meelis Paluvits ning Põhja prefektuuris töötanud Laivi Seeman said kõik viieaastase vangistuse, millest kaks kuud tuleb neil reaalselt trellide taga veeta. Ülejäänud karistusaeg tuleb neil kanda tingimisi viieaastase katseajaga. Ühtlasi konfiskeeris kohus neilt süüteoga saadud vara, vahendas BNS.

Dokumendipettusega tegelenud isikud astusid kohtu ette, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Süüdistuse said veel Sergei Zimakov, Irina Savenkova, Olga Tsvetkova, Jekaterina Botšarova, Jekaterina Leonova, Anton Kimmer ja Oksana Dmitrieva, kellest viimane pääses otstarbekuse kaalutlusel süüdistusest, ülejäänud said aga erineva pikkusega tingimisi karistused. Sergei Zimakov, Irina Savenkova ja Olga Tsvetkova said viieaastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga, Jekaterina Botšarova ja Jekaterina Leonova kolmeaastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga. Anton Kimmer sai rahalise karistuse.

Kõnealuse kriminaalasja raames said süüdistuse kokku 12 inimest ning dokumendiäri juhi Ljubovi episoodid on eraldatud üldmenetlusse. 75 inimese suhtes on kriminaalmenetlus lõpetatud oportuniteedi põhimõtetel.

Riigiprokuratuur tõi mastaapse dokumendiäri avalikkuse ette tunamullu oktoobris ning selleks ajaks ligi seitse kuud väldanud uurimisega oli tuvastatud 12 isiku seotus kuritegudega. Samas märkis prokuratuur juba siis, et kuna kuriteod võivad ulatuda aastate taha, on võimalik, et kahtlusaluste ring üha laieneb. Nii ka juhtus ning menetluse käigus lisandus kümneid kahtlusaluseid, kellest enamus olid need, kes dokumendiäri teenust kasutasid ehk endale ebaseaduslikul teel dokumente hankisid. 

Paljud kahtlusalused asusid uurijatega koostööle ning nende kõigi kohtu ette viimisel polnud mõtet. Kohusse saadeti süüditus 12 isiku osas, nende hulgas nelja endise riigiametniku osas.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) sisekontrolli osakond sai illegaalsele dokumendiärile jälile üle-eelmise aasta esimesel poolel, kui käivitati kriminaalmenetluse raames kahtlusaluste jälgimine. Grupi tegevus oli üsna konspireeritud ning detailid said menetlejatele teatavaks ülemöödunud aastal järk-järgult. Peagi sai ka kinnitust, et kogu dokumendiäri juhtis 66-aastane naine, kes oli sõlminud tutvused PPA ametnikega pika aja jooksul ning just tema oli see, kes edastas vahendajatele raha ja muid hüvesid, mida PPA töötajad oma ebaseadusliku tegevuse eest said.

Uurimisandmetel ei maksnud ühenduse kliendid konkreetse võltsdokumendi eest, vaid selle eest, et tagada Eesti kondakondsuse, elamisloa või elamisloa pikendamisel protsesside võimalikult ladus kulgemine. Näiteks hoolitsesid süüdistuse saanud PPA ametnikud selle eest, et hankida vajalikke andmeid, mis kergendaksid riiklike dokumentide väljastamise menetlust, lisaks võimaldasid mitmed uurimisalused dokumendi taotlejatel end registreerida elanikuks süüaluste elukohtades, et siis edaspidi dokumentide taotlemisel neid kinnistuid oma ametliku elukohana esitleda.

Muuhulgas käisid uurimisalused ka dokumentide taotlejate eest keele- või kodakondsuseksamil. Selleks olid palgatud ilusalongi töötajad, kes hoolitsesid selle eest, et eksamile läinud isik näeks võimalikult sarnane välja dokumendi tegeliku taotlejaga.

Kurioosse seigana selgus eeluurimisel, et ühenduse juht kasutas ka ise oma illegaalse tegevuse töövilju, luues endale veel kaks kõrvalidentiteeti.

Tagid:
katseaeg, tingimisi vangistus, šokivangistus, dokumendiäri, süütegu, PPA, Laivi Seeman, Meelis Paluvits, Ülle Lill, Žanna Reede, Eesti

Peamised teemad