04:47 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
2311

Peaminister Jüri Ratas saatis esmaspäeval Rooma deklaratsiooni 60. aastapäeva tähistamise eel kirja Euroopa Ülemkogu ja Komisjoni presidentidele ning Malta ja Itaalia peaministritele, kelle ülesandeks on koostada Rooma deklaratsiooni tekst

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. Peaminister rõhutas kirjas, et Euroopa Liit (EL) peab pärast Ühendkuningriigi lahkumist ka 27 liikmesriigiga olema ühtne, otsusekindel ja solidaarne, vahendas BNS.

"Euroopa neli põhivabadust saavad tõeliselt toimida vaid siis, kui kontinent on omavahel tugevalt ühendatud. See peab olema meie üks põhiline eesmärk," ütles Ratas oma kirjas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckerile, Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskile, Itaalia peaminister Paolo Gentilonile ning Malta peaminister Joseph Muscatile saadetud kirjas.

"Püüdlus sujuva füüsilise ja digitaalse ühendatuse poole on kogu Euroopa Liidu huvides, kuna majanduskasv sõltub kaupade, teenuste, inimeste, kapitali ja teadmiste vabast liikumisest," ütles Ratas.

Seesmiselt integreeritud kontinent ilma energia- ja transpordisaarteta laseb peaministri hinnangul liikmesriikidel täielikult nautida toimiva ühisturu hüvesid ning suurendab inimeste turvalisust, teatas valitsuse pressiesindaja BNS-ile.

Peaminister Ratase sõnul on järgmiste aastate üks suurimaid proovikive tehnoloogia kiire areng ning EL peab võtma juhtrolli suurte tehnoloogiliste muudatuste eestvedamisel.

"Mis oleks parem viis tähistada 60 aasta möödumist Rooma leppest, kui lisada Euroopa Liidu vabadustele üks tõeliselt infoühiskonnaga kaasas käiv vabadus — andmete vaba liikumine," tegi peaminister Ratas kolleegidele ettepaneku.

Peaministri sõnul on oluline, et mitmete väljakutsetega silmitsi seistes peab ühendus järjepidevalt pühenduma ka julgeolekule. "Euroopa Liit võiks seada kaitsekulutuste eesmärgiks 2 oritsebti SKP-st," ütles peaminister Ratas.

"Kuigi Roomas on fookuses Euroopa Liidu tulevik 27 liikmesriigiga, ei saa me jätta tähelepanekuta ka sõda meie ühenduse piiridel, terrorismi ja rändekriisi," ütles Ratas ja rõhutas, et Euroopa peab samuti rohkem tööd tegema oma lähimate naabritega. "Rahulik, stabiilne ja jõukas naabrus on Euroopa elulistes huvides."

Ratas ütles, et peab oluliseks Euroopa kodanikele lähemale toomist ning üheks viisiks seda teha on jätkata traditsiooni kohtuda ka ise Euroopa pealinnades Ülemkogu eesistuja Donald Tuski juhtimisel nagu seda on tehtud Ypres's, Bratislavas, Maltal ja Roomas.

Tagid:
solidaarsus, kiri, ühtsus, Rooma deklaratsiooni 60. aastapäev, EL, Joseph Muscat, Paolo Gentiloni, Jean-Claude Juncker, Jüri Ratas, Donald Tusk, Eesti

Peamised teemad