05:13 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
6051

Ülekaaluliste laste hulk on Euroopas kiirelt kasvamas ja üksnes lapsevanemate jõul, nagu väidab Brüsselis neil päevil avaldatud aruanne, ei õnnestu sellele nuhtlusele piiri panna – tarvis on riigivalitsuste sekkumist

ТАLLINN, 10. veebruar — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa tagasihoidlike sissetulekutega perekonnad ei ole ilma riigipoolse toeta suutelised võitlema oma laste rasvumise vastu. Säärasele järeldusele jõudsid aruande autorid aastatepikkuse uurimistöö tulemusena, mis EL-is ja sealhulgas Eestis läbi viidi.

Tüsedaid lapsi on üha rohkem, ja vanemad üksi, isegi kui nad on teadlikud tervisliku toitumise tähtsusest, ei ole suutelised eeskätt rahanappuse ja odavate toidukaupade turunduse survel sellest nuhtlusest jagu saama.

Viie aasta vältel jälgisid teadlased kaalumuutusi ligikaudu 16 000 lapsel 8 EL-i riigist, mille hulgas oli ka Eesti. Tüsedate laste (vanuses 2 kuni 10 eluaastat) osakaal on riigiti mõistagi varieeruv — näiteks Lõuna-Itaalias ulatub see 40%-ni, seevastu Belgias ei ületa 10%. Kõikides piirkondades ja kõigis riikides aga on tüdrukud sagedamini ülekaalulised kui poisid.

Tüsedatest tervetest lastest saavad tõbised rasvunud täiskasvanud

Eesti kohta kogutud andmed näitavad, et ülekaalulisi lapsi on enimal määral — üle 20% madala sissetulekuga peredes, jõukamates perekondades moodustab see näitaja umbes 17%, millest joonistub välja mõneti murelikum pilt kui Euroopa kohta keskmiselt.

Teadlased tuletavad meelde, et rasvumisega kaasneb väga sageli suurem risk haigestuda mittenakkuslikesse haigustesse, kaasa arvatud diabeet ja südamehaigused: üle 50% insuliinsõltumatu suhkurtõve ehk nn 2. tüüpi diabeedi juhtudest ja 60% südame-veresoonkonna haigustest on otseselt seotud ülemäärase kehakaaluga. Ligikaudu 7% riiklikest tervishoiueelarvetest kulub igal aastal just rasvumisest tingitud tõbede ravikulude katmiseks. Umbes 2,8 miljonit eurooplast sureb igal aastal ülekaalulisuse tagajärjel.

Professor Wolfgang Ahrens Leibnizi-nimelisest ennetusuuringute ja epidemioloogia instituudist kinnitab: „Riigipoolne sekkumine peab etendama otsustavat osa võitluses rasvumise levikuga Euroopas ja väljaspool selle piire."

„Meie uuringute tulemused näitavad selgesti, et vähekindlustatud perede lapsed kannatavad ülekaalulisuse või rasvumise all märgatavalt sagedamini kui küllalt suure sissetulekuga perede lapsed. Järelikult on tingimata tarvis teha täiendavaid jõupingutusi ja rakendada julgeid poliitilisi meetmeid nende abistamiseks, kes seda kõige rohkem vajavad," kirjutab professor Ahrens.

Riik peab kontrollima toidukaupade reklaami

„Veel üheks võtmetähtsusega küsimuseks, mis nõuab valitsuste sekkumist, on lastele suunatud valmistoidu ja ebatervisliku toidu massturundus," ütleb Wolfgang Ahrens. „Tänapäevane telereklaamide mõju muudab isegi selliste vanemate jaoks, kes on teadlikud tervisliku toitumise tähtsusest, äärmiselt raskeks nende katsed sääraste toitude tarvitamist oma laste puhul piirata. Hädavajalikud on poliitilised meetmed tervisliku toitumise propageerimise toetuseks."

Laste rasvumise probleem muutub Euroopas iga aastaga suuremaks. Teadlaste andmete kohaselt kannatas 2010. aastal keskeltläbi iga kolmas laps vanuses 6 kuni 9 eluaastat ülekaalulisuse või rasvumise all. 2008. aastal oli tüse iga neljas laps. Värskemaid usaldusväärseid andmeid Euroopa kohta seni üldkättesaadaval kujul veel ei ole, kuid vaevalt on need seitsme aasta tagusest statistikast etemad.

Tagid:
ülekaalulised, aruanne, sekkumine, tervis, lapsed, valitsus, Brüssel, Euroopa, Eesti

Peamised teemad