22:53 20. Aprill 2018
Tallinn+ 12°C
Kuula otse
Foto on illustratiivne

Holland ei saa üle hirmust vene häkkerite ees

© Flickr / Brian Klug
Uudised
lühendatud link
3710

Märtsis toimuvatel parlamendivalimistel lülitatakse Hollandi valimisjaoskondades kõik arvutid ülemaailmsest veebivõrgust välja, et vene häkkerid neisse sisse ei murraks

ТАLLINN, 17. veebruar — Sputnik. Hollandlased lülitavad Venemaa häkkereid kartes eelseisvate parlamendivalimiste ajaks valimisjaoskondade arvutid võrgust välja. Riigi valitsus lubas omavalitsustel neid häälte arvestamiseks kasutada ainult sel tingimusel, et seadmetel puudub ühendus internetiga.

Ametnikel on keelatud kasutada ka mälupulki (USB-ajamitega) ja muid salvestusseadmeid ning kõigi 20 valimisringkonna hääletustulemused tohib omavalitsustest valimisstaapi kohale toimetada ainult tavalisele paberile kantuna. Hollandi siseminister Ronald Plasterk teatas riigi parlamendile, et kõigist neist abinõudest tõenäoliselt piisab, et välistada häkkerite võimalik seadusevastane sekkumine 15. märtsile määratud valimiste tulemuste kokkuarvestamisse. Venemaa häkkerid paistavad olevat saavutanud rahvusvahelises poliitikas sellise autoriteedi, et on sundinud valitsusi ja riike endiga arvestama.

Vana hea paber häkkimist ei karda

Tõsi, antud juhul, hollandlaste puhul ei kuulu kõikjale tungivatest ja kõikvõimsatest küberkurjamitest pajatava legendi autorlus sugugi mitte IT-turvalisuse asjatundjatele, vaid ajakirjanikele — telekanali RTL reporteritele. Möödunud jaanuaris näitas telekompanii reportaaži, kus demonstreeriti, kuivõrd kaitsetu on tarkvara, mida valijate registreerimiseks kasutatakse, huligaanide ja kurjategijate ebaseaduslike sissemurdmiste ees.

Hollandi eelseisvatel valimistel hakatakse minister Plasterki otsuse kohaselt valijaid registreerima käsitsi ja vanaaegsel viisil. Mis puudutab kõiki teisi hääletamise etappe, siis elektrooniline hääletamine (mis on Eestis laialdaselt kasutusel) oli riigis ennegi keelatud — valijad teevad oma valiku üksnes pastapliiatsi ja paberist valimissedeli abil.

Hollandi valitsus tunnistab, et tal ei ole mitte mingisuguseid tõendeid selle kohta, et mingid häkkerid üritaksid valimistoiminguis kasutatavatesse arvutitesse sisse murda.

Sellegipoolest on valjuhäälne vene netilurjuste paljastamiskampaania, mis käivitati USA-s seoses rünnakutega Demokraatliku Partei serveritele, Hollandi elanikkonnale vägagi muljet avaldanud. Võimud otsustasid rakendada turvameetmeid, mis loomulikult tõstab eelarvelisi kulutusi valimiste läbiviimiseks, aga ka suurendab vigade tekkimise ohtu häälte kokkulugemisel ning nõuab seega korduvat ülelugemist ja ülekontrollimist. Hääletustulemused tehakse sel põhjusel teatavaks hiljem kui varasematel aastatel.

Eesti ei karda vene häkkereid üldse mitte

Tähelepanu pälvib tõsiasi, et üks e-riigivalitsemise osas kõige arenenumaid EL-i riike — Eesti — ei väljenda ametlikul tasandil vähimaidki kartusi vene häkkerite võimalikust sekkumisest valimistesse. Käesoleval aastal seisavad riigis ees kohalike omavalitsuste valimised, ja elektroonilise hääletamise võimalust kasutavad juba väljakujunenud tava kohaselt ilmselt tuhanded valijad.

Eesti on tuntud ka selle poolest, et justsiin toodi 2007. aasta kevadel esmakordselt käibele termin „kübersõda" ja Venemaa aadressil kõlasid süüdistused koordineeritud küberrünnetes riigiasutuste ja võtmetähtsusega äriettevõtete vastu. Süüdistused ei leidnud ekspertide poolt kinnitust, kuid Vene riigi häkkerite esimese ohvri kuvand on Eestile jäänud.

Huvitav on seegi, et Keskerakond, kes palju aastaid seisis elektroonilisele hääletamisele kui kõrvalise sekkumise suhtes üsna haavatavale hääletamisviisile vastu, on võimule tulles, nagu näib, täiesti loobunud sel teemal muretsemast.

Maailma juhtiva viirusetõrjetarkvara tootja, Moskva ettevõtte Kaspersky Labori andmetel on internetis kõige rünnatumaks riigiks maailmas jätkuvalt Venemaa, Holland hõivab 16. koha ning Eesti püsib häkkerite „lemmikriikide" nimekirjas 120. kohal.

Tagid:
kübersõda, hääletamine, valimised, Kasperski labor, keskerakond, häkker, Holland

Peamised teemad