15:45 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Uudised
lühendatud link
3823

Peaminister Jüri Ratas ütles Euroopa Ülemkogu kohtumise tulemust kommenteerides, et hoolimata sellest, et Poola otsustas Ülemkogu järeldustega mitte liituda, arutati ja oldi üksmeelel mitmetes Euroopa Liidu tulevikku puudutavates olulistes küsimustes

TALLINN, 10. märts — Sputnik. Ülemkogu teemadeks olid Euroopa Ülemkogu eesistuja valimine, majandus-, julgeoleku- ja rändeküsimused ning olukord Lääne-Balkani riikides, teatas valitsuse pressiteenistus.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et teiseks ametiajaks Euroopa Ülemkogu eesistujaks valitud Donald Tusk on Eestile, Balti riikidele ja kogu Euroopale hea valik. "Toetus Tuski jätkamiseks oli väga kõrge, sest ta on ennast tõestanud võimeka juhina, kes seisab ühtse, tugeva ning tulevikkuvaatava Euroopa Liidu eest. Just keerulistel aegadel vajame euroopameelseid ning riigimehelikke juhte," sõnas Ratas. 

Peaministri sõnul on Euroopa majanduskasvus näha positiivseid ilminguid, kuid see ei tähenda, et võiks jääda puhkama. "Peame EL ühtse turu strateegiad tempokalt ellu viima, eriti digitaalse ühtse turu strateegia ning jätkama struktuursete reformidega, et majanduse taastumine ja kasv jätkuks," sõnas Ratas.

Rääkides julgeolekust, ütles peaminister, et kaitsekulude tõstmine ning tihedam EL-i ja NATO koostöö on Eesti eesitumise üks prioriteete. "Maailm meie ümber muutub ja eurooplastel on tekkinud üha suurem mure oma turvalisuse pärast. EL pühendumus Euroopa ühisele kaitse- ja julgepoliitikale peab nendele murekohtadele adekvaatse vastuse leidma," lausus peaminister.

Ülemkogul arutasid EL-i liidrid ka poliitilist olukorda Lääne-Balkanil, mis on viimasel ajal halvenenud. "Euroopa Liidu jaoks on see tõsine olukord, sest meie turvalisus sõltub otseselt sellest, kas meie naabruses valitseb rahu ja stabiilsus või mitte," ütles Ratas.

Euroopa Liit peab tehnoloogilisest arengust kasu lõikama

Täna toimub Euroopa Liidu 27 juhi mitteametlik kohtumine, kus valmistatakse ette Rooma lepingute 60. aastapäeva tähistamist. Peaminister Jüri Ratas ütles kohtumise eel, et Euroopa tulevikku vaadates tuleb rohkem tähelepanu pöörata meie töökohti ja eluviise muutvaletehnoloogilisele arengule, mis on järgneva kümnendi üks põhilisi väljakutseid.

Ratase sõnul hoiavad digitaalsed lahendused kokku aega ja raha ning mõjutavad otseselt ka inimeste igapäevast heaolu. "Hinnanguliselt säästab Eesti iga-aastaselt ligikaudu 2% SKP-st tänu digiallkirja kasutamisele. E-residentsus on tõstnud Eesti tuntust välismaal ning aidanud asutada 1 300 uut ettevõtet. Digiretsept ja e-tervise lahendused omakorda muudavad tervishoiu valdkonna kasutajasõbralikumaks," tõi Ratas näiteid.

"Eesti ja Soome on teinud piirideüleste digitaalsete teenuste vallas märkimisväärseid edusamme ning meie hea koostöö jätkub. Peame mõtlema veel suuremalt ja laiendama ühiseid digitaalseid lahendusi üle kogu Euroopa. Olen veendunud, et näiteks digiallkirjast on võimalik kasu lõigata kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel ja nende elanikel," lausus peaminister.

"Euroopa peab võtma juhtrolli tehnoloogilise arengu inimeste heaks tööle panemisel. Püüdlus tõketeta digitaalse aga ka füüsilise ühendatuse poole on kogu Euroopa Liidu huvides, kuna majanduskasv sõltub kaupade, teenuste, inimeste, kapitali ja teadmiste vabast liikumisest. Seetõttu taotleme, et andmete vaba liikumine lisatakse Euroopa Liidu viiendaks põhivabaduseks," rõhutas peaminister Ratas.

Peaministri sõnul toetab Eesti ELi ühiseid väärtusi — vabadus, rahu, tolerantsus ja solidaarsus. "Me keegi ei soovi elada kapseldunud, lõhestunud ja protektsionistlikus Euroopas ning seetõttu peame ühiselt seisma nende väärtuste eest," lausus Ratas.

Peaminister osaleb neljapäeval ja reedel Brüsselis Euroopa Ülemkogu kohtumisel, neljapäeval Ülemkogu eel kohtus ta NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.

Tagid:
rändepoliitika, majandus, eesistuja, julgeolek, Euroopa Ülemkogu, Jüri Ratas, Donald Tusk, Poola, Brüssel, Eesti

Peamised teemad