06:41 26. Oktoober 2020
Kuula otse
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
11491

Infoagentuurid LETA ja BNS lõpetasid ühepoolses korras lepingu portaalidega Sputnik Läti ja Sputnik Eesti

TALLINN, 1. märts — Sputnik. Samaaegselt agentuuri BNS ja portaali Sputnik Eesti koostöölepingu lõpetamisega 1. märtsil ütles Läti infoagentuur LETA ühepoolses korras üles lepingu agentuuriga Sputnik Läti, kirjutas RIA Novosti.

Rohkem küsimusi kui vastuseid

LETA esitatud põhjendused lepingu lõpetamiseks tekitavad üksjagu küsimusi, nenditi Läti Sputniku toimetuses.

Kirjas kinnitatakse, et Sputnik kasutab agentuuri teenuseid niiviisi, et see olevat „vastuolus Läti Vabariigi aluspõhimõtete ja kõrgemate väärtuste, sealhulgas moraalsete väärtustega, mis on kaitstud Läti Vabariigi põhiseadusega".

Millised artiklid nimelt ja millisel viisil võisid Läti ühiskonna väärtusi ja põhiseaduse postulaate kõigutada, ei ole LETA täpsustanud.

Agentuur BNS piirdus selgituses üleüldse „kohmakate valvefraasidega", mis ei anna mingeid selgeid vastuseid, teatati portaali Sputnik Eesti poolt.

Küsitlus

Kas Teile meeldib portaal Sputnik?
 • Jah, olen portaali regulaarne lugeja
  42.7% (35)
 • Mõnikord avaldatakse seal huvitavaid materjale, seepärast käin sellel aeg-ajalt
  23.2% (19)
 • Ei, need seal on kõik „Putini trubaduurid“
  32.9% (27)
 • Polnud sellisest portaalist enne skandaali Repsiga kuulnudki, nüüd loen
  1.2% (1)
Hääleta: 82

„Kontaktide katkestamine paistab olema poliitiliselt motiveeritud. BNS-i teade koostöö lõpetamisest oli portaalile täielik üllatus, sest kõik lepingujärgsed kohustused oleme me alati punktipealt täitnud. BNS-i tegevuse õiguspärasust hakkavad uurima agentuuri juristid," väitis Sputnik Eesti juht Elena Cherysheva.

Nakkav tõbi

Kuu jagu varem keeldus BNS koostööst teise Baltimaa toimetusega — teabeagentuuriga Sputnik Leedu. Selgitus kõlas tookord nii: BNS-i materjale ei ole Sputniku veebilehel küll moonutatud, kuid nende kõrval on avaldatud „kontrollimata ja propagandistlikke sõnumeid".

Selle intsidendi kohta nenditi Läti Sputnikus, et „paranoia, nagu näha, on nakkav tõbi".

Nii Läti agentuur LETA kui ka kogu Baltikumis tegutsev BNS ei kuulu riigile, vaid eraettevõttele — Eesti haldusfirmale UP Invest OÜ. Ajakirjanikud ei välista, et ettevõte võis olla sunnitud lepingu lõpetama välisel survel.

„Oma vabal tahtel poleks ei erafirma ega riiklik teabeagentuur ilmselt küll ega viimasest kui kliendist loobunud," oletatakse Läti Sputniku toimetuses.

Sputnik Eesti toimetuses nähakse agentuuri otsuses samuti „majandusliku ebaadekvaatsuse varjundit".

„Samahästi kui sajaprotsendilise tõenäosusega võib eeldada ehmumist telefonikõnest või —kõnedest BNS-i juhtkonnale kõrgete riigiametnike nimel, kelle ainsaks sooviks on tahe alternatiivset vaatenurka väljendav suu sulgeda," rõhutati Sputnik Eesti toimetuses.

Baltikum kui infosõja lahinguväli

Baltimaade võimud püüavad juba ammu piirata vene meediakanalite, sealhulgas Sputniku tegevust. Nii blokeeriti 2016. aasta kevadel Läti Sputniku veebileht domeenialas lv — Euroopa Nõukogu kehtestatud määruse „piirangumeetmetest seoses ohuga Ukraina territoriaalsele terviklikkusele, suveräänsusele ja sõltumatusele" väidetava rikkumise tõttu.

Olulist rolli on etendanud Euroopa Parlamendi novembris vastu võetud resolutsioon vastutegevusest Venemaa massimeediale, mis tegevat „vaenulikku propagandat". Peamisteks ohtudeks kuulutati agentuur Sputnik ja telekanal RT ning mõnedes dokumendi punktides soovitati kehtestada nende suhtes sisuliselt tsensuur.

Tänavu veebruaris sai teatavaks, et Eesti eriteenistused on soovitanud riigiametnikel keelduda Sputniku töötajatega suhtlemast. Selle korralduse peale „unustas" Eesti haridusminister järsku omaenese intervjuu agentuurile ja süüdistas ajakirjanikke valeinfo avaldamises.

Kaitsepolitsei hoone Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sputniku töötajad näevad toimunu põhjust selles, et kohalikud poliitladvikud ei ole valmis tunnistama alternatiivse vaatenurga eluõigust, eriti kui see on väljendatud vene keeles.

„Nende poliitikute silmis on sõna tänapäeval võrdustatud püssilasuga. Püüdlus mõtteid vahetada muutub infoväljal vastasseisuks, mida teatud teenistuste „hoolitsevate" kätega püütakse pöörata infosõjaks," nenditakse portaalis Sputnik Eesti.

Sputnik orbiidilt ei lahku

Ajakirjanikud tunnistavad, et LETA ja BNS-i tegevusotsus loob Sputniku jaoks raskusi — agentuuri töötajatel tuleb mitmekordselt rohkem tööd teha. Sputnik Eesti toimetuses ollakse sellegipoolest valmis "maksma kõrget hinda õiguse eest tõtt rääkida".

Sellest hoolimata Sputnik töötamast ei lakka. „Sellepärast, et agentuur suhted Sputnikuga lõpetas, ei lahku ta orbiidilt ega kuku unustusejõkke, nagu ta ei kukkunud ega uppunud siis, kui tal keelati end Läti domeeninime all registreerida," toonitab Läti Sputnik.

Toimetuses konstateeritakse samas, et sõnavabaduse diapasoon Baltimaades LETA ja BNS-i otsuste läbi küll „avardunud" ei ole.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
infosõda, paranoia, nakatuslik, ühepoolselt, lõpetamine, leping, meedia, sõnavabadus, BNS, LETA, Sputnik, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad