18:58 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Uudised
lühendatud link
7271

Euroopa väljaanded kirjutavad oma arvutiviiruste ja –usside üle kontrolli kaotanud Ameerika ja Ühendkuningriigi eriteenistuste skandaalsest paljastamisest

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Ühendkuningriigi eriteenistused aitasid Ameerika Ühendriikidel luua küberrelva, millega on võimalik sisse murda mobiiltelefonidesse, teleritesse ja arvutitesse, teatab The Times viitega võrguväljaandele WikiLeaks, mis võimaldanud juurdepääsu USA Luure keskagentuuri (CIA) ligi 9 tuhandele salajasele dokumendile.

Autoriteetse Briti väljaande teatel kujutavad seekord avalikustatud dokumendid Lääne eriteenistuste suurimat teabeleket Edward Snowdeni 2013. aastal tehtud paljastustest saadik. Tuleb välja, et CIA moodustas ja arendas viimase nelja aasta jooksul viie tuhande töötajaga küberüksust. Avalikustatud 8761 dokumenti kujutavad endast väidetavalt vaid osa hoopis mahukamast arhiivist, mille WikiLeaks kavatseb järk-järgult avalikustada edaspidi. Nendes dokumentidest nähtub muuhulgas ka Ühendkuningriigi eriteenistuste GCHQ ja MI5 tihe koostöö kolleegidega USA CIA-st.

CIA häkkeritele meeldib seriaal "Doctor Who"

Võrguväljaande WikiLeaks toimetaja Julian Assange, kes varjab end vahistamise eest Ecuadori saatkonnas Londonis, väidab, et CIA "on kaotanud kontrolli enamiku oma häkkimisarsenali kuuluvate tööriistade üle". Endine Briti ametnik, kellel on sidemeid luureteenistustes, rääkis, et avalikustatud dokumendid paistavad autentsed ja kujutavad endast "algaja küberterroristi käsiraamatut" ehk materjalide kogumikku, mis "erutab kõiki häkkereid".

Dokumentidest nähtub muuhulgas, et MI5 (Briti vastuluure) aitas välja töötada "tagaust" Samsungi hääleeristusprogrammile, mis võimaldab kasutada toodetavaid nutitelereid varjatud pealtkuulamisseadmetena. Projektile pandi nimeks "Nuttev ingel", mis viitab populaarsele teleseriaalile "Doctor Who".

Kõige järgi otsustades olid GCHQ ja MI5 kaasatud ka "Viha taltsutamise" programmi arendusse, mis loodi miljonites nutitelefonides kasutatavasse Androidi operatsioonisüsteemi sissemuukimiseks. Lisaks töötas GCHQ koostöös USA Rahvusliku julgeoleku agentuuriga (NSA) välja ligipääsu Google Chrome andmesüsteemile.

Sissehäkkimine Vene häkkerite kujul

Nagu märgib The Times, langes USA ja Ühendkuningriigi eriteenistuste häkkimist puutuvate salajaste materjalide lekkimine ajaliselt kokku USA presidendi Donald Trumpi ja tema eriteenistuste juhtide vahelise arveteklaarimisega, muuhulgas ka Vene häkkerite süüdistuste pärast, nagu oleksid nood aidanud Trumpil presidendivalimised võita.

WikiLeaks üritas skandaalitulle õli valada väitega, et CIA kaust, pealkirjaga Umbrage, mis sisaldab häkkeritööriistade raamatukogu ja kõikide tuntud häkkerite "käekirjanäidiseid", võimaldas Ameerika luurajatel küberrünnakuid läbi viia nii, et sündmuskohale jääksid valejäljed globaalvõrgustikus tuntud teiste "kiskjate" tegutsemisest. Üks toimikus olevatest failidest sisaldab materjale "kasutajakoodi kasutamise paindlikkuse ja lihtsuse" teemal, teatab WikiLeaks, lisades, et raamatukogu sisaldab ka Venemaal arendatud häkkimistehnoloogiaid.

Mõnedes Euroopa eriteenistustes ollakse veendunud, et WikiLeaks on nende Vene kolleegide tööriist teabe levitamiseks, muuhulgas Angela Merkeli positsiooni õõnestamiseks eelseisvatel, septembris toimuvatel Saksamaa parlamendivalimistel.

Briti eriteenistused ei salga häkkerite kasutamist, kuid väidavad, et nende oskusi ja spetsiifilisi eriteadmisi ei kasutata mitte elanikkonna järele nuhkimiseks, vaid terrorismivastaseks võitluseks. CIA-st vastati järelepärimisele, et nad ei kommenteeri luuretegevusega seotud dokumentide autentsust ega nende sisu.

Edward Snowden kirjutas Twitteris, et avalikustatud dokumendid paistavad ehtsad ja tõestavad, et USA valitsus maksab salaja selle eest, et Ameerika tarkavara poleks kasutajatele ohutu. "Kirjeldamatu rumalus," kirjutab Snowden.

Tagid:
MI5, CIA, Samsung, Snowden, häkker, Ühendkuningriik, USA

Peamised teemad