22:06 18. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
USA senaator soovib Ameerika sõdurite alalist kohalolu Balti riikides

USA senaator soovib Ameerika sõdurite alalist kohalolu Balti riikides

© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/
Uudised
lühendatud link
NATO idarindel (238)
4031

USA demokraadist senaator Richard Durbin ütles teisipäeval Vilniuses, et USA sõdurid peaksid viibima Balti riikides alaliselt

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. "Sooviksin USA sõdurite alalist kohalolu Balti riikides, mitte ainult täiendust meie NATO liitlaste püüetele, keda me väga usaldame, vaid ka selleks, et näidata selgelt USA pühendumust Baltimaade suveräänsuse ja turvalisuse tagamisele," ütles senaator pärast kohtumist Leedu presidendi Dalia Grybauskaitėga, vahendas BNS.

Ühendriikide mõjukas poliitik, Leedu juurtega Durbin on vabariiklasest presidendi Donald Trumpi äge arvustaja, kes on korduvalt kutsunud uurima riigipea sidemeid Venemaaga ja tauninud moslemiriigi kodanike ja põgenike suhtes kehtestatud sisenemiskeeldu.

2014. aastal, kui Venemaa annekteeris Ukrainale kuuluva Krimmi, saatis USA Poola ja igasse Balti riiki oma sõjaväelasi, Baltimaadesse paigutati ka eriüksuslased. Tänavu väisab Leedut õppustega sageli Poolas asuva USA brigaadi pataljon.

"Peame ka edaspidi tegema kõik võimaliku, et aidata Baltimaadel end kaitsta," ütles Durbin.

Senaator arutas Leedu presidendiga ka palvet osaleda tõhusamalt Baltimaade õhutõrje tagamises.

Baltimaade ametnikud räägivad juba pikemat aega, et õhutõrje on Baltimaade sõjalise võimekuse nõrgim koht. Õhutõrje tagamiseks kaalutakse liitlaste õhuturbemissiooni hävitajatele suuremate volituste andmist ning täiendava maapealse relvastuse saamist.

Seni on Leedul vaid lähimaa õhutõrjeraketid ning on langetatud otsus soetada Norra keskmaaraketid NASAMS. Need saadakse 2020. aastaks 100 000 euro eest. Leedu on liitlastega arutanud kaugmaarakettide Patriot soetamist, mis suudavad alla tuua lisaks lennukitele ka ballistilisi rakette, kuid otsust ei ole veel langetatud.

Durbin ütles, et toetab Leedu püüdu saada USA-lt õhukaitse osas suuremaid tagatisi.

"On väga tähtis, et Baltimaad ei oleks Vene presidendi Vladimir Putini kallaletungi puhul haavatavad," ütles senaator.

"Olen rahastuskomisjoni, raha kulutava komisjoni liikmena valmis taotlema Baltimaade jaoks õhutõrjerelvi. Olen kindel, et see on tähtis kohustus, mille me peame Baltimaade ja Poola ees võtma," lisas ta.

Teema:
NATO idarindel (238)
Tagid:
alaliselt, sõdur, Richard Durbin, Ameerika, Balti riigid

Peamised teemad