17:32 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
10842

Justiitsminister Urmas Reinsalu vastas esmaspäeval EKRE fraktsiooni arupärimisele "Venemaa Föderatsiooni poolt Eesti Vabariigile okupatsioonikahjude kompenseerimise kohta"

TALLINN, 9. märts — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu vastas infotunnis EKRE arupärimisele ja teiste fraktsioonide saadikute küsimustele, kuidas uus koalitsioonivalitsus realiseerib parlamendi 9. juuni 2004. aasta otsust "Okupatsioonide repressiivpoliitika uurimise riikliku komisjoni tegevuse kohta".

Väärib märkimist, et nimetatud otsuses räägitakse okupatsioonidest mitmuses, kuid arupärimises muretsetakse vaid selle pärast, kui kaugel on asjad Venemaa poolt tekitatud kahjude kompenseerimisega. Keegi pole huvi tundnud, miks pole langetatud mingeid otsuseid Natsi-Saksamaa okupatsiooniga Eestile tekitatud kahjude hüvitamiseks.

Konservatiivid keskendusid arupärimises valitsusse kuuluvale Keskerakonnale, kellel on koostööprotokoll parteiga "Ühtne Venemaa". Konservatiive huvitas, kas sellega seoses pole valitsuse poliitika kahjuhüvitise küsimuses ehk muutunud.

"Ma kinnitan, et okupatsioonikahjude väljaselgitamisega Justiitsministeerium tegeleb, see on iseenesestmõistetav," ütles justiitsminister Reinsalu EKRE järelepärimisele vastates.

Loodud on eksperdikomisjon

Minister rõhutas, et ei eelmise ega selle valitsuskoosseisu ajal eraldivõetuna pole valitsus üksikuid otsustusi okupatsioonikahjude nõude osas, võrreldes 2004. aasta otsustega, langetanud.

"Tahan siin rõhutada, et 2004. aastal vastusena parlamendi kohustusele okupatsioonikahju probleemistikuga, eriti puutuvalt isiku kahjutasunõuetega, on vajalik jätkata okupatsioonivõimude poolt tekitatud kahjude küsimustega," ütles minister Reinsalu.

Ministri sõnul on ta moodustanud Eestit okupeerinud totalitaarsete režiimide tegevusest põhjustatud kahjude uurimisega seotud küsimuste selgitamiseks ka vastava eksperdikomisjoni.

Tavalised poliitilised tehnoloogiad

Riigikogu saadik Märt Sults (KE) ütles uudisteportaalile Sputnik Eesti, et küsimus Keskerakonna ja "Ühtse Venemaa" koostööprotokollist ja selle seosest Venemaa Föderatsioonile esitatava kompensatsiooninõudega pole midagi muud, kui poliittehnoloogiline mäng: "Konservatiivid kaevavad välja vanu asju ja panevad need uude konteksti, arvestamata, millises olukorras see või teine otsus omal ajal vastu võeti." Saadiku sõnul on see tavaline poliittehnoloogia, ilma argumentideta.

"Asi on selles, et lähenemas on kohalikud valimised," ütles Sults, "Kui need algavad, hakkab kõik "Ühtse Venemaaga" sõlmitud koostööprotokolliga seonduv jälle peale." Küsimusele, kas on kasvõi hüpoteetiline võimalus Venemaalt mingit kahjuhüvitist saada, vastas saadik, et see on "libe teema".

"Ma ei saa sellele vastata, sest ükskõik millise vastuse ma annaksin, oleks see ebaõige. Ma võiksin oma arvamuse öelda, kuid seegi poleks õige. Minu mistahes vastust saaks iga demagoog väänata nii, nagu talle meeldib. Mida ma teile ka ei ütleks, ikka tõlgendataks seda minu vastu," ütles Sults.

Politoloog Jevgeni Golikov ütles, et talle sai juba esimestel aastatel pärast NSV Liidu lagunemist ja Eesti taasiseseisvumist selgeks, et seda spekulatiivset teemat hakatakse ära kasutama selleks, et süüd nõrgema kaela veeretada. Tol ajal, pärast külma sõja lõppu, oli selleks aga Venemaa Föderatsioon.

"Miks EKRE kitsendas seda praegusel kujul esitatud arupärimiseni Reinsalule, mainimata natsiokupatsiooni, tuleks küsida EKRE-lt. Neil on seal üsna haritud inimesi. Ma arvan, et küllap Mart Helme sellega ikka midagi silmas pidas," leiab Golikov. See järjekordne arupärimine Venemaa vastutusest lähtub tema hinnangul partei sisevõitlusest, see on tavaline, igati normaalne spekulatsioon.

"Seda küsimust tõstatatakse nähtavas tulevikus veel korduvalt," ennustab Golikov.

Juba vastatigi: saate surnud eesli kõrvad

Tuletame meelde, et novembris 2015 allkirjastasid Läti, Leedu ja Eesti justiitsministrid Riias dokumendi, millega teatasid kavatsusest esitada Venemaale suur rahaline nõue kahju eest, mis väidetavalt tekitati Balti riikidele nende NSV Liidu koosseisus olemise aja jooksul.

Juba järgmisel päeval kirjutas Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin oma Twitteri kontol, et nad saavad raha asemel "surnud eesli kõrvad".

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas intervjuus Rootsi ajalehele, et nõukogude mineviku kompenseerimist saavad nõuda vaid "ravimatult haige psüühikaga" "haiged inimesed" ja märkis, et "me rajasime seal tööstuse, moderniseerisime nende majanduse, investeerisime sinna nende elanikkonna suurust arvestades hoopis rohkem kui Venemaa Föderatsiooni".

Ametkonna arvates ei saa siin kasutada terminit "okupatsioon", kuna NSV Liidu ja Balti riikide vahel ei toimunud sõjategevust ja vägede sisseviimine toimus lepingu ja nende riikide võimude selge tahteavalduse alusel. Lisaks sellele tegutsesid Lätis, Leedus ja Eestis kogu nende NSV Liidu koosseisus kuulumise aja jooksul (välja arvatud Saksamaa okupatsiooni aeg Suure Isamaasõja perioodil) rahvuslikud võimuorganid.

Protseduuriliste täpsustustega pöördusid minister Reinsalu poole Jürgen Ligi (RE) Mart Helme (EKRE), Heimar Lenk (KE), Urmas Kruuse (RE), Igor Gräzin (RE) ja Helmut Hallemaa (KE).

Tagid:
kahjutasu, okupatsioon, koalitsioon, Justiitsministeerium, EKRE, Urmas Reinsalu, Eesti, Venemaa

Peamised teemad